ایست! مجرد نمانید…خطرناک است

ایست! مجرد نمانید…خطرناک است

اینکه جوانان امروز دیر ازدواج می کنند مسئله ای است که ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده است، اما واقعا چقدر درباره تدوین راه کارهایی که می توان برای این آسیب فردی و اجتماعی ارائه داد، اندیشیده و عمل کرده ایم، برای آگاهی از اینکه تاخیر در امر ازدواج چه آسیب هایی می تواند داشته باشد و جستن راه حل های رفع این آسیب ها ، با دکتر محسن ایمانی نائینی، روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت و گو کرده ایم.

آقای دکترمهمترین دلایل تاخیر در امر ازدواج را چه می دانید؟
وقتی می خواهیم مسائل اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم نباید به دنبال دلیل واحدی باشیم بلکه همیشه دلایل چندگانه با کنار هم قرار گرفتن موجب بروز یک آسیب اجتماعی می شوند. بنابر این می خواهم به چند علت از مهمترین علت های طولانی شدن تجرد جوانان بپردازم، مهمترین دلیل، وضعیت اقتصادی جوانان است، وقتی یک جوانی مسکن نداشته باشد و یا حقوق ثابتی نداشته باشد دیرتر به فکر ازدواج می افتد.

در گذشته که مردم از نظر معیشتی وضعیت بدتری داشتند پس چرا زودتر ازدواج می کردند؟
نباید شرایط جوان امروز را با جوان ۳۰ سال پیش مقایسه کنیم، آن زمان یک پسر زنش را می آورد در یکی از اتاق های خانه پدری و با هم زندگی می کردند اما جوان امروز خانه و زندگی مستقل می خواهد، رفاه بیشتری طلب می کند و کمتر تن به ازدواجی با شرایط سخت می دهد.

نکته دیگر در طولانی شدن دوران تجرد افزایش مدت تحصیل است است یعنی سالها طول می کشد که مراحل تحصیل طی شود و این تفکر غلط هم حکم فرما شده است که افراد تا پایان تحصیلاتشان نباید ازدواج کنند و همین بهانه ای شده است برای به تاخیر انداختن ازدواج. البته برخی ها هم با وجود فراهم بودن این امکنات و اتمام تحصیلات باز هم آن را به تاخیر می اندازند که علت این موضوع می تواند درگیر شدن جوانان در ارتباط های نامشروع باشد، زیرا جوانی که خودش را با این خوشی های زود گذر سرگرم می کند کمتر به سمت ازدواج می رود، این اتفاق خودش را به شکل تنوع طلبی هم نشان می دهد، اینکه جوانی با افراد متعددی در ارتباط باشد به سختی می تواند زیر بار محدود کردن خودش به یک شخص برود. مسئله دیگر ورود اندیشه های فمینیستی به جامعه است اینکه می گویند دیگر زنها نمی خواهند از کسی دستور بشنوند ویا بچه داری را نوعی ننگ و عار می دانند.

امروزه جوانان را آنگونه که باید مسئولیت پذیر بار نمی آورند، یعنی جوانان امروز کودکی طولانی تری نسبت به جوانان نسل های گذشته دارند و خانواده ها هیچ مسئولیتی را به آنها واگذار نمی کنند تا تمرینی برای آینده شان باشد

دلیل دیگر بر می گردد به تربیت ناصحیح خانواده ها، اینکه امروزه جوانان را آنگونه که باید مسئولیت پذیر بار نمی آورند، یعنی جوانان امروز کودکی طولانی تری نسبت به جوانان نسل های گذشته دارند و خانواده ها هیچ مسئولیتی را به آنها واگذار نمی کنند تا تمرینی برای آینده شان باشد البته کم شدن تعداد فرزندان خانواده ها هم به این موضوع کمک می کند زیرا خانواده های کم جمعیت سعی می کنند دیرتر اعضای خودشان را از دست بدهند.

شما به دلایل طولانی شدن دوران تجرد پرداختید، لطفا کمی هم درباره آسیب هایی که این اتفاق می تواند داشته باشد توضیح بدهید.
افسردگی مهمترین آسیب طولانی شدن دوران تجرد است، پرخاشگری و استرس هم از عواقب فردی دیگر این اتفاق هستند که نتیجه سرکوب نیازها و احساسات طبیعی فرد است. پایین آمدن تحمل و عدم انعطاف پذیری هم عواقب زندگی خودمختارانه هستند زیرا کسی که مدتها مجرد بوده اساسا دیگر به راحتی نمی تواند شراکت شخص دیگری در زندگی اش را تحمل کند.

آیا با تامین نیاز جنسی در خارج از چارچوب ازدواج مشکلات مربوط به سرکوب نیاز جنسی کمتر می شود؟
به هیچ وجه، زیرا همه مسئله که مربوط به جسم نیست بلکه رابطه جنسی کامل و سالم باید همراه با امنیت روانی، عشق، اعتماد و مهمتر از همه آرامش باشد. اما در اینگونه روش ها هیچ کدام از اینها تامین نمی شود، از طرفی فرد باز هم خود را در جامعه طبیعی نمی داند بنابر این مشکلات افسردگی اش ادامه خواهد داشت. مسئله دیگر به خطرافتادن امنیت اخلاقی و روانی جامعه است که تجرد طولانی مدت و ارتباط های خارج از محدوده ازدواج به وجود می آورد به هر حال فرهنگ ایرانی-اسلامی اقتضائات خاص خودش را دارد.

با وجود تمام این مشکلات و پیامدهای نا مطلوب برای رفع این آسیب چه باید کرد؟
اول از همه اینکه باید جوانان را از کودکی با پیام های دیانت آشنا کنیم، مثلا جوان متدینی که می داند اسلام گفته با ازدواج نصف دین کامل می شود و یا بیشتر اهل جهنم را افراد عزب تشکیل می دهند به تکاپو می افتد که شرایط ازدواجش را فراهم بکند. ازطرفی خانواده ها هم باید اقدام بکنند و توجه داشته باشند که فراهم کردن شرایط ازدواج یکی از حقوق فرزند است که برگردن پدر قرار دارد. باید توجه داشته باشیم که ازدواج مستحب موکد است اما برای کسی که به گناه می افتد واجب است.

پایین آمدن تحمل و عدم انعطاف پذیری هم عواقب زندگی خودمختارانه هستند زیرا کسی که مدتها مجرد بوده اساسا دیگر به راحتی نمی تواند شراکت شخص دیگری در زندگی اش را تحمل کند،

راهکار دیگر این است که دولت باید فکری برای اشتغال جوانان بکند تا زودتر شرایط ازدواج برایشان فراهم بشود و یا فعالیت های کمکی برای تسهیل در ازدواج جوانان را توسعه بدهد، یک شماره حسابی قرار بدهند که خیرین از طریق آن به ازدواج جوانان کمک کنند، این موضوع می تواند درون روابط خویشاوندی هم گسترش پیدا کند در گذشته تمام فامیل برای ازدواج یک جوان کمک می کردند اما الان خویشاوندان همدیگر را در این کار تنها گذاشته اند.

یک راهکار اساسی هم این است که در زمینه فرهنگ سازی بیشتر فعالیت کنیم، یعنی کتبی که در زمینه لزوم ازدواج نوشته می شود بیشتر شود و به بهانه های مختلف در اختیار جوانان قرار داده شود در این زمینه از رسانه های دیگر مثل رادیو، تلویزیون وسایت ها فرهنگی هم کمک گرقته شود یعنی اینها بیایند برنامه سازی کنند، کارشناس بیاورند و شرایط مشاوره را برای جوانان فراهم کنند در کل باید این موضوع به روش های مختلف برای جوانان پر رنگ شود تا بیشتر به آن فکر کنند. البته باید درباره خانواده ها هم فرهنگ سازی صورت بگیرد تا کمتر سخت گیری کنند، همه می دانیم که خانواده ها به فکر خوشبختی جوانشان هستند اما باید در عین حال که احتیاط می کنند کمتر به مسائل بی اهمیت مثل مهریه و تجملات بپردازند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

170 نظر

 1. sarinna

  آقای دکتر به جای اینکه یه مشا حرف آکادمیک ترجمه شده بزنید یه کم واقع بینانه تر به مسائل نگاه کنید.
  یک پسر ایرانی الان لااقل باید تا سن ۲۴ سالگی درس بخواند ،تا شاید بتواند سر کار برود ،
  بعد ۲ سال تمام خدمت سربازی که با لطف مسئولین در حال بیشتر شدن هم هست، بعد تاز باید وارد بازار کار بشه ، با این اوضاع یه حساب کتاب ساده ریاضی میشه فهمید که یه جوان حد اقل باید ۵ سال کار کنه تا بتونه به ازدواج فکر کنه ،یعنی ۳۰ سالگی.تو این سن هماکثر جوانها مجرد بودن رو ترجیح میدن دیگه.

  پاسخ
  1. محمد

   آخ سارینا خانم گفتی! حرف دلمو زدی…
   بابا نمیشه، این همه درس خوندیم، کار کردیم، خودمون رو کشتیم با پول کارمندی و فروشندگی، دقت کنید فروشندگی، با مدرک فوق لیسانس، وای خداااااااااااااااا…
   از خوراک و پوشاک و جوونیمون گذشتیم که مثلا ازدواج کنیم. اما چه ازدواجی؟!!!!
   خدمتو کی میخواد بره؟؟؟!!
   ۲۴ ماه! وای واااایییییی خداااا….
   دارم دیوونه میشم، ۲۸ سالمه دارم کم میارم، آخر این همه تلاش و سختی شده ۳۰ میلیون، اونم تقریبا! آخه میشه با این پول خونه ای که متری یک میلیون تومنه رو اجاره کرد؟!
   چند متر جا؟!
   عروسی چی؟
   خرج و مخارج زندگی چی؟
   کادو و ….

   ای بابا زن می خوام چه کار…
   تو خرجای خودم موندم بخدا…

   توکل بخدا. خودش به دادمون برسه…
   خدا ککککککککککمممممممممممممممککککککککککککککککک کن جوونا رو ….
   من که چندتا موی سفید تو سرم ظاهر شده…
   شما ها چی؟؟؟؟؟؟!!!!

   پاسخ
  2. حسین

   ازدواج کاملا خطرناک و پر ریسک. مگه آینده کشور و اقتصادش قابل پیش بینی که با تبلیغات آدم تن به ازدواج بده. هر روز یه اتفاق میوفته هر روز هر کسی سلیقه ای یه حرفی یا کاری میکنه.بعد از یک سال زنتون هر کاری هم که کنین میشه عین مامانتون حس بی حس.اصلا مگه فکر کار و خرج میزاره به درست کردن رابطه برسی؟! نکنین آقا نکنین. ضمن اینکه دیگه مثل قدیم نیست که احساس تنهایی کنی از مجردی ,این روزها مثل شما زیادن. در یک صورت ازدواج خوبه: با مهریه کم ۱۰ سکه.بیان تمام واقعیت شغلی و رفتاری .که حتی زندگیتون شد مثل زندگی مجردی هم طرف صداش در نیاد . ترجیحا اگر بتونی ۱ سال با طرفت بدون هیچ قرارداد کاغذی زندگی کنی بعد هر دو میتونین تصمیم درست رو بگیرین.

   پاسخ
 2. حامد

  حرفات قشنگه دکتر.اما فقط حرفیه واسه زدن.الام دیگه هیچ کس نمیتونه وارد عمل بشه
  ما هم تو محل کار یه عمره داریم همین حرفارو میزنیم.همه هم عید که میشه میگیم امسال دیگه ازدواج میکنم، بچه ها کت و شلوار بخرید.اما امسالم همینه.بله

  پاسخ
  1. یه دوست

   احسنت آقا حامد. این روانشناس ها فقط بلدند حرف بزنند. میدانید چرا؟ چون روانشناس ها جامعه را از حیث آنچه که هست مطالعه و بررسی میکنند، یک مشکلی که پیش می آید تازه می نشینند و درباره اش صحبت میکنند فقط صحبت ها، در صورتی که نمی آیند فکر کنند که این مشکلات قبلش چه بوده و در آینده چگونه خواهد شد و بعد راهکار درست را ارائه کنند.

   “و نکته اساسی این که روانشناس ها باید
   همه جانبه نگر و کلی نگر باشند”.

   پاسخ
 3. محسن

  آقای دکترعزیز هم چنان که صحبت های دوستان موردتایید اینجانب است .اگه پای صحبت های یک فرد متاهل سالم که فردی بوالهوس هم نیست بشینیم با شرایط کنونی عدم تمکن لازم درپرداخت هزینه ها مواجه است و… اگرچنانچه مرکز آمار یا … بدون هیچ جانبداری وضعیت افراد متاهل رابررسی کنند با حقایقی مواجه می شوندکه( اکثر افراد متاهل روابط خودبا همسرشان راچیزی مانند طلاق وروابط سرد وخشک وعدم درک متقابل ) جای تعجب دارد که مسئولین برای حفظ بنیاد خانواده چه کرده اند واثربخشی آن درروابط خانوادگی چه بوده است که تازه جوانان نیز به سمت ازدواج گرایش داشته باشند!!!!

  پاسخ
 4. ابراهیم درویش

  ایست ! مجرد بمانید ! به پیر به پیغمبر ازدواج خیلی خطرناک است !
  روانشناسی ابراهیم درویش میگه :
  دخترها یا زیبا هستن ، یا اهل مطالعه و فکر هستن ، یا فقط full-time درس می خونن ، یا مهربونن ، یا پولدارن ! هیچ وقت هیچ دختر نمی تونه بیشتر از یکی از این خصوصیات رو داشته باشه !
  نتیجه ؟
  ازدواج خیلی خطرناک تره !

  پاسخ
  1. شازده کوچولو

   کی همچین چیزیو گفته؟شما فقط سمت دخترای فقط خوشگل و به قول خودتون داف نرو تا دخترای دیگرهم ببینی!خودتم باید عمیق باشی تا دختر فهمیده رو تشخیص بدی.

   پاسخ
  2. محمود

   این آقا ابراهم جوونی کرده یه چیزی گفته شما جدی نگیرید یه چیز مثل فروید روانشناس که یه وقتا از اون حرفا زده

   پاسخ
 5. علي

  به قول دوستان حرفاتون قشنگه

  معلومه تاحالا جایی کار نکردین که روزی ۱۲ ساعت از ۶ صبح تا ۶ عصر اینقدر حساب کتاب از کارت بخوان که در برابرش حساب روز قیامت هیچه هیچ با چقدر حقوق ۴۸۰ هزارتومان

  معلومه فقط رفتی نشستی پشت میزت برای خودت تئوری بافتی گفتی این درسته

  تاحالا برای کسی که ثروتمنده و پولش تمومی نداره کار نکردی که که وقتی میگی نمیرسم این همه کارو انجام بدم میگه ” من نمی فهمم ” چرا تو حرف میزنی بگو اخراجت کنم راحت بشی

  جامعه مارو امثال شما به کثافت کشیدن با حقوق مفتی که از دولت میگیرن و تو فروشگاهها خرج می کنن و همون فروشنده هم از من طلب پولی مثل پول شما رو میکنه

  ۳۰ سالمه با ۷ سال سابقه کار مفید و مقداری پس انداز پیش خودم میگم مگه مرض دارم یکی دیگه رو درگیر یه زندگی نکبت بکنم

  حداقل خونه باباش سالی دوبار میره مسافرت خونه من چی ؟
  حداقل خونه باباش هرکاری دلش بخواد میکنه ولی خونه من چی ؟ باید با اعصاب خورد و داغون من کنار بیاد
  وقتی شما حقوق چند میلیونی میگیری و هیچ کس نیست حتی درمورد یه مسئله سؤال و جوابی بکنه معلومه دیگه اینجا حق من و امثال منه که ضایع شده

  به قول همکارم میگه ” هرمردی گفت از زن بدم میاد و یا زنی گفت از مرد بدم میاد ” با زد دهنشو داغون کرد
  حالا میبینم راست میگه ولی با کدوم پول می خوایم بریم زن بگیریم و از وجودش لذت ببریم

  پاسخ
 6. khodam

  “مسئله دیگر ورود اندیشه های فمینیستی به جامعه است اینکه می گویند دیگر زنها نمی خواهند از کسی دستور بشنوند ویا بچه داری را نوعی ننگ و عار می دانند.”
  من موندم این حرفا از کجاتون در میارید؟
  احتمالا توقع دارید با این آنالیزهای استادانه، راهگشا هم باشید!!!

  پاسخ
 7. محمد

  سلام به جمیع دوستان عزیز و گرانقدر
  پدر جان ازدواج پووول میخواد !! پوووووول
  از طرفی هم خداییش حیف که آدم با این دخترای بیخود این دور و زمونه ازدواج کنه که هم جونتو تموم کنن هم پولتو !
  پس نتیجتا .. مشکل دو تا شد ، یکی مشکلات مالی ،،، دومی اینکه اکثر دخترای امروزه در ایران متاسفانه به درد نخور تشریف دارن …
  البته استثنا هم توشون ندرتا پیدا میشه………

  پاسخ
  1. بنده خدا

   متاسفم برای نظرت آقا محمد چراطرف دیگه رونمی گی مگر پیدانمیشوند آقایونی که بااعتیادشون عمر وجوانی همسر بیچاره شان راتباه میکنند وبچه هایشان بدبخت میشوند ازجنبه خودخواهی به قضیه نگاه نکن مگر فقط خودت هستی که همه چیز را با نظرخودت میبینی!!؟ مگر راجع به برده صحبت میکنی که ازخوب وبدن بودن انسانها نظر میدهی اگر کسی راجع به مادر وخانواده ات خدای ناکرده چنین نظری بدهد می پذیری ؟چه خانمهایی که با اخلاق و.. شوهرانشان می سازندبسیارمتاسفم همیشه تونظراتت خدای مهربان رادر نظر بگیر

   پاسخ
  2. سارا

   سلام منظورتون از اینکه دخترای امروز ایران بدرد نخورن چیه ؟میتونی واضح تر صحبت کنی

   اگه دخترای ایرانی خوب نیستن پس دخترای چه کشوری خوبند؟

   پاسخ
  3. پيمان

   اصلا نمیدونم چی بگم
   یه ترم دیگه باید درس بخونم
   سربازی نرفتم
   پول ندارم
   خونه ندارم
   کار ندارم
   ….
   چی کار کنم؟؟؟؟!!!!!!!؟

   پاسخ
  4. وطنی

   محمد جان لابد خودت به درد نخوری که دورو ورت ادم حسابی پیدا نمیشه دیگه. از قدیم گفتن ذره ذره کاندرین ارض و سماست /// جنس خود را همچو کاه و کهرباست
   سعی کن ادم بشی تا دخترا ی خوب بهت محل بزارن وگرنه مجبوری با امثال خودت ازدواج کنی!

   پاسخ
  5. نسترن

   آقای محمدواقعاراست میگیدپسرهای امروزی که کلابه دردنخورندبهتراست به قول معروف آدم ترشیده شوداماهم کلام باپسرهای امروزکه روشنفکرشده اندنشودخواهرزاده ام مرابخاطرآرایش نکردن وچادری بودن نمیپسندددانشگاهمون یکی بودامایکبارهم مراباماشینش نبرداین ازروشنفکریتون علاوه براین آرایش پسران بیشترازدختران شده بخاطرتنبلی بی پولم شدندحتی نمیتونندخودشون نگهدارندبجای اینکه تکیه گاه کسی باشندبه تکیه گاه نیازدارندمتاسفم برای پسران مخصوصاروشنفکران

   پاسخ
 8. دکتر علفی

  آقای دکتر شما دکتر چی هستید؟ ، نام و نام خانوادگی شما چیست ؟ در کجا درس خوانده اید؟
  آقای دکتر من هم آقای دکتر هستم اما حرفهای الکی نمیزنم

  پاسخ
 9. مریم

  چقدر فرزانه! چقدر اندیشمند! واقعا لذت بردم از این همه تحلیل کارشناسانه!!!!!!
  همین شماهایین که با این خزعبلاتتون نسل ما رو به گا دادین..
  تو کل دنیا هم اندیشه های فمنیستی هست. هم درس هست هم همه چیزهای دیگه. چیزی که جلوی خوشی جوون ها رو گرفته شما ابله ها هستین که واسه همه چی میخواین اصول تعیین کنین! و جیبتونم که گشاده!

  پاسخ
 10. حامد

  خوشبختانه مثل شما دوستان فکر نمیکنم… سعی کنید یه نقشه راهی برای خودتون ترسیم کنید، این همه نامیدی موج منفی واقعا ترسناکه… ما ایرونیا مخصوصا نسل ما تنبل هستیم همه چیز آماده میخایم% خیالت راحت خواهر و برادر عزیزم نفسم از جای گرم بیرون نمیاد! فوق لیسانس میخوندم همراهش تو آجرپزی هم کار میکردم تو یه شهر غریب تو یه خونه ۵۰ متری با همسر بزرگوارم….. راستی بدون دستفروشی هم کردم همیشه شاکر خدا بودم……… الانم بعد چندسال سختی به لطف خدا به حق خودم رسیدم در آسایش هستم…. توکل به خدا کنید قوووور نزنید خواهشا%

  پاسخ
  1. محمد

   بابا دمت گرم داش حامد ایول به غیرتت و ایول به قناعت خانمت
   منم فوق لیسلنس دارم و تو کوره آجر پزی کار میکنم تا پول تحصیلم در بیاد ولی واقعا سخته

   پاسخ
 11. مونا

  به نظر من آقایون تا هنوز دانشجو هستند و درسشون تموم نشده باید مخ یه دختر خانومی رو بزنن و باهاش ازدواج کنن هیچ کس از یه دانشجو توقعی نداره تازه وجهش از کسایی که درسشون تموم شده و دنبال کارو سربازین خیلی بالاتره . خودم همین بلا سرم اومده البته بلا نمیشه گفت چون با تمام سختیاش کنار اومدم و شکر خدا حالا روزگارمون بدنیست حالا م راضیم .شوهرم زرنگی کرد تا دانشجو بود ازم خواستگاری کرد همه هم قبولش کردن

  پاسخ
  1. دانشجوی فوق لیسانس

   آره،دانشجو باشی خوبه ولی چون پول نداری بجاش۱۰۰۰تا سکه مهریه ازت میگیرن،حق طلاق و هزانت فرزند رو هم همون اول میگیرن و کلی شرط و شروط دیگه هم تعیین میکنن.چرت هم نمیگم.چندتا از دوستای خودم همین شرایط رو داشتن.بچه ها ازدواج دوران دانشجویی خیلی خوبه حتما ازدواج کنین!فقط شرایطش یکم از بردگی بدتره ولی اشکال نداره بجاش حداقل با بی پولی هم تونستین ازدواج کنین!

   پاسخ
 12. مهدی

  در مورد خیرین هم باید بگم زرشک× ازشون وام ازدواج می‌خواستم چی می‌شد؟ تو کار پایان نامه دانشگاه مونده بودم. کمک مالی می‌خواستم به خیرین شیطان صفت محله خودمون با اون دفتر و دستکشون گفتم کمک تحصیلی به من کنید. با تحقیر رد کردند. حالا رد کردند دیگه تحقیر چرا؟ کسی به فکر کسی نیست. در مورد ازدواج همین هایی که به فکر ازدواج جوانها نیستند یک روزی دخترشون رو در دامن امثال من پیدا می‌کنند.

  پاسخ
 13. یه نفر

  من که جرئت نمی کنم اما یه رفیق دارم ۲۳ سالشه . با حقوق ۳۰۰ تومن در ماه !! تو ۱۸ سالگی جرئت پیدا کرده و زن گرفته .. تو فلاکت به سر می بره اما خیلی شاده !

  پاسخ
  1. م

   منم یکیو میشناسم ماهی ۴۸۰ درآمد داره ۱۰۰ تومن اجاره میده، دست و بالش یه وقتا تنگ میشه اما حل میشه، شاده هیچوقت اخمشو ندیدم همیشه نیشش بازه! بچه هم داره

   پاسخ
 14. ali

  روانشناس محترم این حرفها رو برای ما جوانان ۳۰ ساله همراه با مدرک فوق لیسانس و هنوز بیکار و مجرد را نزن ما ها بیشتر از شما با این مشکلات برخورد داشته و از تمام نتایج و پیامدهای ان با خبریم پس درد ما رو تازه نکن این حرفها رو به کسی بزن که بتونه برای ما جوانان بیچاره کاری انجام بده .

  پاسخ
  1. david

   تخصص شما چیست؟؟؟ مدرک؟؟؟ مدرکو بذار در کوزه آبشو بخور اگه تخصص داری حتی مدرک هم نداری بیا تا من میذارمت سر کار

   عزیزم مدرک یه چیزه الکیه

   پاسخ
 15. بنده خدا

  فکر کنم از امام صادق علیه السلام باشه :
  کسی که به خاطر ترس از معیشت ازدواج را به تاخیر بیندازد به خداوند سبحان بدگمانی کرده است .
  دوستان می دونم شرایط تو این دوره زمونه سخته ولی یه اپسیلون توکل !
  اون خدایی که دندون داد غذاشم داد اون خدایی که …. ( خب چیه مگه ؟ خیلی چیزا داد دیگه ! نکنه می خوای تک تک بگم برات عایا….؟!!! )

  پاسخ
  1. Setare

   اینا همش حرفه ما ایرانیا همه چی رو به حرف و شعارای بی شعور باختیم .اون کسی که گفته اگه ازدواج کنی بدون پول همه چی درست میشه … زده…
   من ۲۴ سالمه تازه درسم تموم شده هم دانشگاهیم اومد خواستگاریم اما هیچی نداره خدمت هم نرفته خانوادم همچین جواب رد دادن و…. که داغون شدیم.بخاطر پول دو نفر که با هم شادن بدون پول مایه عذاب هم میشن این یه واقعیته.
   الان باید همه چی رو تموم کنیم
   این چه مملکتیه اخه همش … میزنن گناه نکنید ازدواج کنید…خو لامصب کار و پول و خونه از کجا بیاد؟ همش پارتی و واسطه…

   پاسخ
  2. فاطمه

   باسلام نمی دونم چرا جوونای مملکتمون اینقد تنبلن این همه کار بخدا من بعضی وقتا از بس کارم زیاده فرصت سر خاروندن ندارم خودم هم با وجود دختر بودنم ولی اندازه چند تا پسر کار می کنم وبه داشته هام روزی هزار بارخدا رو شکر می کنم بخدا شما جوونای ممکلتمون خوبین ولی تن به کار نمی دین کار زیاده من اول با حقوق هشتاد هزار تومن کار کردم ولی الان خدا روشکرفقط یه پسر سالم وبا خلاق وبا ایمان باشه حاضرم زیر یه چادر هم زندگی کنم چون پول دار باشی ولی زندگی خوش نداشته باشی به درد نمی خوره خواهر من با یه پسری ازدواج کرد که هیچی نداشت ولی ایمان اخلاق داشت بابام وخانوادش کمک کردن والان زندگیش توپ توپه پس می شه با هیچی هم ازدواج کردفقط اراده می خواد یا علی بگوکمکت می کنه فقط فکرت سالم باشه کمکت می کنه

   پاسخ
 16. حمید

  واقعا نفستون از جای گرم در میاد که واسه این که مقالاتتون بالا بره چه این آقایون دکتر چه این سایت ها. این مطالب رو می نویسید و پخش می کنید. در حالی که ۱۰۰ در صد خودتون مخالب حرف های خودتون هستید…
  ولی چه کنیم که به شما گفتم بدون کار و پول جوونا رو به ازدواج ترقیب کنید…

  پاسخ
 17. حسین

  واقعا درسته واقعا ولی حیف خانواده ها توجه نمی کنن : میگیم زن میخواییم میگن اصلا پول داری که هوس زن کردی برو بشین

  پاسخ
 18. مجرد 33 ساله

  بی پولی، گرونی و تورم، اقتصاد شکننده، خرج و دخلی که با هم هیچ تناسبی ندارند، مسکن و …
  آره داداش، من که بی خیال زن و ازدواجم.

  پاسخ
 19. hoda

  چقدر این آقای دکتر بداخلاق حرف زده! یه چیزی هم از ما جوانها طلبکاره! شما خوشی برای جوانها نذاشتید، همه جا دختر و پسرها رو از هم جدا کردید، حتی اخیرا دانشگاهها را هم خواستید دخترونه – پسرونه کنید، آخه جوانها چه جوری با هم آشنا بشن که طرح ازدواج بریزند!

  پاسخ
 20. نادر 3

  با سلام و احترام خدمت دوستان عزیز

  شماها که تو این مملکت بودید….من رفتم و برگشتم……اما و صد امای دیگر….کلا باید…توقع خانما بیاد پایین….همین ی قلم مهریه……حداقل ۱۱۰….حالا خودتون بلدید ضرب کنید…….با این قیمت طلا…..اقا چی بگم….

  پاسخ
 21. امیرحسین

  سلام. من خیلی در اطرافینام که ازدواج کردن و با سن ۲۰-۲۵ و با درآمد کم خورد شدم و به زندگیشون نگاه کردم و ازشون سوال کردم.. همشون راضی هستن و گفتن درسته زندگی آنچنانی نداریم و رفاه کامل نداریم اما از زندگیمون راضی هستیم و خداوند همیشه کمکمون کرده.. اینم بگم که باید جلبزه داشته باشین و مرد زندگی باشین نه اینکه سرتون پایین بندازین و برین ازدواج کیند بدون هیچ فکر و تلاشی.. ولی اگر یه کار ساده داشته باشین و یه حقوق حتی کم و بخدا توکل کنید و ازدواج کنید با فردی که هم کفو شما باشه حتماااا خداوند پشتیبان شما خواخد بود..
  مشکل ما اینه که اگه یه فرد ثروتمند به ما بگه آقای فلانی برو ازدواج کن من پشتیبان شما خواهم بود مو به تنمون سیخ میشه و در پوست خودمون نمیگنجیم و فردا میریم ازدواج میکنیم ولی خدا که تمام این عالم و هستی دستش هست و همینو از روز ازل گفته که برو ازدواج کن من هستم.. بهش ایمان نداریم…….

  پاسخ
 22. محسن

  من ۲۴ سالمه کمتر از ۱ ماه دیگه میرم تو ۲۵ سال، کارم تجارته از بچگیم عاشق تجارت بودم از ۱۵ سالگیم کارگری کردم و الان ۲ شرکت دارم ، ۱ طلا فروشی دارم، یه شرکت واردات و تولید طلا دارم ، یه شرکت تبلیغاتی دارم، ۲ تا خونه دارم یه ۱۲۵ متری و یه ۱۸۰ متری، اما الان دچار افسردگی شدید شدم ، دچار استرس شدید شدم مثل جغد شدم شب بیدار و روز خواب کارمم ول کردم و شرکت ها به امان خدا رها شده. چرا؟ من برای دختری که عاشقش بودم کار کردم و برای خوشبخت کردنش تلاش کردم اما اون دیگه نیست و من موندم و تنهایی، پس دوستان بدونید پول و مستغلات کافی نیست ، این تجربه منه : آدم خوشگل باشه ، خوشتیپ باشه ، پولدار باشه و مستغلات داشته باشه اما عشق نداشته باشه یعنی هیچی نداره! کجاست اون کسی که اینهارو برای اون می خواستم؟

  پاسخ
  1. ایمان

   من مثل شما نبودم من این کارهای شما رو توی درس در حال انجامش بودم و مثل شما الان افسرده هستم
   ولی به یه چیزی ایمان دارم و این منو سرپا نگه داشته اونی که قسمت منه پیدا میشه و اون آدم قسمت من نبوده با ایمان به این حرف نگاه کن پا پیش بذاری میبینی پیدا میشه بدبینی و ایمان نداشتن به اینکه خدا برای هرکسی اون بهترین چیز برای اونو قرارمیده بهت ضربه میزنه هم در این دنیا و هم در اون دنیا
   یه سوال کدوم یکی از این دو مورد رو میپسندی
   با اونی که براش تلاش کردی ازدواج میکردی و اون در همون سالای اول مریض میشد و جلوت آب میشد یا اینکه اون خوش باشه و تو هم در کنار یکی دیگه خوش باشی؟؟؟
   پس برو دنبالش اون آدم پیدا میشه بخدا بخدا اعتماد کن

   پاسخ
 23. من

  آقای دکتر اصلا تو درست میگی خوبه ؟
  حالا یه سوال:
  اگه من یا یکی مث من بیاد خواستگاری دخترت مهممممترین مسائل واست نمیشه مهریه و شغل من و خونه ی من و ماشین من و سربازی من و …. ؟
  نه انصافا ؟
  شما دکترا و روانشناسا فقط بلدین واسه مردم حرف بزنین که این وسط یه پولی هم به جیبتون بیاد نوبت خودتتون که میشه کجا میرین ؟

  پاسخ
 24. سحر

  اون طوری که من دیدم حالا توقعات از دختر هم رفته بالا یعنی پسرا میخوان دختر هم کارمند باشه تا کمک حالش بشه حالا یه دختر باید در کنار تحصیلات کار هم داشته باشه. تا شرایط بهتری برای ازدواجش پیش بیاد. مشکلات خیلی بیشتر از ایناست. و افسردگیا روز به روز بیشتر میشه

  پاسخ
 25. کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

  به عنوان کارشناس ارشدروانشناسی بالینی جناب اقای دکتر باید بگم شما زیادی خوشی و نفست ازجای گرم میاد شغلتو داری و تو کاری باید بدونی اینا حرفه نه واقعیت مشکل جونها بیش از اینهاست که میگید گاهی ازدواج نکردن از مشکلات روحی و طلاق بعدش بهتره جوانهای الان خسته اند و دردوگانگی های این دوره موندن بجای حرف که همه میدونیم راه حل بده رررررررررررررررررررررراااااااااااااااااااااههههههههههههههههههه حل بده موضوع روتعریف نکنید اینجوریه که همه روانشناسارو بد میبینند و حراف واعتمادی ندارند

  پاسخ
 26. عطا

  میگم اقای روان شناس شما فامیل احمدی نژادی که این همه شعار تو خالی میدی و حرفات زمین تا اسمون با واقعیت جامعه فرق داره اخه دلیل ازدواج نکردن جوون ها که تحصیلات روان شناسی نمی خواد این رو از یک بچه هم بپرسی ذلیلش رو میدونه

  پاسخ
 27. NanoMan

  من ۲۹ سال
  مجرد
  دانشجوی ترم ۵ ارشد
  ۷ماه خدمت کردم و بعدش ارشد قبول شدم و هنوز تموم نشده
  پیر بودیم پیرتر شدیم
  نفست از جای گرم بلند میشه؟! روانشناس
  اوضاع مملکتو نمیبینی
  انتظاراتو نمیبینی؟
  من به عنوان بیوشیمیست تو دهن تو میزنم و میگم اصلا به اینچیزا نیست
  مجرد یا متعهل فرقی نداره
  آرامش مهمه تو زندگی که با این اوضاع مملکت فک کنم فرد مجرد آرامش بیشتری نسبت به متعهل داره
  البته برای اونایی که آقازاده هستند ونفسشون از جای گرم بلند میشه وخدمتشونو با قوانین یکروزه بابام و اونا معافی گرفتن و کارشون شمردن پول باباست و….. اره خوبه برن بگیرن
  میتونن بیشترم بگیرن!!میتونن دست چندتا بیوه زنم بگیرن یا با دخترای همون بیوه زن بر اساس قوانین جدید ازدواج کنن و………..
  بحث زیاده ولی حاجی چشاتو وا کن و جامعه رو خوب نگاه کن
  ما نسل سوخته ها از سیاست های اشتباه در زمینه های مختلف میسوزیم
  حرفای شما فقط نمک رو زخمه حاجی
  این صحبت ها بدرد اونور آبیا میخوره که رشد جمعیتشون منفیه و از سرخوشی زن نمیگیرن تا بیشتر مجردی حال کنن ولی درد ما از بدبختیه نه سرخوشی. حاجی تو همه این چیزارو میدونی تو کلمون از بچگی تا الان پر از شعارو بایدها و نباید هاست این یکی هم روش مهم نیس اصلا حاجی
  تو هم بزن حاجی
  الان دقدقه من تموم کردن این ارشد کوفتی و دوباره برگشتن به خدمت مقدس سربازیه!!!! خدمتی که زمان و دوره اش نوسان داره و به ما رسید زیاد شد!!!! کو کمر؟! کو جون و انرژی؟! جوان ز حادثه ای پیر میشود گاهی….!
  کاش من هم آقازاده بودم!!!!!
  حاجی ……………

  پاسخ
  1. مهران

   به قول استاد
   حاجی بی رودروایسی بگم: (…)

   حاجی واسه ما دیگه جانماز آب نکش
   حاجی ما آخر خطیم کو بدترش؟!

   پاسخ
 28. هادی

  ۱- بیکاری
  ۲- بی پولی
  ۳- ادامه تحصیل
  ۴- سربازی
  ۵-مسکن
  اینا مشکلات اساسی ازدواج نکردن و تاخیر ازدواج هست .
  حالا شما بیا هی فلسفه بافی کن که خانواده ها فلان و بهمان .

  پاسخ
 29. اردلان

  من میخوام چندتا چیزو بگم
  ۱٫ خدا ان شاء ا.. به داد همه جوونها برسه به حق این تاسوعا و عاشورای حسینی
  ۲٫ یه چند میلیون بده به ما که بکنیم از این خراب شده؛ بریم خارج
  ۳٫ این روان نشناس گیجم بکشه
  ۴٫ خدا باعث و بانیه این وضعیت رو خوار و ذلیل کنه که انقدر شرایط رو سخت کردن و بعد هی میگن زن بگیر زن بگیر ولی نمیگن با چی
  همه بگین الهی آمین

  پاسخ
 30. ابی

  دوستان میدونم خیلی سخته اما باید راه درست رو انتخاب کرد و با سختیاش کنار اومد من ۲۸ سالمه و ۴ سال تو عقد بودم ودر این دوران درس میخوندم تا مدرکمو بگیرم(مهندسی نرم افزار) خدمت سربازی رو هم به این مدت اضافه کنید
  تو این مدت خیلی کارایی کردم که فکرشم نمیشه کرد :شاگرد بنا ،برق کشی ساختمان،تدریس خصوصی وسالها تو نانوایی کار کردم .هیچ کدوم با هم تناسبی نداشتن
  تمسخر بعضی افراد نادان هم بماند که به طعنه مهندس صدام میکردن.
  اما حالا از همون کارا و حساب کتاب درست و جمع کردن درامدم، زندگی روی خوششو بهم نشون داده
  مطمئن باشید خدا جای درستی نشسته و هیچ بنده زحمت کشی رو بی جواب نمیذاره.
  این شعار نیست قانون تغییر ناپذیر خداست.

  پاسخ
 31. امیرحسین

  درود بر تو!!!!!
  انصاف داشته باش! آخه مرد خودت به این حرفهایی که میزنی اعتقاد داری!نه!!!!
  می تونم قاطع بگم که خود شما باعث این مشکلات در جامعه شدید!
  اگه دختر داری میای به ی پسری بدیش که تازه سرکار رفته؟
  خوب معلوم که نمیدی!
  پس خواهش دارم حرفی بزن که بهش اعتقاد داشته باشی و بعدش هم بهش عمل کنی!
  وگرنه میشی ابوموسی اشعری که به گفته حضرت علی به مثال خری بود که فقط کتاب حمل می کرد
  با سپاس فراوان

  پاسخ
 32. حامد رحمتی

  البته یه چیز دیگه هم یادتون نره ها! دوستان، باور کنید از همه بیشتر (دولت، گرونی، مسئولین)، خانواده ها مقصر هستند…! همین خانواده ها هستن که اینقدر این ازدواج ها رو سخت میگیرن! به جای اینکه توی این دور و زمونه که زود به بلوغ میرسیم… سن ازدواج ها بیاد پایین تر، داره روز به روز بیشتر میشه! بله، خانواده ها!!! بیخودی سخت گیری میکنن! آقا، قرار نیست که ما بهترین زندگی رو داشته باشیم! با یه پول کم هم (قناعت و صرفه جویی در خرج و مخارج)، میتونیم یه ازدواج خیلی خوب رو داشته باشیم!
  پسر و دختر های جوان، آرزوشونه که زود ازدواج کنن و تشکیل خانواده بدن، اما خانواده ها کاملا مانع میشن! واقع بینانه نگاه کنید: الأن یه پسر ۲۰ ساله که بیخواد مردونگی کنه و ازدواج کنه، کدوم پدر و مادر دختری حاضر میشن به این پسر، دخترشون رو بدن؟!؟!؟! در حالی که این پسر اگر یه کار، با حقوق مناسب داشته باشه، کاملا میتونه با صرفه جویی، یه ازدواج خوب رو انجام بده… اما خانواده ها بیخودی میگن زوده!!!
  همین خانواده باعث و بانی بیشتر مشکلات ما جوون ها هستند! خانواده هایی که راضی میشن فرزندشون رابطه ی نا مشروع داشته باشه، اما حاضر به ازدواجش نمیشن!!! (با تجربه عرض کردم)
  خالصه اینکه این خانواده ها باید اون دنیا جواب پس بدن… بیشتر از هر کسی مسئولن، چون میتونن بچه هاشون رو زیر سایه ی خودشون نگه دارن و عقدشون کنن و کمکشون کنن ، نه اینکه بگن زوده!!!
  علی یارتون…

  پاسخ
 33. محمد

  من دارم توی جامعه تحقیق میکنم بخدا بیشتر جوونای امروزی ازدواج نکردن و به قول خودمون دوست دختر دارن حتی مجبوری با پسرا رابطه برقرار کردن
  لطفا یکی بگه دلیلش چیه؟
  فقط مثل روانشناسا شعار ندید.
  منتظر جوابم

  پاسخ
 34. هدی

  سلام ما عقدیم پامون توی گل مونده نمی تونیم بریم سر زندگیمون دلتون خوشه بخدا کی به داد ما میرسه با این خرجا یکی جواب منو بده لطفا

  پاسخ
 35. میم

  چه حرف چرتی دختر یا باید درسخونده باشه یا خوشگل یا پولدار؟
  قابل توجه این آقا که نظرشو خوندم من مثل هنرپیشه های هالیودم، شاگرد اول دانشگاه
  هنرم، در ضمن وضع مالی و خانواده خوبی هم دارم اما خیلی سخت پسندم
  شما خودت فقط دنبال ظواهر هستی و توانایی و هوش پیدا کردن یه آدم عمیق رو نداری
  خیلی از دوستای من هم شرایط خوبی دارن
  یکم از عهد دقیانوس بیا بیرون

  پاسخ
  1. سیاوش

   خانم میم ، احتمالا شما آنجلینا جولی باشین !

   عزیز برادر ، اصلا عمیق ، چرا حرفی میزنی که اصلا عقلی پشتش نیست .

   اکثرا دخترا همینجوری هستن یا پدرشون اینجوری هست . همشون خیال می کنن از دماغ فیل افتادن . تازه اگر دختر هم بهت بدن اونوقت مشکلات شروع میشه . شما فقط داخل خونه هستین و آشپزی می کنین . این پسرا هستن که دارن زجر میشکن

   پاسخ
 36. محسن

  آخه چرا همش حرف….میزنید
  من شاغلم.ماهی ۸۰۰ میگیرم تا حالا ۳بار رفتم خواستگاری تا فهمیدن ۸۰۰ میگیرم جواب رد بهم دادن
  البته خدا رو شکر میکنم که از خواب غفلت بیدارم کردن
  تو این گرونی و مشکلات اقتصادی خیلی سخته زندگی کردن
  حالا آقای دکتر یه راهی پیش روم بذار

  پاسخ
   1. Deh@yahoo.com

    کم توقع شدن؟!!!
    خدا شاهده برای آشنا شدن با دختر خانوم هایی که بهم معرفی شد، (که یا خواستگاری رفتم یا بیرون قرار گذاشتیم که همو ببینیم) اکثرشون وقتی هنوز سر صحبت باز نشده ، ازم میپرسیدن، شما خونه دارین؟
    یا میگفتن : من باید بیام تو خونه شما با مامانتون باشم، یا توانایی دارین خونه مستقل بخرین؟
    کم توقع کجا بود خواهر من؟
    یادش به خیر، با چه اعتقاداتی بزرگموم کردن. ۳۲ سالم شده، دستم به دست نامحرم نخورده.این چیزا مرده دیگه. الان فقط پول پووول پووووووووول.

    پاسخ
 37. فرهاد

  مشکل اینجاست که آقایون مسئول عزیز، ۳۵ سال فکر جوونا نبودن.فکر کردن مملکت داری کار ساده ای هست. به جای ایجاد زیرساختهای اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ، فقط دنبال جناح بازی و فکر کردن به منافع شخصی خودشون بودن و هستن.حالا که دیگه کار از کار گذشته ، نشستن فقط حرف میزنن و سمینار میذارن. یعنی هنوز هم به مرحله عمل نرسیدن. مسئولین محترم عزیز ، با این گلی که شما کاشتین ، طبق آمار و بررسیهای سازمان بهداشت جهانی ( که به اصطلاح کارشناسان ما هم از اون کپی گرفتن )، رشد جمعیت ایران تا ۳۵ سال دیگه کاملاً متوقف میشه.خسته نباشید.

  پاسخ
 38. ملو

  نگار خانم
  واقعیت قضیه اینه که همه چی که نه ولی ۹۵ درصدش تقصیر خانهاست.
  اولش که میخواین یکی رو تور کنین که حاضرین توی هر متراژ خونه ای زندگی کنین
  چنان با خواهر و مادر آدم مهربونی میکنین که مرد بیچاره میگه سهم من فرشته شده.
  اما به محض اینکه خره از پل بگذره، وای وای وای وای وای!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  اونموقع ادعای چیزی که تو خونه بابای نداشته رو از طلب میکنه.
  شما خانمهاهمتون عین همید. بقول آبدارچی شرکتمون زنها مار خوش خط و خالند.

  پاسخ
 39. خلیل

  عرض ادب واحترام!
  من۲۱ سالمه و دانشجوی ترم ۶ کامپیوترم مدتیه میخوام ازدواج کنم شرایطش رو ندارم اما دارم ب وجودش میارم نکته ی جالب اینجاست ک این دختری ک دوسش دارم حتی حاضرم جونم هم واسش بدم که هیچ وقت نمیزارم اینو بفهمه ک پرو بشه دختر یتیمه یعنی پدر ومادر نداره جالبترش اینجاست که خانوادم هم مخالفت شدیدشون رو اعلام کردن اماته دلم روشنه واراده ی خودم هم میدونم در چه حده؟مهم خواستن ودل دادن ماجووناست دوستان والا بخدا بقیش همش حاشیست!اگه کسی میتونه منو توجیه کنه که کارم اشتباست بگه توروخدا

  پاسخ
  1. س

   من ۷ سال پیش ماهی ۶۰۰ تومان درآمدم بود و به پیشنهاد یک دختر خانم خوشگل باهاش ازدواج کردم…بماند که خانواده ها مخالف بودن و چه فیلمی داشتم سر ازدواج که یکی از فیلما رودرواسی من و پذیرش مهریه سکه به تعداد تاریخ تولد خانم بود…خلاصه کنم،نامزدی ما به یک سال هم نکشید چون ایرادات واردی داشتم،اینکه درآمد شغل آزاد تضمین نداره و باید کارمند باشم و خونه و ماشین ندارم…کل پس انداز چند سالمو سر ازدواج و طلاق و حق الوکاله ۱۰% از مهریه برای در رفتن از زیر بار مهریه هزارو سیصد و خرده ای سکه طلا به باد دادم و کمی هم بدهکار شدم…اما در کل از این تجربه راضی ام..چون الان که فکرشو میکنم میبینم طفلیا حق داشتن…مغازه اجاره ای با ۲ برابر شدن اجاره ها بصورت سالانه…فک کن اجاره خونه و خرجای دیگه هم بهش اضافه بشه و با این وضع اقتصادی مملکت درآمد من وقتی شده ماهی ۱ تومان اما مخارج نسبت به ۷ سال گذشته ۱۰ برابر شدن.پس مجردی بهتره و بهتر از اون اینه که امکانات واسه خودم ایجاد کردم که برم یه کشور دیگه که حداقل امنیت اقتصادی داشته باشم ،ضمنا من جهنم اون دنیا رو میخرم به اینکه این دنیارو واسه خودم و یه بنده خدای دیگه جهنم نکنم.اینم بگم من اونقدر کارم زباده که وقت سر خاروندنم پیدا نمی کنم ولی مطمئنم اگه متاهل بودم تو دخل و خرج زندگی میموندم.الان که ۳۱ سالم شده دیدگاهم به زندگی منطقی تر شده و میدونم که درآمد تضمینی و رو به رشد با پایه ماهی ۲ میلیون تومان شاید بتونه یک زندگی را در حد متعارف اداره کنه ولی دیگه تو این سن، رفتن به یک کشور غیر اسلامی با اصول مدنی مدرن و امنیت و ثبات اقتصادی هدف منه و نه ازدواج.

   پاسخ
 40. پدرام

  نظرات همه رو خوندم ..خداییش ما دهه شصتی ها از بچگی همه دردامون خاطراتمون ..بدبختیامون مشترکه..چون الان مشکلات تک تکتون برای من و خیلی از جوون هایی که میشناسم مشترکه..خدا ما رو مشترک خلق کرده شایدم حوصله نداشته یکی یکی بشینه سرنوشته ما رو درست کنه کپی پیست کرده

  پاسخ
 41. تک پسر

  واقعا زندگی سخته مشکلات مالی خیلی زیاده من که فکر میکنم مسئولین باید در تمام نهادها و ارگانها بصورت جدی به فکر فرهنگسازی قویتری بصورت واقع بینانه،از ازدواج و تامین کمک های مالی و وام ازدواج با سود پائین باشند.مطمئن باشید اگر یه دختر با کمترین توقعات هم پیدا بشه با شرایط الان بعد از یه مدت عصبی و فراری میشه از زندگی مشترک.به نظر من بزرگای فامیل هم باید به کمک زوج های جوون بیان.یک دست صدا نداره.جوونا باید پرتلاش باشن مسئولین حتما شرایط مناسب برای ازدواج رو فراهم کنند وگرنه نسلمون منقرض میشه.امیدوارم امام زمان(عج) به همه دختر پسرا کمک کنه تا طعم زندگی مشترک و حلال رو بچشند.آقای دکتر از شما هم تشکر میکنم که به سهم خودتون اطلاع رسانی و کمک میکنید.

  پاسخ
 42. مرضیه

  حرفاتون همه درست ولی همه چی باهم بدست نمیاد الان ی سال من و همسرم ازدواج کردیم اون موقع هر دو دانشجو بودیم الان همسرم سربازه و منم در به در کار سخته قبول دارم ولی میگذره اونم باهم شاد خداییش ی موقعه هایی خ بهم فشار میاد ولی در کل راضیم
  یادتون نره خدااااااااااا هست
  به امید مسئولین نشینید

  پاسخ
 43. negar

  آقای ملو
  بله شاید اینجوری باشه ولی حرفت در مورد همه صدق نمیکنه ضمن اینکه اگه شما انتخاب درستی داشته باشین و شناخت درستی هم نسبت به طرف مقابلتون داشته باشین این اتفاق نمیفته
  وقتی شما آقایون مهمترین ملاکتون را چهره و قیافه می گذارید نه شخصیت، باید انتظار همچین اتفاقایی رو هم داشته باشید

  پاسخ
  1. امیر

   آخه مسئله اینه شخصیت خیلی از دختر هارو نمیشه تشخیص داد اکثرا مهربان و خوش صحبت و … ولی چی درونتون هست خدا میدونه. حداقل باید با یه دختر ۵-۶ سال رابطه داشته باشی تا بشناسیش …

   پاسخ
 44. david

  عزیزان من به خدا ایمان داشته باشید و ازدواج کنید

  من ۲۱سالمه خدامیدونه که هیچی نداشته و رفتم خواستگاری و ازدواج کرد ولی به سال نکشید که کار خوب گیرم اومد چون به خدا ایمان داشتم. قبلش یکی از دخترای دانشگامون بهم زنگ زد و پیشنهاد … داد ولی خدامیدونه چقدر عذاب کشیدم که قبول نکردم و بعدش به خاطر به گناه نیافتادن با دست خالی به خواستگاری رفتم و الهی شکر خداخواست الان کارخوب و همه چی گیرم اومد

  دوستان از ازدواج نترسید به خدا ایمان داشته باشید. روزی ما دست کسی به جز خدا نیست. شما برای کار و ازدواج تلاش کنید خدا خودش کمکتون میکنه

  درحال حاضر که ۲۱ سالمه دانشجوی ارشد مهندسی نرم افزارهستم و کار برنامه نویسی انجام میدم و درعین حال سرآشپز رستوران بودم و استاکارکاشی و سرامیک هم هستم(من از بچگی سختی کشیدم ولی به خدا توکل داشتم که همه چیز درست دست اوست)

  بچه ها مملکت فقط به دکتر و مهندس نیاز نداره شما موقعی که میخوایین ازدواج کنید م را از مدرک بردارید ببینید درک داره یانه(مدرک صرفا درک وشعور نمیاره)

  پاسخ
  1. هادی

   شما چطور با بیست یک سال دانشجوی ارشد هستی ؟؟
   من الان ۲۱ سالم هست هنوز نه لیسانسم رو گرفتم نه سربازی رفتم . بعد شما چطور با این سن داری فوق لیسانس می خونی ؟؟؟ شما مگر اینکه تیز هوش باشی و جهشی درس خونده باشی . با ۲۱ سال نمی شه رفت ارشد . از نوزده سالگی که کارشناسی در بیایی ۴ سال هم روش می شه چند ؟؟

   پاسخ
 45. امیر

  خدا شاهده روزی که رفتم خواستگاری هیچ سرمایه و پشتوانه مالی نداشتم فقط تو دلم گفتم خدایا همه امیدم به توئه ، والله به یک ماه بعد از عقد نرسید که یه کار اداری با حقوق خیلی خوب گیرم اومد ، چند تا وام خوب گرفتم ، به حدی که تو یک سال تونستم تو یکی از محله های خوب یه آپارتمان اجاره کنم و یه عروسی خوب هم گرفتیم و الان هم خیلی خوش و خرم زیر سایه پروردگار زندگی آرومی داریم ، به خدا توکل کنید همه چیز درست می شه انشالله

  پاسخ
 46. سامان

  ازدواج هه شما دوست عزیز که میگی خدا کمک میکنه واقعا هم کمک میکنه ولی اینجا یه مشکل هست وقتی میری خواستگاری دختر میگه مهریه ام اینقدر مثلا ۱۳۰۰ تا دهنت تا سه متر باز میمونه البته مجازش تا ۱۱۰ تا سکه هست نمیدونم بضعی دخترا ما پسر ا رو درک نمیکنند البته قصد جسارت ندارم به دختر خانوم های دم بخت فقط میخوام اینو بگم به پدر عروس خانوم ها یا مادر عروس خانوم ها یا خود عروس خانوم ها یکم خواسته هاتونو کم کنید بخدا خدا همیچی میده همه چی که پولو خونو ماشین نیست یک اصل زندگی این که دو نفر در کنار هم چه در شرایط بد چه خوب در کنار هم باشند ای کاش دختری که من دوست داشتم اون سالی که ۱۹ سالم بود موقع کنکور باهام میموند ولی افسوس که رفت و من موندم غم دوریش بخدا با کم کردن خواسته هاتون هیچی ازتون کم نمیشه موفق باشید
  (( این روز ها میگذرند ولی من از این روزها نمیگذروم ))

  پاسخ
 47. کامران

  من ۳۲ سالمه مجردم خیلی هم خوشحالم و با آرامش کنار دوست دخترم داریم زندگی می کنیم . این حرفهای چرت و پرت و ببر جایی بزن که خریدار داشته باشه . هم روحم و هم جسمم در آرامشه نه افسردگی داریم نه سرکوبگری می کنیم . همه چی هم آرومه ، خیلی هم عالی، والا با این نوناتون .

  پاسخ
 48. هادی

  جالبه.دوستان نظراتشون تقریبا در یه سطحه.اول برای اوناییکه میگن ازدواج کن خدا کمکت میکنه:خب اینکه خدا خداس اگه کسی شک کنه انسان نیست چون غیر از اون کسی پشتت نیس.همه چی فنا پذیره.چه مجرد چه متاهل تلاش کنی خودکار نتیجه تلاشتو میبینی.حالا اون دخترایی که میگن ازدواج کردیم اما نداریم و کنارش شادیم:خب شادی اونم همون شادیایی که همه میدونیم.دو ساعت شاد ۲۲ساعت استرسو فکر چه لذتو آرامشی داره هان؟تا نوک دماغتونو میبینید و با جمله کلیشه ایی خدا بزرگه کیو میخایید دلداری بدید؟؟؟؟آخه شرایط هر خانواده باهم فرق داره.اینکه من برم تو کوره آجر پزی کار کنم و چندسال دیگه پیشرفت کنم چه ربطی به ۳۰میلیون جوون دیگه داره؟شما شاید روحیت و هزار حاشیت بخوره به یه تیپ کاریی که حال کنی اما یه سوال؟آیا همه باید درس بخونن بدبختی بکشن کارگر باشن بعد برن بالا بشن تمثال برای پیشرفت؟مگه قراره همه کارگر زندگی کنن؟هر کیو برای یه کار ساختن.حرف اول و آخر پوله اما با تلاش.مملکت ما با بیسوادی و سفسطه بنا شده پ اگه قرار باشه با غر غرغر و نشدو نمیذارن بگذرونیم سن بالا میره بدون امید.اگه به امید جماعت مفت خور گوشه خونه نشین قدیم باشیم خودکشی عاقلانه ترین کاره.پ نتیجه اینکه با نظر کسی جبهه نگیریم و نخندیم بهش.اگه ما واقعا عاقل بودیم پای حرفای جماعت دست تو دماغ نبودیم الانم با قلقلک هم و خیلی وقتا کل کل فکر کنیم ارضاء شده شعورمون.اینو خالصانه بگم:بخدا توکل کنید اما توکل واقعی.توکل واقعی.بدون ترس بریم جلو.تو هر موقعیتی بودیم………

  پاسخ
 49. جواد

  من ۲۲ سالمه خدمت رفتم ۵ ساله عاشق دختر عموم.هستم. میخوام الان برم تکلیفم با دلم و قلبم بدونم. در چارچوب چوب خانواده میخواهم از علاقم صحبت کنم… میدانم دست رد به سینم میزنن. اما مثل مرد میخواهم حرفم بزنم پیش وجدانم راحت باشم. تا حالا از خدا خواستم. افسرده شدم. دلم برای خودم تنگ شده.. اسمش الهام هست. برام دعا کنید. شاید گرفتنش سخت باشه. اما نگه داشتن سخت تره.. دلم شکسته برام دعا کنید..

  پاسخ
 50. امیر

  سلام من جوانی هستم ۱۹ سالمه امسال هم میرم دانشگاه قراره قبلش ازدواج کنم .راستش از نظر مالی هم مشکلی ندارم واقعیت رو میگم.پول داری ازدواج کن جوون…

  پاسخ
 51. محمد

  لعنت برپدر اونی که خدمت رو رایج کرد وصد لعنت بر پدر ومادر کسی که کردش۲۴ماه.یعنی واقعا ما از کشور هایی مانند عراق وپاکستان کمتریم که خدمت ندارن.هیییییییییییی لعنت …….

  پاسخ
  1. م

   پسر جان به جای اینکه لعنت به مردم و پدر مادر مردم بفرستی که اونها هم مثل تو انسانند و دلسوز مردم و مملکت، کمی فکر کن؛ خدمت همه جای دنیا هست منتها شکلش ممکنه متفاوت باشه، در یکی از کشورهای اروپایی هم خانم ها هم آقایان موظفند پس از پایان دوره تحصیلی به مدت یکی دوسال برای دولت بدون حقوق کار کنند وگرنه مدرک تحصیلی بهشون داده نمیشه. خدارو شکر توی مملکت ما خانمها انقدر عزت دارند که به خدمت نمیرن منتها قدرشو اگر بدونن.

   پاسخ
   1. مهدی

    یکی دو سال؟ شما اطلاعاتت ضعیفه… برو تحقیق کن. خیلی هاشون که اصلا ندارن… بقیه هم که دارن کمه حداکثر ۶ ماه.ما فقط با مصر و اسرایل رقابت می کنیم. اسراییل هم ۲ ساله، مصر ۳ سال! ما هم ۲ سال.کره شمالی و اینا هم که ادم نیستن مال اونا خیلی زیاده.

    پاسخ
  2. امین

   ۱۹ سالته معلومه خیلی چیزارو هنوز نمی دونی
   انتظارم نمیره ولی صرفا جهت اطلاعت میگم
   امنیت پاکستان و عراق بیشتره به نظرت؟
   من دارم میرم خدمت درسته سخت هست
   ولی یکی از خوبیاش تامین نیروی انسانی
   برای حفظ امنیت کشوره.

   پاسخ
 52. آقای خاص

  دلم شکسته خودم رو به خودم ثابت میکنم اون منو نمیخواد جیبم رو میخواد… لیاقت خوشبختی منو نداشت. دوسش دارم اما نه به هر قیمتی. دخترخانم های گل، شماها موقعی میفهمین چقدر دوستتون داشت که خیلی دیره. یه چیزی میگم دوستانه، اگه کسی رو دوست ندارید، باهاش مدارا نکنید. بگید نه. اما دل کسی رو نشکنید. آقا پسرای گل. همه چیز ازدواج و رسیدن نیست. به نظرم نگه داشتن عشقت خیلی مهم تره. اینکه همسرت از تصمیمی که برای ازدواج با تو گرفته هیچ وقت پشیمان نشه. بچه ها تحصیلات مهمه، فکر کن چار روز دیگه میخواهی بری مدرسه دخترت، بذار بهت افتخار کنه. بچه ها من از نظر جنسی خیلی تحت فشارم… من درک میکنم تمام حرفاتون رو. ولی بچه ها هیچ وقت به قصد فقط نیاز جنسی ازدواج نکنید. دختر رو مثل یه تکه گوشت لذیذ نبینید. به خدا سه ماه بگذره از ازدواج آتش جنسی که کم شد مسایل بزرگی جلوت سبز میشه. برای بچه های کم سن گفتم. بچه ها خودتون رو سبک نکنید. منطقی فکر کنید هر موقع شرایط مناسب داشتین برید جلو. نذارین پدر مادر دختره شب خواستگاری جواب سوال هاشون رو شما با سکوت بدید. با دست پر برید که نه نشنوید. یاعلی. خدافظ.

  پاسخ
 53. آقای خاص

  سلام. بچه ها فقط به این فکر کنید شب خواستگاری جواب پدر و مادر دختره با سکوت ندید. کیس مناسب انتخاب کنید دست پر برید که نه نشنوید. دخترا شما انقدر سنگ جلو پاهای پسرا نندازید. به خدا اونا گناهی ندارن. شرایط اقتصاد کشور هم ببینید. به خدا همه چیز پول نیست. آقا پسرای شما دخترا رو مثل یه تکه گوشت لذیذ نبینید. هرکسی یه شخصیتی داره. دوستتون دارم. جواد. ازشیراز زیبا.

  پاسخ
 54. نازگل

  دکتر جون ما همه عواقب دیر ازدواج کردن را مدانیم. احتمال خیلی زیاد شما از وضعیت جامعه بی خبرید ۷ ساله یکیو دوس دارم ۴ سال درس بخونه ۲ سال سربازی کارم که نیست؟؟؟؟؟؟؟ پول که نیست پشتوانه مالی که نیست…………………….. ۲۷ سالمه……….با این وضعیت به نظرتون بابای من منو دست پسره میده؟؟؟؟؟ اگه این دولت نگران دیر ازدواج کردن جون هاس باید از نظر کاری و مالی جونارو حمایت کته. یه وام خواستیم بگیرم واسه شروع یه کار یه وام ۵ میلیون تومتنی ۲ تا ضامن و ۲ تا کسر اقساط و دو تا چکو هزار تا کوفت دیکه و اینکه باید ۵ ت.من تو حسابشون ۶ ماه بخوابه آخه من ۵ تومن داشتم وامو میخواستم چیکار……الان یه جون خونه چجوری اجاره کنه بدتر از همه جهیزیه چجوری بخره ؟؟؟؟؟؟ ازدواج چیه دلمون به چی خوش باشه؟؟؟؟

  پاسخ
  1. م

   جهیزیه ای که الان عرف شده کاملا غلطه، بدون ساید بای ساید و گوشکوب برقی و سرویس فرانسوی هم میشه شیرین زندگی کرد، ۴تا ظرف مسی با قاشق و ملاغه اش یه گاز رومیزی یه یخچال دست دوم دوتا فرش یه جفت رختخواب باشه ما قبول می کنیم به شرطی که عشق و درک باشه و مهمتر از همه دین.

   پاسخ
 55. دیاکو

  خوش به سعادتت آقا امیر که تو خوب خونواده‌ای به دنیا اومدی…
  آخه من۲۱سالمه هنوز جرأت ندارم اسم ازدواج با کسی رو تو خونه بیارم بابام میزنه تو دهنم میگه زود تر از ۲۹-۳۰حق نداری اسم زن بیاری وضعیت مالیمونم عالیه ولی میگه باید خودت روی پای خودت وایسی یکی نیس اون روزا رو که من بچه بودم یادش بندازه که همیشه به خاطر کمپولی پیش همه قرضار بودیم خب ولی الان پیشرفت کرده… کی گفته که اول باید پولدار بشی بعد تشکیل خونواده بدی کجا اینو نوشته….
  تورو خدا پدرا پسراتونو درک کنین کم سگ باشین… بخدا وقتی تو جوونی زود ازدواج کنن اینطوری اعصابشون آرومتره فکرشونم بهر رو درسو کار جمع میشه زود ترم پیشرفت کنن…. همسرو بچه براشون یه انگیزه قویه… آهای با شمام پدرایی که میتونین دسته پسراتونو بگیرین… کمکشون کنین

  پاسخ
 56. آقای خاص

  بچه ها به خدا دلم برای تک تکمون میسوزه… کاش از دست ما ها کاری بر میومد. هر کسی دلش گیره… پول تحصیلات خدمت جهیزیه خرج عقد و عروسی و هزار جور چیز دیگه… به خدا. زندگی به دهنمون حروم شده. به کسی که دوستش داری فقط میتونی نگاه کنی. آره. ماها نسل سوخته ایم… خدایا حرفای دوستای منو گوش میدی؟ خدایا چه زندگی هست… درس میخونی کار نیست.، بری سر کار درس نخونی تحصیلات میخوان… داره ازدواج میکنه میفهمی؟

  پاسخ
 57. م

  از فرمایشات دکتر نائینی که بگذریم آیا خود جوونا حاضرن باورهاشون رو تغییر بدن؟ باورها در مورد سبک زندگی.. آیا میتونن قبول کنن که برای زندگی مشترک یخچال ساید بای ساید و فرنچ و سامسونگ و گوشکوب برقی لزومی نداره؟ آیا میتونن باور کنن که میزناهارخوری و مبلمان و تخت خواب و اینها هم لزومی نداره؟ آقا پسر میدونم فوق لیسانس داری اما توی شرایطش پاش بیافته شاگرد نانوا هم باید بشی چون وظیفته کار کنی مخارج خونه رو تامین کنی؛ دخترخانم هیچ آیه ای نازل نشده که زن موظفه پس از اتمام درسش بیافته دنبال کار از این شرکت به اون شرکت، این آیه رو خودتون نازل کردید و فکر میکنید حتما باید کار کنید پس خونه رو کی اداره کنه پچه رو شما باید تربیت کنی یا زن همسایه که مربی مهدکودکه؟ این حمله شما به بازار کار تعادل جامعه رو از چند لحاظ به هم زده، یه نگاه به آگهی های استخدامی بکنید شرم آوره همه شرکت ها تمایل دارند به استخدام خانم به هزاران تا دلیل. خانم جان عزت و احترام شما وقتی حفظ میشه که مثل یه ملکه مدیریت خونه رو دستت بگیری و آقا بیاد مننت رو بکشه تا در رو به روش باز کنی و به خونه راهش بدی نه اینکه مثل آواره ها از این شرکت به اون شرکت با این آدم با اون آدم سروکله بزنی؛ آقای محترم به شما هم اخطار دادم اگه بیکاری پا میشی همین امروز میری دنبال کار ولو شده شوفر نانوایی اما مثل مرد کار میکنی بیکارم نمیمونی وگرنه مرد نیستی.

  پاسخ
 58. آقای خاص

  نازگل یه تکه از حرفات خیلی مهمه . به نظر من امثال تو انسان های خیلی فهمیده ای هستن که مشکلات طرف مقابل رو درک میکنی…. به نظر من این خیلی فاکتور مهمی هست

  پاسخ
 59. negar

  آقا یا خانم م
  شما که میگین بشینین تو خونه و ملکه باشین، من فوق لیسانس دارم تو یه شرکت معتبر یه پست مناسب دارم و در یک خانواده ی خوب و خوشنام یزرگ شدم ، با این وجود خیلی از خاستگارا فقط به این دلیل که بنده کارمند رسمی نبودم و کارمند قراردای بودم از ازدواج منصرف شدند، حالا شما اومدین میگین بشینین تو خونه؟ یا میگین سخت نگیرین؟
  شما پسرا هستین که همه نقاط مثبت خانوم ها را میگذارید یک طرف و فقط میزان درآمدش رو در نظر میگیرید

  پاسخ
  1. م

   البته نه همه پسرها؛
   آقا پسرهای مورد مثال شما مَثَل دختر خانمهای بدحجابی هستند که انتظار دارند هرطور که راحتند رفتار کنند و نه آنطور که خدا خواسته و ما در مورد این افراد بحثی نداریم چون فعلا توی جامعه آماری ما نمی گنجند! انتظار اون آقا پسرها هم چه شرم آور و زندگی مورد نظرشون چه ذلت باره! البته تا دین خدا هست اون اقلیت شریف همچنان پابرجا هستند.

   البته بعضی پسرها؛
   با تمام احترامی که برای وجود این آقایون قائلیم اما طرز تفکر تزریقی و تحمیلی این بندگان خدا باطله حواستان باشه، این بندگان خدا سرکار تشریف دارند که فکر میکنند این سبک زندگی صحیحه؛ غیرت هم خوب چیزیه که خوب بعضی آقایون این روزها ازش بی نصیب اند، زندگی با مردی با این طرز فکر ذلته.
   خدا رحمت کند سبک زندگی عزتمندانه مون رو که ارزش زن و مرد درش حفظ می شد و آدمها مثل امروز به این ذلت نیافتاده بودند.
   هرچه شاسی ماشین ها و مانتوی خانمها و طبقات آپارتمانها بالاتر رفت، حیا و عزت و احترام و محبّت بود که پایین اومد.

   پاسخ
  2. رضا

   همه پسرا اینطوری نیستن / با اینکه شبیه این شخصیتی که گفتید من هم دیدم و در همسایگی منزل ما هست و سنش شده نزدیک ۴۰ سال و همچنان پیش مادر پدرشه …

   پاسخ
 60. آقای خاص

  نگار جان به نظر من، کسی که به خاطر پول بخواد بیاد پیشنهاد ازدواج بده بهت، درک بالایی از مفهوم زندگی نداره… من با این نظر مخالفم که زن فقط تو خونه امور منزل به دست بگیره… میشه با برنامه ریزی هر دو نفر کار کرد… به نظر من دختران جامعه یه کم باید دقت کنن به اونها نگاه ابزاری نشه… نه اینکه به خاطر سیمای زیبا، یا صدای دلنشینشون یا هرچیز دیگه ای از اونها استفاده بشه در محیط کار .. ولی یه نکته ای که خیلی جالب هست برا من، بنده خانمی را دیدم به اندازه ۲.نفر کار میکنه و در کارش مهارت داره ولی حقوقش ۳۵۰ تومن هست…. من میگم شما که کار میکنید به هر قیمتی راضی نباشید…
  برای ما آقایان که وظیفه ی تامین نیاز مالی یه خانواده به عهدمون هست، ارزش نداره بریم سرکاری که حقوقش خرج خودمونم در نیاره، فکر نکنید پسرها تنبل و. تن پرور هستن…. دنبال کاری میگردن که ارزش داشته باشه که بتونن رندگیشون جمع کنن….

  پاسخ
 61. حامد

  دارم سخت میشم دارم بی رحم میشم از این همه بی عدالتی:::: تا کی باید مجرد بمونیم بریدم دیگه اعصاب نمونده برام
  .
  .
  .
  .
  اینو به گوش آقازاده های مملکت برسونید

  پاسخ
 62. سمانه

  من ۲۶ سالمه و مجردم
  همیشه میدونستم که مجرد موندن خطرناکه .اره چون در مرض خطر رابطه هستی
  هر چند که دختر یا پسر خوبی باشی بازم احتمالش هست که به گناه بیافتی و این فاجعه است
  کاش تا وقتی فکر ادم ازاده و هیچ چیزی و تجربه نکردی ازدواج کنی که بتونی زندگی خوبی هم داشته باشی

  پاسخ
 63. آقای خاص

  خدای ما….
  سلام….
  میدونم سرت شلوغه…..
  دلمون گرفته، خدا جونم دوست داری از چی برات بگم؟ دوست داری از کی برات بگم؟
  دوست داری از جوان ها برات بگم؟

  خدایا اینجا کسی اهمیتی براش نداره چقدر. دوسش داری،
  اینجا کسایی هستن که دلشون بدجوری گیره….
  ماها داریم از تنهایی عذاب میکشیم، تنهایی که چیزایی مثل دوستی های خیابونی و هزار جور چیز دیگه اونو نمیتونه پر کنه…. یه عمر در پی نیمه گمشدمون هستیم…. تا حس میکنی پیداش کردی، سنگ انداختن ها از طرف خانواده ها شروع میشه…. اینجا به کلمه درک، میگن : پول، تحصیلات، طلا، و هزار چیز دیگه.
  اما خدایا، چیزایی داره نابود میشه زیر دست و پا، دیگه عشق ها داره کمرنگ میشه، دلها داره از سنگ میشه، دست ها داره پر سنگ میشه! آره، سنگ… سنگی که دست خانواده هاست…. خدایا کار ماها از این چیزا گذشته… اینجا اراده کنی بساط گناه آماده میشه… اینجا اراده کنی دستات پر میشه از گناه… به خدا درکش سخته..
  خدایا اعتیاد بیداد میکنه، فقر و بی پولی داره همه چیز رو نابود میکنه…. خدایا دخترای بی گناهی هستن مجبور به هرکاری میشن،
  اینجا دلی برای دلی نمیسوزه… ماها چاره ای نداریم… خدایا نمیدونم میشه حدس زد آتش جهنم تا کجاها برای ما شعله کشیده؟ اما کاش آتش هم کمی درک داشت، گناه ما بی برنامگی کسانیست که تصمیم گیرنده اند…
  امیدوارم دلتون خندون، سالم و پر نشاط، بی غم و دل شاد باشید…

  پاسخ
 64. امیر

  با سلام به همه هم سن و سالای خودم جووونای عزیز

  من ۲۸ سالمه و در بهترین دانشگاه مملکت تا فوق لیسانس خوندم و بعدم بلافاصله دکترا در دانشگاه خوب شهر خودم قبول شدم ولی چون وضع مالی مون خوب نبوده هیچ وقت، دلم میخواست برم سر کار تا بتونم ازدواج کنم(من به زندگی اصیل ایرانی و خانواده خیلی اعتقاد دارم که از هم پاشیدن بنیان اصیل خانواده ایرانی سبب خیلی از مشکلات امروزه ماست که اونم دلایل خودش از جمله همه دلایلی که دوستان در نطرات برشمردند)
  خلاصه ما سال اول دکترا رفتیم سر کار شیفتی و به خاطر اوضاع بد روحی که یه دختر خوب و ساده زیست رو هم نتونستم راضی به ازدواج کنم دکترام خراب شد و منم اون کار و رها کردم که برگردم به درس ولی دیگه دیر شده بود. خلاصه که من پسری بودم که با بهترین ارزش ها بزرگ شدم. با مفهوم مقدس عشق به خانواده و همسر بزرگ شدم. ولی خیلی اندوهناک و تلخه که حتی الان نمی تونم حرف ازدواج رو بزنم چون میدونم که در شهر ما ۲۰ ۳۰ میلیون برای عروسی و ۳۰ میلیون برای رهن خونه حداقل لازمه. منی که این همه سختی کشیدم و تو بهترین دانشگاه ها درس خوندم الان که میخوام ازدواج کنم از کجا ۶۰ میلیون پول بیارم؟ ما ۳۰ ساله مستاجریم. ۲۵ تا خونه عوض کردیم. سرپرستمون مادرمون بوده.
  خدایا شکرت. به همه داده ها ونداده هات شکرت. تو میدونی که چقدر به من موهبت دادی که من الان یادم نیست و ذهنم اونقدر بزرگ نیست که همشونو به یاد داشته باشم. یکیش جسم سالم. من تکلیفم با خدا مشخصه.
  اما از خیلی چیزا ناراضیم. از جامعه از مسئولینش. از بعضی خانواده ها. از پذیرفتن ساده برخی رفتارها که به جامعه ما تعلق نداشته از اساس.
  امیدوارم خدا بهمون صبر بیشتری بده و امید همیشه تو دلمون سبز باشه که مشکلات زیادن و ریشه ای.
  شاد باشید و موفق

  پاسخ
 65. میلاد

  آفرین به آقای خاص….
  خدا کمکمون کنه از این همه گناه و مشکلات، من از درد و دلهایی که کردی تشکر میکنم و از اینکه ابتدای حرفات گفتی (خدای ما) حس خوبی داشتم….

  پاسخ
 66. الهام

  میخواستم از آقای خاص تشکر کنم، حرف دل خیلی از ماها رو زد، بچه ها حرفی که ایشون زد شعر و قافیه نیست، به خدا حرف حقیقت بود…
  میخواستم اگر بشه ایمیل اقای خاص رو منتشر کنن

  پاسخ
 67. آقای خاص

  اگه بر اثر فشار های جامعه و عدم ازدواج، هر اتفاقی که افتاد، کسانی که تصمیم گیرنده و قانون گذار هستند، تو این گناه ها شریک هستن….
  به فاطمه زهرا گناهشون کمتر از فرد گناهکار نیست!
  اگه جوانی دست به گناه زد، دختری پا به خانه غریب گذاشت، دختر و پسر نداره، نگاه حرام به هر سو روانه بشه عاملان ریشه ای این گناه هم گناهکارند….
  نمیخوایم گناهمون گردن کسی بندازیم، اما اگر دستی به بدن برهنه ی دختر ی خورد و بساط گناه انجام بشه، به خدا همه کسایی که مقصر هستند اون دنیا باید جواب بدن.
  یا علی. خدافظ

  پاسخ
  1. م

   بله حق الناس همینه بعضیا فکر میکنن حق الناس فقط بدهیه پوله نخیر کار خطا و گناهی که یکی بکنه تبعاتش شامل حال بقیه هم میشه و حق الناسه اون دنیا واسه تک تک اعمالمون بازخواست میشیم چون کارای ما تبعات طولانی ای داره.

   پاسخ
 68. میلاد

  من با نظر آقا یا خانم م موافقم، نکته ای که اقای خاص گفت جالبه، اگر بخوایم ریشه ای برسیم به عوامل گناه سهم خود شخص گناهکار خیلی کمتر هست، کسی که مسئولیت بزرگی بر عهده میگیره پای خوب و بدش باید بایسته….. گناه گردن کسی نمیندازیم ولی وقتی جامعه از نظر بحث ازدواج تو منگنه که چه عرض کنم تو منجلاب قرار داره، هر شخص این زنجیره قانون گذاری کلان مقصر هستن

  پاسخ
 69. م

  دوستان شرایط سخت هست درسته اما اینها مجوز گناه نمیشه، آخرالزمان همینه سختی داره طلای ۱۸ عیار باید بیرون بیاد از آدمها وگرنه گناه کردن خیلی راحته توی هر زمینه ای، طاقت بیارید کار کنید برای ظهور دعا کنید دنیا محل آزمونه

  پاسخ
 70. الهام

  هرکی خرش از پل گذشت میره حاجی حاجی مکه، به خدا نه پسر ها نه دختر ها مقصر هستن. الآن هر دو گروه حساس شدن، به همه چیز مشکوک هستن، آهای مردم زندگی ماها داره به لجن کشیده میشه، کیه که صدای ماها رو بشنوه، خدایا ما رو نجات بده از این وضعیت….

  پاسخ
 71. اقای خاص

  به نظر من، بچه ها ابتدای متن ها اون بالا تاریخش که نگاه میکنم مال خیلی وقت پیش هست. به نظرم بچه ها هر از گاهی به این قسمت سایت بیایم و اگر کسی علاوه بر درد و دل اگه موفقیتی کسب کرده بنویسه، چون من خودم با خوشحالی دیگران حس خوبی دارم، به نظرم یه انگیزه هم میشه، اکثر بچه ها یه نظری نوشتن و رفتن که رفتن…

  پاسخ
 72. محمد

  سلام
  شما ها که دم از ازدواج میزنین – میگین دختر خوب زیاده
  کجایین پس
  من کارشناسی گرافیک دارم – شغلم هم خوبه حقوقم هم میانگین ۸۰۰ تومنه
  سنمم ۲۴ داره میشه – هنوز کسیو که بتونم بهش اعتماد داشته باشمو نتونستم پیدا کنم
  آقای دکتر شما اگه میشناسی معرفی کن بعد برو دم ازین حرفا بزن که مجرد نماید خطرناکه

  پاسخ
 73. م

  سخنرانی های دکتر رائفی ور تسکین دهنده دردمونه، ایشون اتفاقا توی سخنرانی آخرشون توی کرج به این مسائلم پرداختند، خدا حفظش کنه خیلی زحمت کش و دلسوزه.

  پاسخ
 74. اقای خاص

  با این وضعیت جدید اقتصادی و گرونی وحشتناکی که در راهه………
  کار از کار گذشته الکی خودتون رو خسته نکنید….
  الهم عجل لولیک الفرج…. آمین

  پاسخ
 75. م

  البته با ان کارهایی که خانمها الان دارن میکنند پسرها هم رغبت به ازدواج ندارندها..
  خانمهایی که اینروزها مرد شدند ،سرکار میرن، واسه همه خوشگل میکنند، بچه نمیخوان، به کل خود رای اند به حرف شوهرشون اعتنا ندارند.. یک مقداری اسلام مطالعه کنید ملاحظه میفرمائید اصلا شان زن اینها نیست که امروز باب شده.
  آقایون هم تعطیل شدن، غیرت ندارن، یه پا خانوم شدن..
  باید اصلاح شیم برگردیم به اصلمون

  پاسخ
 76. دانشجو

  ۲سال پیش همکلاسیم بهم پیشنهاد ازدواچ داد، تحت نظراساتید باهم صجبت کردیم به تفاهم رسیدیم که میتونیم زندگی خوبی رو بسازیم، ولی خانواده ایشون میگن بایددرسش تموم شه !!!اگه من میخام ازدواج کنم راضی ام به شزایط الانش….الان مطمئنم که اگه تاحالا به ما کمک میکردن بریم زیر یه سقف، جفتمون رتبه الف رشته میشدیم……
  والا ما جوونا میخایم ازدواج کنیم!!!یکی بیادبزرگترا روقانع کنه که من توقعی ندارم فقط میخام کنارکسی باشم که میدونم بودنش بهم آرامش میده……با این آرامش هم به برنامه ریزیم برا کار وتحصیل میرسم هم شادم

  پاسخ
 77. صابر

  ما که ۳۰ سالمونه . خدمت رفتم . کو کار… جاهای مختلفی سر زدم . مشکل اساسی پوله … پول . تا جوونای تازه ازدواج کرده رو دست توی دست توی خیابون می بینم که دارن باهم قدم میزنن فقط باید حسرت بخورم . روم رو یه طرف دیگه می کنم که بیشتر زجر نکشم . چرا به ما که رسید اینجوری شد … آدم به ۳۰ که میرشه به بعدش تحمل کردن این قضیه خیلی براش سخت میشه . البته اگه یه وقت تصمیم به بی خیال شدن این قضیه نشه . تو این سن می گی که دیگه امسال سروسامون می گیرم . اما … خدا رو شکر با این همه انتظار توی گناه نیفتادم و بهش آلوده نشدم . چند ماهه که توی یه دفتر ثبت شرکت دارم کار می کنم . تازه چون فامیل بوده طرف اینجام وگرنه که هیچی …حقوقش پایینه اما خلاصه از فکر و خیال بیرون میارتم . از اونجا که اسمم صابره اگه من صبور نباشم پس کی باشه ؟ خدا با صابران است …خودش به دادمون برسه . واقعیت اینه که ایجاد زمینه و بستر برای ازدواج این روزا همش شده مادیات . ما که به دامادهامون سخت نگرفتیم از این لحاظ . همه جوره کمکشون کردیم .خدا کنه کسی رو هم قسمت من کنه که خونوادش یا خودش خیلی توی این زمینه سختگیر نباشن . آمین . فقط این روزا دارم کار و تلاش می کنم با روزی ۱۰ ساعت کار . هم صبح و هم بعد از ظهر که هم ثابت کنم که بیکار نشستم و هم پولی پس انداز کرده باشم برای آینده و هم از فکر و خیالم کم بشه . خدایا به این پیرهای جوون نما کمکی کن . همیشه کمک کردی و هوامونو داشتی اما ایندفعه فرق می کنه . آمین …

  پاسخ
 78. گروه صنایع چوبی ماد

  این همه موج منفی بسه این همه اعتقادات غلط بسه…
  یکم عاقلانه فکر کنید
  فلان کس مهندس شد منم باید بشم. بس کنید بابا با درس خوندن که کسی پول دار یا دکتر مهندس نمیشه مهندس واقعی کسی هست که کار کنه و تجربه داشته باشه یه مشت آدم مثلا تحصیل کرده! جمع شدید فقط موج منفی میفرستید نه خوتون کار می کنید نه میذارید کسی کار کنه
  من مهندس شما مهندس حامد مهندس علی مهندس سارا مهندس همه مهندس همه پشت میز نشین پس کی کار کنه پس کی کار کنه؟ هان کی کار کنه؟
  انتظارات بالاس عزیز دلم
  آهای دختر خانومی که انتظار داری شوهرم باید ماشین داشته باشه خونه داشته باشه الان میشینی پیش بابات و فکر شوهر کردن باش
  آهای پسری که کار نمیکینی و هر روز میری بیرون دختر بازی اینا برات پول نمیشه
  سطح انتظارات رو ببرید بالا بعد میشه همین مشکلات…
  دلار رفت بالا دلار اومد پایین جمع کنید بابا پول مملکت تو تومانه نه دلار سعی کن تو کاری بکنی که اونا بگن تومان رفت بالا تومان اومد پایین
  چی بودیم و چی شدیم… کو اون همه غیرت کو اون همه غرور
  دختر خالم مهرش ۱۰۰۰ سکه بهار آزادی هست منم میخام یعنی منم باید باشم اصلا امکان نداره…
  دختر خالم لباس عروس خریده ۱۰ میلیون منم باید بگیرم بیچاره داماد!!!!
  اون ۱۰ میلیونی که داماد خرج میکنه بدبخت مال تو هم هست دیگه اونو وردار ببر خرج کن واسه خودت
  یا مهمونی های پر زرق و برق
  شما هر چقدر هم که مهمونیت خوب باشه مردم بازم حرف پشت سرت میگن
  پس الکی شکم اونارو پر نکن
  ایست ! سطح انتظارات رو بیارید پایین
  ایست ! بیایید کار کنیم
  ایست ! خیابان گردی بسه
  ایست ! دختر بازی بسه
  ایست ! و …

  پاسخ
  1. رضا

   سلام دوستان من زیاد به فکر کار نباشید فکر میکنید کار پیدا کنید وضع مالیتون خوب می شه من کارمندم با حقوقی ماهی یک میلیون و پانصد هزار تومن در ماه عرضم به خدمتتون ۸سال سابقه دارم یه زمین خریدم با یک پراید زمینم هم معمولیه تا سه ساله دیگه هم باید تمام حقوقمو قسط بدم از کجا چهل میلیون بیارم ازدواج کنم بعد ازدواج چی کار کنم اینا که میگن ساده ازدواج کنید بفرمایند ببینیم ما بعد ازدواج می تونیم توی چادر زندگی کنیم جنگل هم که نیست بریم هیزم بیاریم خودمونو گرم کنیم بریم شکار یا موقع عقد به جای طلا یه دسته گل بدیم دست عروس اگه سی سال پیش زود ازدواج میکردن مهریشون چهار تا مورغ بود خونشونم بالای طویله یه شیروونی داشتن اندازه سه در چهار غذاشونم هویج بود وسیله نقلیه هم یک دستگاه الاغ نجیب حالا چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   پاسخ
 79. ali

  کاش من در عربستان یا قطر یا امارات زنگی می کردم .مردم در این کشورها نه کار می کنند و نه سواد درست و حسابی دارند و ماشین های گران قیمت ۱۵۰ میلیونی سوار می شوند و ما در ایران پراید و ۲۰۶

  پاسخ
 80. نگار

  من و آیدین ۵ سال و چند ماهه میخوایم ازدواج کنیم
  آیدین روزی ۱۶ ساعت کار میکنه
  منم نیمه وقت کار میکنم
  جفتمون دانشجوییم
  هیچ پشتیبانی نداریم
  خسته شدیم
  افسرده شدیم
  همه ی جوونیمون شادابی مون رفت
  فقط داریم دست و پا میزنیم تا شاید یه روزی با هم زیر یه سقف زندگی کنیم
  من که نمیگذرم
  خدا هم نگذره…

  پاسخ
 81. محمد

  سلام
  پسری ۲۷ ساله هستم و معلم
  درامد بد نیست….شکر
  اما با ۱۶ ساعت کار در ۸ماه از سال
  در مورد پیدا کردن شغل و داشتن درامد نظرم اینه : به هیچ کاری نه نگفتم ، خیلی تجربه کاری دارم.انواع شغلها……الان حدود ۳٫۵ میلیون میانگین درامد من هست ولی واقعا پر تلاش کار میکنم . اگر درامد و کار میخواهید از هیچ شروع کنید اما به کم قانع نباشید . سعی کنید هرسال پیشرفت کنید .
  در مورد ازدواج : به خدا اگه خانواده کمک نکنه نمیشه…….ازدواج کم خرج وجود نداره . چرا ؟ چون حداقل ۳۰ میلون باید بدی پول پیش خونه که بازم رهن کامل نمیشه . یه آپارتمان ۵۸متری گرفتم توی یه جای معمولی ۳۰ میلیون پیش ۵۰۰ هزار کرایه . عروسی رو هم له کردم شد ۱۳ میلیون . اصلا شما بگو عروسی نگیر ، چشم نمیگیرم . خونرو چه کنم ؟ فاز منفی چیه دیگه ؟ باشه فاز مثبت میدم ازدواج کنید ولی دختر خونه باباش ، پسر هم خونه باباش . بعضیا واقعیت رو نمیبینن . یه جوان بدون کمک خانواده ۳۰ میلیون از کجا بیاره ؟ خانواده ی من نداشتن .بندگان خدا خیلی شرمنده شدن ، ولی خودم واقعا جان کندم . خب همه موقعیت کار با درامد متغیر رو ندارن…..

  پاسخ
 82. ایمان ر

  سلام. ای بابا بچه ها و سارینا خانوم شما فکر میکنید مثلا مسئولین نمیدونن و نمیتونند که محاسبه کنن و تشخیص بدم که خوب دلایل همونهائی که شمام اشاره کردین بهشون. بابا میدونند خیلیم خوب میدونند ولی اصلا براش.ون مهم نیست. اینه بدبختی. من خودم با وجود کار دیگه بیخیال ازدواج شدم فقط هم یدوست خوب میخوام

  پاسخ
 83. بی نام

  با سلام هم مقاله رو خوندم و هم نظرات کاربران محترم رو دوستان درست هست که مادیات برای ازدواج حرف اول رو می زنه بیایید از یک جنبه دیگر هم به آن نگاهی بیندازیم من با این نوشه آقای دکتر کاملا موافق نیستم چون در مورد همه صدق نمیکنه و به طور کامل هم اشتباه نیست چون بعضی ها واقعا با داشتن توان مالی تن به ازدواج نمی دهند و دوست دارن مجرد باشن و آزاد و به دوستی های خیابانی تن می دهند و متاسفانه به شخصه عینه دیدم که بعضی دخترها قبو ل میکنن چون فکر میکنن شاید منجر به ازدواج شد که فقط ممکن یک فکر باطل باشه ولی اکثرا در جامعه امروزی به دلیل مشکلات مالی است که میخوان ازدواج کنن ولی توان مالی ندارن که از پس زندگی بر بیان بنده به شخصه به آقایون حق می دهم چون من آقایی رو میشناسم که اگر پدر ایشون نبود و خانه ای رو برای این آقا با هزینه خودش نمی گرفت با وجود اتخاب اشتباهی که در انتخاب همسر داشت الان مشکلاتش بیش از الان بود البته از لحاظ مالی مشکلی ندارد چون از جانب پدرش حمایت مالی میشه ولی تنشهایی به علت اتنخاب غلط در ازدواج داره به قوه خودش باقی است آقایونی که میگن دختران زیبا و تحصیل کرده پر توقع هستند اشتباه نکنید چون ممکن هست در مورد همه صذق نکنه آقایونی که فکر میکنن دخترانی که ساده میگردن در اخلاق و رفتار هم ساده هستند اشتباه نکنید سعی کنید با هم کفو خود ازدواج کنید فکر نکنید بعضی ها که ظاهر معمولی یا زیر معمولی با یک زندگی خیلی ساده در خانه پدر هستند پس دختران قانعی هستند اشتباه نکنید البته ممکن استثا هم وجود داشته باشه ولی به ندرت پیش میاد اینها رو بر اساس چیزهایی که به عینه دیدم میگم پس شعار نیست یک آقایی در نظراتش گفته بودند که بعضی ها خری از پل رد کنند و بعد همه چیز می خواهند رو قبول دارم چون چیزهایی بعد ازدواج این خانم خواست که حتی خوابشم رو هم در خانه پدر ندید ه بود و از حسن نیت این خانواده که در جهاز سخت گیر نبودن و از حسن نیتشان سو استفاده کردن و جهاز درست و حسابی ندادن و این آقا بیشتر لوازم سنگین رو خودش خرید با وجودی که این خانواده توان مالیشون در حدی نبود که بخوان این چیزها رو دریغ کنن ولی دریغ کردن و الان حسرت یک همسر خوب و خوش اخلاق و خانواده دار و زیبا و تحصیلکرده به دلش خواهد ماند چون آقایی هم نیست که دنبال طلاق دادن باشه دارد می سوزد و می سازد . نظرات کاربران را می خواندم که گفته بودند بعضی خانواده ها نمی گذارند واقعا درست هست چون فکر میکنن کم سن و سال هستیم و شاید به طور جدی فکر نکنن جوانها ولی اگر در انتخاب درست راهنماییشان کنند و تشکیل زندگی بدهند چرا نتونند از پس زندگی بر نییاند خوشبختی ساختنی هست نه به دست آوردنی در بعضی مواقع هم برادرها در خانواده و واسطه هایی که در راه رضای خدا جوانها رو به هم معرفی میکنن ولی ممکن هست فقط ظاهری این کار رو انجام بدن که ما معرفی لازم رو انجام دادیم ولی به دروغ جواب طرف مقابل رو منفی اعلام کند و قضیه رو تمام کند به راحتی یا همسایه ها ممکن است مانع ازدواج جوانها شوند البته من در مورد جوانهایی که خوب و سالم زندگی میکنند هست یا بعضی مواقع خود پسرها یا دخترها مانع تراشی برای ازدواج کنن مثلا هستند پسرانی که توانایی متوسطی دارند و از طرف خانواده دختر از لحاظ های دیگر قبول می شوند ولی دوست ندارن یک قران خرج کنند و فقط می خوان خانواده عرس جور جهاز و عقد رو بکشن و مجانی عروس را با وسایل آماده شده از جانب پدرش به خانه ببرند بهتره کمی هم آقایون منطقی فکر کنن همه دخترها به فکر عروسی مجلل نیستن هر دختری آرزو دارد با لباس سفید با یک مجلس آبرومند به خانه بخت بره نه بایک مجلسی مجلل و با چند صد مهمون بهتره کمی هممون منطقی فکر کنیم انشا الله هر کسی به اونی که لیاقتش رو داره و قسمتش هست برسه و همگی به جوانان کمک کنن که سر خونه و زندگیشون برن و با یک انتخاب درست زندگی خوب و آرومی داشته باشن به امید فرداهایی بهتر .با تشکر

  پاسخ
 84. امیر

  تو کشور ما که ادعا داریم ۹۷ درصد مردمش شیعه هستند و یک کشور اسلامی است باید باور کنیم که حرام راحتر از حلال است که این حاصل بی مسوولیتی ی سری هاست اگه جوونای مجرد رو در روابط نامشروع محکوم می کنیم چقدر شرایط ازدواج آسان و بدون دغدغه رو براشون فراهم کردیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 85. احمد

  سلام بچه ها نظراتتون رو خوندم خشم خیلی شدیدی توی حرفاتون دیدم و فهمیدم که همه دلتون میخاد ازدواج کنید و عصبانی هستید نوعی انزجار از خودتون پیدا کردین چون نیاز فیزیولوژیکی خیلی مهم دارید که نمیتونید بهش جواب بدید و نفر اول شرمنده خودتون میشید که اعصاب رو منهدم میکنه من فهمیدم از حرفاتون همه شما جوونای عزیز اینجوری بودید حرفاتون ثابت میکنه این اقای دکتر چرت و پرت نگفته یه سری اصول علمی رو اشاره کرده تحلیل کرده و گفته معلومه مشکل شماها شغل هست نه پول ولی شغل نرمال مثه کشورای دیگه شغل با درامد مکفی ببینید چقدر داستان سادست حالا بیایید این مشکل ساده رو حلش کنید اون وقت با پیچیده ترین مسایل علمی اقتصادی فرهنگی و سیاسی مواجه میشید دیدی؟ مشکل ساده ولی راه حلش خیلی علمی و دشواره ولی میشه اگه دلسوزی توی ایران باشه فقط دلسوز میخان مردم همین خیلی سادس نه؟ الان مشکلات زیادی داریم چون نفت رو درمیاریم و مفت میفروشیم به خارجی ها و میاریمش بعنوان حقوق بیمه بیکاری ولی در شکل کارمند دولتی نوش جون میکنیم اخرش میشه همین وضعیت دیگه کی میخایم بفهمیم نفت رو نفروشیم خودمون کالا درست کنیم نمیتونیم بفروشیم خارج؟ لااقلش خودمون بخریم که احتیاجات خودمون بدست خودمون برطرف بشه بعدش همه میرن سمت کار حل شد دیگه معطل چی هستین ها؟ کی باید بیاد درستش کنه چرا حالیتون نیست وقتی نفت میفروشیم جنس خارجی میخریم اخه ادم عاقل فکر کن شغل چیه مهر زدن پای نامه شغل هست؟ خودمونو مسخره کردیم جواب به ارباب رجوع شغل هست؟ تو مملکت ما فقط همین شغلها هست و همه بیکارن وقتی هیچی نمیسازیم این بحث من تکراری و جواد شده خودمم میدونمممممممممممممممم اعصاب نداریم از دستتون

  پاسخ
 86. یاسر

  سلام
  راستش نمیدونم چی بگم ولی خودم همیشه تو بد ترین لحظه ها بودم و فک می کردم کسیو ندارم و واقعا هم ندارم جز خدا ولی با اینکه ازدواج کردم می بینم که برکت داره میاد مثلا دفترمو راه انداختم.کارمو گسترش دادم و به اون هدف بزرکی که پیش رو دارم لحظه به لحظه دارم نزدیک میشم و دارم می بینم که اون روز چقدر به من نزدیکه البته هدفم پول نیس اینو گفتم تا بدونید تو این راه خود پول میاد سمتم.میدونم واقعا چقد مملکت پر از گرونیو فاصله طبقاتی زیاد شده.اما به یکی ایمان دارم.خدا.

  پاسخ
 87. حامد

  سلام
  هموطنان عزیزم منم از دم نظراتتون و خوندم و چون اینجا ناشناسم میخام درد دلی کنم که هیچ جا نمیتونم بکنم یه ذره شو میگم کمی سبک بشم داغون شدم از بس ریختم تو دلم.
  من دهه شصتی داغون پکیده و شکست خورده هستم زمان کوچیکیم همش جنگ و اجیر قرمز و پناهگاه و صداهای توپ و موشک و بمباران های هوایی و ترسو استرس گذشت یادش بخیر بعدش دوران سازندگی بود و بعد جنگ کم کم فاصله های طبقاتی شکل گرفت سابق همه پیکان سوار بودن یادمه اصلا پولدار و فقیر دیده نمیشد ملت یک دست بود خلاصه کم کم نمودار شد و ماشین های وارداتی و بیزینس ها شکل گرفت البته ما بچه بودیم هنوز و مشغول درس و بعدش یادمه خرید خدمت شد بچه پولدارها خریدن ولی من پول نداشت خونوادم و رفتم و تا اخرش حرص خوردم خیلی تحقیر شدم روحی تو خدمت همش نظافت میکردیم خدمتم شده بود نظافت مسخره نیست؟ بگذریم با روحیه داغون اومدیم یادمه هر روز میرفتیم با رفقا اداره کار یادمه اداره کار گفت نیایید هر روز مگه چه خبره کار نیست پول داری برو تو کار ازاد خودت من بچه کارگر داغون پول داشتم؟ بگذریم چند ماه این ور چند ماه اون ور موقتی کار کردم حقوقم به اندازه کرایه و حمل و نقل بود نه بیشتر خسته شدم ولشون کردم خونه نشستم پیش پدر فقیر کارگر بازنشسته داغونم یه لقمه نون به خفت خوردیم الانم تو اوج دوران بیکاری قرار گرفتم از سی سال خیلی رد کردم افسرده داغون ولی امیدم بخداست ولی شکسته شدم سیگاری داغون البته ترک کردم ولی داغونم بی پول بی خونه بی شغل بی همسر بی همه چیزم هیچ ابرویی دارم؟ فکر نکنم البته نمازم و میخونم و اعتقادم و دارم بخدا ولی خیلی جاها رفتم دیگه کار موقتم بهم نمیدن میگن سنت بالاست تخصصم ندارم دانشگاهم رفتم حالا من موندم و یه کوه بار غم و اندوه بی پایان و تنهایی هام حالا اقا دکی میگه ازدواج مسخره نیست ببینید اینه اوضاع اغلب دهه شصتی های درمونده وامونده مگه عده کمی خوش شانس و پارتی دار سرمایه دار بچه بازاری چی بگم نگفتنم بهتره فکر مردنم شاید اون نجاتم بده از اینهمه محنت رها بشم

  پاسخ
 88. حامد

  تو همه دنیا جز قاره افریقا فکر کنم بیکارها حقوق دارند مزایای زیست حداقلی دارند حمایت اجتماعی حداقلی دارند اینجا با اینهمه پول باد اورده نفتی و منایع زیر زمینی دولت که طبق قانون وظیفش ایجاد شغله فقط مزایای دولتی ها و افزایش میدن و کمترین اهمیتی برای ملیونها جوان مجرد بیکار نمیکنن کمترین حرفی حتی در محافل سیاسی نیست از این جمعیت عظیم بیکار بدون کمترین حمایت حداقلی هیچی!!!
  کجا باید بریم تا چند سال تحمل کنیم وقتی پیر شدیم؟؟؟؟؟
  اغلب جوانها الوده به گناهای بدی شدن ما یوسف مصری نیستیم یوسف پیامبر چند سال نحمل کرد؟ جوان امروزی چند سال تحمل کنه؟؟؟؟؟
  تحقیر سرکوفت خانواده نگاههای اونجوری محله و همسایه و فامیل پول تو جیبی گرفتن تو سن بالا از والدین نفهم !!!!
  تحقیر ها ازارها نیش ها کنایه ها فشارهای روحی استرس فشار جنسی فشار اقتصادی فشار فرهنگی فشار عاطفی نیازهای سرکوفته ایا نمیتونه فرد و به جنون بکشونه کافی نیست؟؟!!
  با شعار ها و بله ما هم میدونیم چکنیم چه دردی دوا میشه؟؟؟؟؟؟
  خیییلی خسته شدم خرد شدم تحمل اینهمه فشار در حالی که مشتی خودخواه منفعت طلب دورت باشن چجوره؟؟؟
  مازلو میگه تامین نیازهای اولیه زیستی مهمترین نیازهاست از حیث اولویت وقتی نیازهای اولیه تامین نمیشه چجوری جلوتر بیاییم؟؟؟؟!!
  وقتی مسله ازدواج مطرح میشه صد ها مشکل بنیادین اقتصادی فرهنگی اشکار میشه و باید حلشون کرد با پنج تومن وام مسخرس حل بشه ممکن نیست ساختارهای داغون اقتصادی و رکود و وابستگی نفتی و بخور بفروش بخواب تو این قبیل کشورها عامل اصلی بیکاری ها و بالطبع هزار مسله دیگه هست والا با محدودیتهای اجتماعی فعلی بین دختر و پسرها معلومه تمایلی برای تجرد طولانی نیست مشکل یکی دوتا نیست ولی حتی دیگه کسی کمترین قدمی بعنوان کمک فامیلی هم حتی برنمیداره زندگی داره مدام سخت تر میشه طبقات اجتماعی پر رنگ تر دارن میشن و دو قطبی میشه اجتماع سیستم ایراد داره و مردم قفل میشن کلید این قفل حضرت مهدی علیه سلام هست فقط مگر ایشان ظهور کند و بنیان فسادها را بخشکاند میدانم فکر میکنید خیالاتی شدم ولی باور کنید تا نیاد روز بروز حلقه های بلا تنگ تر میشوند و راهی نیست و در نکبت عموم مردم دست پا میزنند بخصوص مومنین از همه بیشتر در تنگناها گرفتارند چون دنبال درامد حلال هستند در این زمانه دشوار

  پاسخ
  1. امیــــــــــــــــــــد

   سلام
   منم مث توهستم حرفاتو تائید میکنم
   بغیر جمله آخر
   از کجا معلوم با مردن اوضاعمون بهتر بشه
   اینجوری شاید شصت هفتاد سال عمر کنیم و بمیریم
   ولی با خودکشی شاید به خاطر این گناه تو اون دنیا هزاان سال موقعیتی مث این دنیا داشته باشیم
   از قبیل بیکاری ،بی پولی ،انواع فشار ها و تحقیرها …
   راه حل چیه؟؟
   آهان
   همه ما میخایم تو این دنیا بهترینها رو داشته باشیم
   بهترین همسر،بهترین کار،بهترین خونه ،بهترین ماشین،بهترین روابط اجتماعی و خانوادگی
   همه اینا برای زندگی شصت هفتاد ساله این دنیایی هستش
   اما تا بحال فکر کردیم چکار کنیم این بهترینها رو در اون دنیا داشته باشیم
   پس بهتره بجای فکر کردن بمردن بفکر تهیه این وسایل تو اون دنیا باشیم
   برای بدست آوردن هر چیزی باید هزینه داد.خرج کرد
   چرا فکر میکنی مردن همه چیزو حل میکنه
   فکر میکنی بری اون دنیا همه این مشکلات حل میشه
   براساس قانون هر کار گر و پیمانکاری وقتی کارشو در زمان داده شده بهش درست انجام بده مزد میگیره در غیر اینصورت نتنها مزد نمیگیره مجازات هم میشه.
   خدا ما رو آفریده یک چیز از ما میخاد
   خودمونو خوشبخت کنیم و به کمال برسیم
   برای اینکار به ما زمان داده(فرصت زندگی)
   شاید بگی کدوم خوشبختی.
   خب خوشبختی فقط این دنیایی نیست
   وظیفه ماسنت برای خوشبختیمون در این دنیا و اون دنیا تلاش کنیم
   حالا که برای این دنیا کمتر شده بیشتر برای اون دنیا تلاش کنیم
   مگه برا خدا کاری داره تویه چند ثانیه همه چیزهای خوب رو برای همه فراهم کنه و همه مشکلات رو از بین ببره
   خب معلومه که نه.
   پس میخاد مارو امتحان کنه.سنگه تا تحمل تیشه استادو نکنه مجسمه خوبی نمیشه
   اهنم تا تحمل حرارت کوره و ضربه آهنگ رو نکنه شمشیر خوبی که همه چیزو ببره نمیشه
   مشکلات مبتلا به همه جوونای جامعه ماست
   ببین ما چقد خوبیم که خدا داره اینهمه مارو حرارت میده و ضربه آهنگری میزنه
   آخ آخر سر چه شمشیر فولادینی بشیم
   من زندگی و عباداتم رو انجام میدم و به خدا ایمان دارم
   طعنه،کنایه و نگاههای اطرافیان تو همون چند لحظه اول ناراحتم میکنم بعد خوشحال میشم بخودم میکم با اینکارشون کناهان من میشورن و بحاب خودشون مینویسن
   با هر ضربه ای پوست کلفت میشم
   مهم اینه که پیش خدا آبرو داشته باشیم
   نه همسر ،نه پول،نه اطرافیان با آدم تو قبر نمیان
   فقط خداست همیشه چه در خواب چه بیداری چه روز چه شب همراه ماست
   عقل ما همه چیزو با زمان درک میکنه
   بخاطر همینه میگیم تا کی منتظر باشم
   اما برای خدا زمان معنا نداره
   هر زمان اون صلاح بدونه ……
   جنسیت یک امتحانه ؛،فرزند بون یک امتحانه ،همسر بودن یک امتحانه ،شاغل بودن یک امتحانه و…..
   میدونید چرا
   چون همه اینا مدتی در دستمون هستن
   اصلا چیزای امتحانی مدت دارن
   اما انسان بودن دائمیه،مومن بودن دائمیه، با خدا و سالم بودن دائمیه، با اخلاق بودن دائمیه،
   بیاین با خودمون یه وعده بزاریم
   روزگار هر چقد بما سخت گرفت ما برخلافش مهربون و با اخلا
   در آخر
   ساحل دلت رو بخدا بسپار خودش زیبا ترین قایق رو برات میفرسته
   من اگه تکه تکه بشم هر تکه ام میگه خدا
   چون اون اینه برام خواسته
   اول خدا وسط خدا آخر خدا
   موفق باشی
   التماس دعا

   پاسخ
 89. متولد سال 60

  من یه دخترم
  متولد سال ۶۰
  همه نظرات رو خوندم
  من با همه این مشکلات و حتی خیلی بیشتر از اینها
  درسم رو خوندم و فوق دیپلم گرفتم
  بعدش هم کار می کردم هم درس می خوندم
  از ۴ خواهر و برادر کوچکترم هم مراقبت می کردم تا بزرگ شدن
  من پدر و مادر بسیار بی مسولیتی داشتم. نادون. بی خیال. بی سواد…
  سالها تحمل شون کردم و با قدرت راهم رو ادامه دادم
  لیسانس گرفتم . فوق لیسانس گرفتم. استاد دانشگاه شدم.
  الانم هیات علمی هستم. بدون پارتی یا پول فقط با تکیه بر خداوند قادر متعال.
  سال ۹۳ خواهر کوچکترم رو شوهر دادم
  خونه گرفتم و از پدر و مادرم جدا شدم و الان دارم به کمک خواهرم
  از دو تا برادرم نگهداری می کنم یکی متولده ۷۵ و یکی متولد ۷۹!!!!!
  الحمدلله خیلی زندگی آروم و جمع و جوری داریم
  ماهی ۷۰۰ تومن فقط اجاره خونه میدم و خرج های دیگه همش به عهده منه..
  می خوام داستان زندگیم رو بنویسم، و یه روزی قطعا این کار رو می کنم. می خوام یه واقعیتی رو بهتون بگم: من رویایی داشتم، رویای من این بود که استاد دانشگاه بشم، ده سال طول کشید اما من انجامش دادم
  داشتن یک رویا براتون از نون شب و نفس کشیدن هم واجب تره،
  رویای شما بهتون قدرت بی نهایت و غیر قابل مقاومتی میده….
  به همه دختر و پسر ، تهرانی و شهرستانی فقط یه جمله میگم:
  دستتو بگیر به زانوی خودت بگو یا علی مدد.
  همت اگر سلسله جنبان شود
  مور تواند که سلیمان شود.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *