۶ اشتباه آقایون در ازدواج

۶ اشتباه آقایون در ازدواج

باوجود نیت خوبتان، این رفتارها ممکن است رابطه‌تان را خراب کند.

مردها گاهی اوقات اشتباهاتی مرتکب می‌شوند که با خطر خراب کردن ازدواجشان همراه است. درواقع، اگر شما هم جزء مردهای عادی باشید، حتماً چندین بار تابحال از این اشتباهات مرتکب شده‌اید.

باور نمی‌کنید؟ از همسرتان بپرسید. حالا قبل از اینکه حالت دفاعی به خودتان بگیرید، باید بگوییم که تقصیری ندارید. اینها کارهای حساسی هستند که خیلی وقت‌ها حتی خودتان از انجام آن بی‌اطلاعید. و تغییر این رفتارها، تفاوت شگرفی برای همسرتان خواهد کرد، که فقط برای خودتان ممکن است خوب باشد.

علاوه بر این، تشخیص دادن این اشتباهات و تلاش برای اصلاح آنها نه تنها به ازدواجتان کمک می‌کند، بلکه برای سلامتی خود شما و همسرتان هم مفید است.

به مرور زمان، احساسات منفی که با آنها برخورد نشود، ممکن است منجر به مشکلات جسمی و روحی شود. در رابطه برای هر دو طرف استرس ایجاد می‌شود. به طور معمول وقتی زوج‌ها به دنبال درمان می‌روند، این استرس موجب تحریک اضطراب یا افسردگی در یکی از آنها یا هر دوشان شده است.

در زیر به چند اشتباه آقایون در ازدواج، نحوه تشخیص آنها و از همه مهمتر راه اصلاح آن اشاره می‌کنیم:

۱. نشان ندادن همدلی.

دکتر آلبرت ماسلو، روانشناس، می‌گوید، «همدلی — توانایی تشخیص و تقسیم احساسات دیگران– مهمترین بخش هر رابطه است. خانم‌ها معمولاً در این زمینه بهتر عمل می‌کنند. آنها دوست دارند احساساتشان درک شده و به آن ارزش گذاشته شود.
درعوض مردها به جای اینکه فقط گوش کنند، وارد عملیات حل مشکل می‌شوند. این اشتباه است.

مثلاً اگر همسرتان به شما می‌گوید که احساس می‌کند نادیده‌اش می‌گیرید، چیزی که در آن لحظه می‌خواهد این است که احساسات او را درک کنید تا اینکه درمورد واقعیات مسئله حرف بزنید.»

۲. هزینه‌های بی‌پروا.

خریدهای بزرگ مثل خریدن یک ماشین بدون اینکه اول با همسرتان مشورت کنید یکی از رفتارهایی است که باید اکیداً از آن دوری کنید. درواقع، این بعد از خیانت دومین رفتاری است که ازدواج شما را بر هم خواهد زد. و متاسفانه مردها به کرات این رفتار را تکرار می‌کنند.

چرا؟ مردها دانسته و ندانسته پُست ریاست در رابطه را به خود می‌دهند. این هم اشتباه است. رابطه زوج‌ها باید تقسیم ریاست باشد.

۳. خودخواهی جنسی.

خیلی از مردها در اتاق‌خواب فراموش می‌کنند که همسرشان بیشتر از آنها نیاز به تحریک شدن دارد.

دکتر ماسلو می‌گوید، «محبت، اینکه کاری کنید احساس کند دوستش دارید و به او نیاز دارید، برای تحریک شدن او لازم است. مردانی که سنشان بالاتر است این را فهمیده‌اند اما مردان جوان معمولاً از آن ناآگاهند.»

برای مردان رابطه‌جنسی راهی برای نزدیک شدن است اما خانم‌ها قبل از رابطه‌جنسی نیاز به نزدیک شدن احساسی و ایجاد رابطه دارند.

۴. اشتباه گوش دادن.

گوش دادن به این معنی نیست که وقتی همسرتان درمورد چیزی که اذیتش می‌کند برایتان حرف می‌زند فقط سرتان را تکان دهید و به راه‌هایی برای حل آن مشکلات فکر کنید. مردها معمولاً سعی می‌کنند موقعیت‌ها را بررسی کرده و به راهکارهایی برای آن فکر کنید. این کار مطمئناً همسرتان را دیوانه می‌کند.

چیزی که او می‌خواهد این است که با هم درمورد مشکلات حرف بزنید، او دوست دارد شما در گفتگو شرکت کنید نه اینکه سعی کنید قهرمان باشید و به تنهایی راه‌حل پیدا کنید. او دوست دارد به حرف‌هایش دقت کنید و به احساساتی که در میان می‌گذارد اهمیت دهید.

۵. پنهان کردن احساسات.

اینکه وقتی همسرتان درمورد احساساتش با شما حرف می‌زند به او گوش دهید الزامی است. حرف زدن درمورد احساسات خودتان هم همینطور.

اما خیلی از مردها تصور می‌کنند باید احساساتشان را پنهان کنند درغیراینصورت ضعیف دیده می‌شوند.

اما باید بدانید در میان نگذاشتن احساساتتان یک نقطه منفی از دید همسرتان است. همسرتان تصور خواهد کرد آن رابطه نزدیک و عمیقی که دوست دارد با شوهرش داشته باشد را ندارد و احساس می‌کند از او دور شده‌اید.

ترغیب کردن مردها برای باز کردن دردودلشان کار سختی است. اما نگران نباشید این کار نه تنها نشانه ضعف شما نیست بلکه نشانه قدرت است. مردها از ابتدای کودکی تا زمانیکه بزرگ می‌شوند یاد می‌گیرند که نباید اجازه دهند دیگران بفهمند که از چه چیزهایی می‌ترسند. اما دردودل کردن یک ریسک است و ریسک کردن نیازمند شجاعت.

۶. سعی در مسلط شدن و ریاست کردن.

مرد بودن به معنای رئیس بودن نیست. اما خیلی مردها این را نمی‌فهمند. آنها سعی می‌کنند هر چه که می‌خواهند را با تکیه به زور و ریاست کردن به دست بیاورند. خانم‌ها به این روش واکنش عکس می‌دهند و به اعمال قدرتتان پاسخ مثبت نمی‌دهند.

جایگاه قدرتی که مردها معمولاً برای خود در نظر می‌گیرند، باعث خراب شدن رابطه می‌شود، رابطه‌ای که باید متقابل، محبت‌آمیز و حمایت‌کننده باشد. بهترین ما در ارتباط با دیگران است که پدیدار می‌شود نه بعنوان هویتی مستقل.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

29 نظر

 1. یاک

  می‌شد حدس زد که نویسنده این مطلب یک خانم باشد.
  بگذارید ۶ اشتباه خانم‌ها در ازدواج را ذکر کنم:
  ۱- فراموش کردن این که احترام باید متقابل باشد
  ۲- شانه خالی کردن از وظایف و مسئولیت‌های خود در خانه
  ۳- زن‌ذلیل کردن مرد و تضعیف جایگاه او در خانواده (یا همان ریاست زنانه)
  ۴- ترجیح احساسات بر منطق به نسبت ۹۰٪ به ۱۰٪
  ۵- عدم احساس مسئولیت در رازداری
  ۶- نشان ندادن محبت و وفاداری

  پاسخ
  1. بهروز

   قربون اون فهم و درک بالات از هزارتا دانش آموخته روانشناسی و جامعه شناسی و غیره بهتر و قابل درکتر گفتی قابل توجه خانمها برای زندگی بهتر

   پاسخ
  2. omid

   اینا بده و متاسفانه دخترای زمان حال به نظر و به استناد به رفتارای خودشون و حال و هوای این روزاشون دارن ثابت میکنن که با باز شدن پاشون به محیط بیرون و جامعه دچار یه اعتماد به نفسای کاذب شدن و در واقع وبه زبان عامیانه “باد به کله شون افتاده”.متاسفانه فرهنگ متعادل بودن نیس اینجا! از این ور بوم نیفتیم از اون ور با مغز حتما افتادیم!!!!!!!
   تجربه: بدترین و مخرب ترین چیزا که زندگی رو حتما خراب میکنه : غروره که منجر به لجبازی میشه لجبازی منجر به گذشت نکردن بعد جنگ بعد دفاع دو طرفه و رسیدن به انتها و تمام…بعد پشیمانی.زندگی دریاست و زن و شوهر تو یه قایقن بهتر نیس جای اینکه داریم انرژی صرف میکنم پارو میزنیم اما خلاف جهت هم انرژیمون رو بذاریم به جهت هم ودر یک جهت پارو بزنیم. زیباتر و شجاعانه تر نیس که یه نفر انقدر روحش بزرگ باشه تا گذشت داشته باشه! واسه بشر۲پا سخته چون همیشه فکر میکنه بزرگی به گارد گرفتن جنگیدن و کم نیاوردنه! اما یه بامعرفت بامرام لوطی صفت میتونه چه مرد چه زن!میخاد یه کم روح بزرگ داشته باشیم.در ضمن عصبانیت زمان خوبی واسه حرف زدن و تصمیم گرفتن نیس چون بدون شک سودش پشیمونیه و میدونم اینم از بشر۲پا توقعش سخته اما باز میگم میشه بود.تجربه ها واسه اینه ببینیم بشنوییم خوباش رو برداشت و بداش رو تکرار نکنیم که ایجور باشیم عاقلی کردیم.

   پاسخ
 2. aso

  واقعا دمت گرم خانمها با این احساس بیش از حدشون دنیا رو به گند کشیدن و به ما میگن که درکشون نمیکنیم:بهتر خودشون کمی منطقی تر باشن!!!

  ک

  پاسخ
 3. محدثه

  سلام من با این نوشته ها خیلی موافق نیستم تا کی هی بگیم مردا جنس برترن یا خانوما سرترن خداهرکسی و ی طور افریده میشه همیشه مهربون بود فقط کافیه هر کسی وظایفشو به درستی انجام بده اگه هرکدوممون توانایی انجام کاری و نداریم و در عوض همسرمون داره چه اشکالی داره ازش کمک بگیریم مگه چقد قراره زندگی کنیم که همش بخوایم اختلاف داشته باشم خوب اقایون با کاراشون میگن دوست دارم خانوما بازبونشون و این تفاوتا باعث زیباتر شدن زندگی میشه .تمام.

  پاسخ
 4. افشین

  با سلام
  احترام باید به صورت متقابل باشد- به نظر بنده خانم ها با احساساتشات بیشتر می توانند در بوجود امدن مشکلات تاثیر داشته باشند

  پاسخ
 5. Reza

  تعداد دیگری از ایرادات زن‌ها عبارت است از:
  ۱) دروغ گویی (خود را در این کار استاد می‌دانند)
  ۲) تمام اشتباهات را به گردن دیگران (شوهر و بچه‌ها) انداختن (خودشان که بی‌عیب مطلق هستند!!!!!!!!!!)
  ۳) سعی همیشگی در تغییر دادن دیگران (مخصوصا تمامی مردان اطراف خود، به ویژه شوهر) (خودشان با توجه به مورد ۲، هرگز احتیاجی به تغییر ندارند!!!!!!!!)
  ۴) دخالت در امور دیگران، مخصوصا شوهر (بویژه آن کارهایی که اصلا از آن‌ها سر در نمی‌آورند – که این جز تفریحاتشان می‌باشد)

  برای آن‌که ایرادات زن‌ها را بهتر بشناسید، به رفتار، کردار، گفتار، برخورد و … پیرزن‌ها نگاه دقیق تری بیندازید.
  آن‌ها زنان قدیم و زنان، پیرزن‌های آینده هستند.
  تمام رفتارهایی که در پیرزن‌ها می‌بینید به نوعی در هر زنی پیدا می‌شود (حسادت، دوبه‌هم زنی، فضولی، نصیحت‌های بی‌پایان، دخالت‌های بی‌جا، خبرچینی و هزران مورد دیگر)

  پاسخ
  1. سما

   خوش به حال آقایون و پیرمردها که هیچ ایرادی ندارن … هی ی ی ی ی … می بینی …. آخه چرا باید اینجوری باشه؟ همه عیبها مال ما باشه همه حسن ها مال اونا … چرا این جوری تقسیم شده ؟ چرا ؟ چرا ؟ چرا ؟

   پاسخ
 6. Madmazel

  به نظر من هردو طرف اشتباهاتی میتونن داشته باشن..هیچوقت نمیشه تو یه رابطه ۱۰۰ درصد یکی مقصر باشه…هم خانوم ها و هم آقایون ضعف های اخلاقی و رفتاری دارن…جای اینکه همه اش اینو به گردن همدیگه بندازن بهتره مشکلات رو خودشون با همدیگه حل کنن…اینطوری:
  احساســ زیبایی از زندگی بهشون دست میده و حتی علاقه اشونم بیشتر میشه :)

  پاسخ
 7. NanoMan

  این کمبود محبتا کین که از سر بیکاری این چیز میزارو مینویسن ؟!!!! این حاجی وحاجیه ها روانشناسن؟!
  بابا جان من مقالات اونور آبی رو نیاین اینجا ارائه بدین

  پاسخ
 8. mahdi

  چرا بعضی ها یه چیزی می گویند واقعا خنده دار.یعنی چی که این حرفاهای اونوره آبی؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا بعضی از ماها از خودمون حرف در میاریم.آهای خانم ها و آقایون وظایف خودتان را به درستی انجام بدید اگر زندگی شما شیرین نشد.افسانه خانم نویسنده این مقاله داره به شما آقایون و خانم ها راهنمایی و کمک می کند و به من و شما دارد کمک می کند تا زندگی شیرینی داشته باشیم، بعد بعضی شما ها با کمال بی انصافی نویسنده زحمت کش این مقاله مفید و عالی اش را به باده انتقاد می گیرید.اینه که ما هیچ وقت پیشرفت نمی کنیم.چون همش ما خانم ها و آقایون عادت کرده ایم،همدیگر را بکوبیم.

  پاسخ
 9. mahdi

  من خودم مجردم اما کسانی که در زندگی مشترکشان چه خانم ها و چه آقایون دچار مشکل هستند ،لطفا سی دی آقای دکتر شاهین فرهنگ رو گوش کنید.خیلی از مشکلاتون حل میشه.واقعا سخنرانی عالی و محشره.من که خودم واقعا لذت بردم.مطمئن باشید زندگی تون شیرین می شه چرا چون تفاوت زن و مرد رو مطرح می کنه.هر چیزی که یه زن ومرد به آن نیاز دارد.این را مطمئن باشید.

  پاسخ
 10. FaramarzKm

  اصلا موافق نیستم با حرفای این نویسنده…
  به نظرم باید هردو طرف خصوصیات دو جنس مخالف رو بفهمن و باهاش کنار بیان…
  درسته که زن دوست داره که مرد درد هاشو باهاش درمیون بزاره…اما زندگی این نیست که بخوایم بخاطر دوست داشتن … سعی کنیم خودمون و خصوصیات ذاتی خودمون رو عوض کنیم..

  ما زندگی مشترک داریم نه به این خاطر که همدیگر رو عوض کنیم … زندگی یعنی اینکه… خصوصیات خاص جنس مخالف رو بفهمیم درک کنیم و باهاش کنار بیایم…

  مرد باید بدونه که زن عشقش رو به زبون میاره و چون خودش که مرده وبرای خودش به زبون آوردن عشق بی ارزشه….
  باید درک کنه که این ذات زنه و این احساسشو ازش بپذیره و باور کنه…
  وبرعکس زن باید بفهمه که برای مرد به زبون آوردن عشق….کاری بی ارزشه…
  آیا به نظر شما اون زن باید ذات زنانه خودش رو عوض کنه و بگه خیله خوب منم بخاطر مردم…ازین به بعد عشقم رو با کارام نشون میدم……..

  مسلما نه باید خودش رو تغییر بده بلکه باید خودش باشه و قبول کنه که مرد نمیتونه عشقش رو بزبون بیاره .. و باید آنقدر عاشق مردش باشه که عشق رو در درون کارهای که همسرش براش می کنه ببینه…

  که در رابطه با توحید که عشق انسان به خداست…. می بینیم که در مراتب عالی این عشق انسان به هر چیزی که خدا براش خلق کرده نگاه میکنه… خدا وعشق رو میبینه…….

  به نظر من عشق وقتی عشقه که درجای خودش قرار بگیره در جایگاه والا..
  و اینجور عشقی از شناخت خصوصیاته مردانه وزنانه و در مرحله بعد درک این خصوصیات و در مرحله ی سوم کنار آمدن با این خصوصیاته……

  عشق زیباست نه بخاطر مشترکات بلکه بخاطر تفاوت ها…
  و کنار آمدن با تفاوت زندگی رو شیرین میکنه…
  و اساس ازدواج هم تضاد هست…
  تضاد بین دو جنس مخالف …
  وخدا عشق رو آفریده تا بفهمونه چگونه متضادها درکنارهم قرار میگیرند که حتی آیه از قرآن هم درباره اینکه خدا تضاد ها رو درکنارهم قرار داره هم داریم……..
  شب و روز اگه کنار هم نبودن دنیا قشنگ نبود…
  پس اینقدر به ذات مردانه و زنانه دیگران تو هین نکنیم و مرد بودن وزن بودن همدیگرو به رخ همدیگه نکشیم…
  امیدوارم مطالبم به دردتون بخوره….
  خداحافظ

  پاسخ
 11. سید مهدی

  من موندم چرا این “دختران پسران” اسمشو عوض نمیکنه
  بنده چندتا پیشنهاد دارم :
  http://www.KhakToSarePesaran.com
  http://www.KhanoomaTajeSaran-AghayunPashman.org
  http://www.DarHarSuratTaghsireMardeHataAgarTaghsireZanBashe.info
  http://www.MardBayadPooloEhsasoShademaniRoBiyareKhune.ir
  http://www.ZanHarEshtebahiKardMardBasBegeGhalatKardamAzizam.net
  و …
  هزینه ثبتشونو بنده شخصا میپردازم

  من الله توفیق

  پاسخ
 12. بی نام

  با سلام هر کسی یک برداشتی از این مقاله داره این مقاله فقط راجع به آقایون صدق نمیکنه و مطمئنا راجع به خانمها هم این نوع مقاله وجود داره پس بهتره جبهه گیری نشه این مقاله راجع به این نیست که همیشه حق با خانمهاست بیشتر راجع به تفاوت هاست نه تفاوتهای طبقاتی و اجتماعی و شخصیتی و فرهنگی واعتقادی بلکه راجع به تفاوت های جنسیتی مرد با زن که چه تفاوت هایی دارن از لحاظ احساسی فکری و نگاه به مسائل و مشکلات. زن و مرد باید مکمل یکدیگر باشن اگر در مورد مسایلی به غیر از جنسیت متفاوت باشن مشکلات به مراتب بیشتر خواهد بود این سایت تا جایی که من مقاله ها رو خوندم نه طرفدار پسران هست نه دخترن در مورد هر دو جنس نوشته شده که اطلاعاتمون در مورد خودمون یا جنس مخالف بیشتر بشه با تشکر.

  پاسخ
 13. مهدی

  سلام.وقت شما بخیروشادی.بسیار مقاله عالی و جالب و آموزنده ای بود.مخصوصا برای جوانانی که می خواهند ازدواج کنند.لطفا مقالات آموزش مسائل زناشویی و جنسی و ازدواج و مخصوصا خواستگاری در سایت بیشتر قرار بدهید.دوستتون دارم.موفق و شاد باشید.

  پاسخ
 14. مهدی

  لطفا وظایف مردان و زنان را در مقاله ای جداگانه قرار بدهید و به هر دوطرف گوشزد کنید و آموزش بدهید که هر دو طرف مسئولیت در قبال هم دارند و هر کدام وظیفه ای نسبت به هم دارند.متشکرم.موفق و شاد باشید.

  پاسخ
 15. مهدی

  لطفا وظایف مردان و زنان را در مقاله ای جداگانه قرار بدهید و به هر دوطرف گوشزد کنید و آموزش بدهید که هر دو طرف در قبال هم مسئولیت دارند و هر کدام وظیفه ای نسبت به هم دارند.هیچ وقت یه رابطه یه طرفه معنا نداره.چه در زندگی،چه در عشق،چه در محبت،چه در مسائل جنسی.هر دو طرف باید به نیاز هم آگاه باشند و بدانند چه کارهایی باید در قبال هم انجام بدهند.از لطف و محبت شما و سایت بسیار عالی تون و بسیار پربار و آموزنده ی شما،سپاسگزارم.موفق و شاد باشید.

  پاسخ
 16. بهروز

  هییی
  من خودم الان توی دوران عقدم واقعا تو این مدت داغون شدم هر جوری که فکرشو بکنید..
  ۱-خانم ها روز به روز دارن مردها رو زن زلیل تر میکنن مثلا سرباز زدن ازکارهای خانه داری که وظیفشونه و جالبه اسمشم گذاشتن محبت همدلی ارزش گذاری و هرچیز دیگه
  ۲-خانم ها واقعا تو بحث کردن انرژی وحشتناکی دارن به طوری که هر مرد توانا هم زانو خم میکنه و میگه هرچی شما بگی خانوممم.
  ۳-زنها موجودات حسود و ریز بینی هستن که کوچکترین حرفهای مادرشوهر خواهرشوهر و زنداداش شما در حافظه بلند مدتش ثبت و موقع دعوا رونمایی میشه!وااای یعنی دهنت سرویسه ..مثلا چرا مادرت سر میز شام به من گفت نمکدون رو بده!خودش نمیتونه؟چرا به اون دختر فضولش نگفت نمکدونو بده!
  ۴-چرا تو به مادرت احترام میزاری؟چرا میخوایی ببریش مسافرت؟
  ۵-مثلا شما میری از سرتا پا واسش لباس طلا هرچیزی میخوری گل بهش میدی اصلا هدیه هم میدی هر از چندگاهی حالا کافیه یه روسری ۵ تومنی واسه مامانت بخری واااای
  ..

  خیلی موارد دیگه هم هست که یادم نیست الان ولی از دوستان مجردم میخوام خوب تحقیق کنن خوب فک کنن بعد ازدواج کنن ازدواج کنید آرامش ندارید من خودم دچار عارضه قلبی شدم و جوری نا ارامم که بخاطر دعواها و بحث های مکرر دچار نگرانی و استرس همیشگی شدم الان که دارم اینا رو مینویسم واقعا از ته دلم نا ارومم خیلی شکسته شدم خیلی

  پاسخ
  1. sajad

   خدا به دادت برسه من خودم ازداج نکردم هنوز ولی داداشم همین وضعیت تو رو داشت به خدا به من که ربطی نداشت ولی ناراحتی داداشم رو که میدیدما می خواستم بمیرم اگه سرطان می گرفت انقدر ناراحت نمیشد صبح تا شب تو خودش بود و ….

   پاسخ
 17. یکی

  اینا همه از غروره اگه کمی ایمان داشته باشیم به خودمون اجازه نمیدیم چه مرد چه زن در حق همسرمون بی انصافی کنیم.
  من با مرگ یکی از عزیزانم تلنگری خوردم و سعی می کنم با همه بهتر باشم
  حتما باید این اتفاقا ما رو به خودمون بیاره
  بدی به همسر نهایت بد بختیه
  بدی شامل بی احترامی – ندیدن -سخت گرفتن و . . . . میشه
  خودم از دست شوهرم دارم دیوونه میشم ۵ سال گذشت هر روز بدتر
  چقد میشه تحمل کرد و امید به بهیودی داشت
  این برای یک زن یعنی شکست یعنی از دست دادن جونی – عشق -محبیت- حق حیات
  یعنی از دست دادن زندگیی یعنی از دست دادن همه چیز
  بترس از کسی که همه چیزشو از دست داده

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *