۷ نکته برای داشتن عملکرد بهتر در هنگام خستگی

۷ نکته برای داشتن عملکرد بهتر در هنگام خستگی

بنظر می رسد کم خوابی به یک بیماری فراگیر در عصر امروز بدل شده است. اینکه آیا فرزند کوچک داشته باشید و نتوانید خوب بخوابید, دانشجو باشید, یا فردی باشید که از بی خوابی رنج می برد, خسته بودن این روزها به یک امر رایج تبدیل شده است. اما یک فنجان قهوه تلخ تنها راه بیدار ماندتان نیست: مرتبه بعدی که با رکود بعد از ظهر (یا صبح) دچار شدید, این نکات را برای رفع خستگی تان بکار ببندید.
۱- تحرک داشته باشید

من می دانم که منطقی بنظر نمی رسد وقتیکه خسته هستید ورزش بکنید, اما تمرین واقعا می تواند سطح انرژی تان را بالا ببرد. تمرین صبحگاهی می تواند به سادگی کل صبح تان را پوشش بدهد, و تمرین بعد از ظهر هم می تواند جای یک نوشیدنی انرژی زا را بگیرد. مطالعات نشان می دهد که استراحت در حین کار از طریق ورزش کردن باعث بالا رفتن بهره وری تان می شود و زمانی که بخاطر تمرین ورزشی دور از محیط کارتان هستید را جبران می کند.

اگر نمی توانید برای ورزش کردن از محیط کاری تان خارج بشوید, هم آنجا کمی تمرین نشست و برخواست انجام بدهید یا کمی حرکات کششی باعث می شود جریان خونتان بهبود پیدا کند و در نتیجه عملکردتان بهتر بشود و احساس انرژی بیشتری در خودتان داشته باشید.

و بهتر از اینها, اگر بدلیل بی خوابی خسته هستید, تمرین مرتب می تواند باعث بهبود خوابتان بشود.
۲- کمی آفتاب بگیرید

اگر نمی توانید بیرون بروید و کمی هوای تازه و نور خورشید دریافت کنید, در خانه محیطی را پیدا کنید که نور خورشید به آن می تابد. گرچه با اینکار سطح انرژی تان بالاتر می رود, اما نور طبیعی و مستقیم خیلی بهتر است, چونکه سطح ویتامین D بدنتان افزایش پیدا می کند—برای اینکار باید بمدت ۱۵ دقیقه در معرض نور ملایم خورشید قرار داشته باشید—اینکار می تواند سطح انرژی تان را بهبود ببخشد, خلق و خویتان را بهتر کند و استرس تان را کاهش بدهد. شما می توانید دو روش بالا را با هم ترکیب کنید و برای افزایش سطح انرژی و قدرت تمرکزتان در هوای آزاد تمرین ورزشی کنید.
۳- آب بخورید

شاید فکر کنید وقتیکه کارایی ندارید خوردن یک فنجان قهوه بهترین روش برای تامین سوخت ذهن تان است, اما چیزی که بدنتان در این مواقع واقعا بدان نیاز دارد آب است. هیدراته بودن بدن باعث می شود که بهتر فعالیت کند, حتی اگر از شدت خستگی درمانده شده باشید این روش احساس تان را بهتر می کند. پس بنابراین آب بنوشید, و خودتان را در طول روز هیدراته نگه دارید.

وقتیکه در این حالت هستید, کمی آب به صورتتان بزنید و یا برای رفع کامل خستگی دوش بگیرید.
۴- مواد غذایی سالم بخورید

اگر اکثر اوقات حس می کنید که کمبود انرژی دارید, تغییر در سبک غذا خوردن تان شاید باعث بشود که تغییرات عمده ای در این زمینه در خودتان ببینید. خوردن صبحانه بمعنای واقعی کلمه سوخت ذهن تان را کامل می کند و می توانید روزتان را با انرژی بیشتری شروع بکنید. به همین ترتیب, خوردن سه وعده غذایی در طول روز سوخت بدنتان را از هر لحاظ تامین می کند.

حالا چکار باید بکنید؟ وعده های غذایی نه چندان سنگین, شامله کربوهیدرات سالم, کمی پروتئین بویژه آنهایی که چربی های سالمی مثل امگا ۳ دارند, که برای ذهن عالی هستند—و فیبر کافی می تواند بهترین گزینه باشد. فیبر کمک می کند اگر غذای سالم مصرف می کنید چرخه انرژی پایداری در طول روز داشته باشید و اگر غذاهای فرآوری شده و یا نوشیدنی های شیرین و یا تنقلات مصرف می کنید عکس این قضیه عمل می کند.
۵- نفس های عمیق بکشید

وقتیکه که استرس داریم بدنمان تمایل دارد تا آرامتر نفس بکشیم, که باعث می شود احساس خستگی و تنبلی بکنیم. به نفس کشیدن تان توجه کنید و هر یک یا دو دقیقه چند نفس عمیق بکشید, نفس های عمیق. که در یوگا “تنفس شکمی” نامیده می شود, یعنی اینکه وقتی دم و بازدم می کنید باید شکم تان را پر از هوا کرده و سپس خالی کنید. سعی کنید بمدت پنج ثانیه هوا را دم کنید, سپس چند ثانیه هوا را نگه دارید, و بمدت پنج ثانیه هوا را خارج کنید. از طریق بینی تنفس کنید و از طریق دهان هوا را خارج کنید.

به عنوان جایزه, صحنه ای آرامش بخش را هم تجسم کنید (و یا وقتیکه تنفس می کنید به تصویری از موقعیت شادی که بروی میزتان قرار گرفته توجه بکنید) یا اینکه تصور کنید وقتیکه تنفس می کنید انرژی خالص و نورانی وارد بدنتان می شود و وقتی بازدم می کنید خستگی ها و استرس ها از بدنتان خارج می شود.
۶- به موسیقی گوش کنید

اگر در جایی که هستید امکان اینکار براتان وجود دارد, به موسیقی هایی گوش کنید که حس خوبی به شما می دهند. حتی بهتر می شود همراه موسیقی کمی رقص کنید تا جریان خونتان هم بالا برود. اینکار بخوبی می تواند سطح انرژی تان را افزایش بدهد.
۷- آنرا بنویسید و با مسئله مواجه بشوید

اگر موردی است که باعث تخیله انرژی تان می شود و شما بخوبی نمی توانید با آن برخورد کنید, آنچه که شما را آزار می دهد بنویسید. بپذیرید که با این مشکل نمی توانید در حال حاضر برخورد کنید, یا اگر هم می توانید, پس در جهت آن کاری انجام بدهید. اگر چیزی است که واقعا از کنترل تان خارج است, آنرا تشخیص بدهید. وقتیکه مسئله را بخوبی نوشتید و با آن روبرو شدید با پاره کردن یا دور انداختن کاغذ مسئله را هم دور بیاندازید. اجازه بدهید آن مسئله از ذهنتان خارج بشود و به این ترتیب بروی کاری که دارید انجام می دهید و یا قصد دارید در آینده انجام بدهید بهتر تمرکز می کنید, که باعث می شود احساس انرژی بیشتری داشته باشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *