چطور قدرت بینایی مان را بهبود ببخشیم

چطور قدرت بینایی مان را بهبود ببخشیم

بسیاری از اسطوره ها و تصورات غلط برای بهبود بینایی چشم و یا رفع مشکلات بینایی وجود دارد. هر کجا فکر می کنید که کافی است بگویید دست نگه دارم:

“خوردن هویج برای چشم خوب است.”

“بازی های رایانه ای برای بینایی مخرب است.”

“تمرین ماهیچه های چشم قدرت بینایی تان را افزایش خواهد داد.”

مشکل اساسی با این داستان های بینایی این است که تمام مشکلات را یک کاسه کرده و با همه به یک شکل برخورد می کنند. اما تعداد و انواع مشکلات بینایی رایج و شکل درمان آن متنوع است.

برخی قابل درمان است, برخی فقط قابل کنترل است و می شود فقط با آن مدارا کرد, و دیگر شرایط چشمی غیر قابل درمان است, هر چند اگر قبل از اینکه با هر نوع بیماری چشمی مواجه شوید از چشمانتان مراقبت کنید خیلی از آنها قابل پیشگیری هستند. اگر در حال حاضر قدرت بینایی تان کمتر از میزان متوسط است با پرهیز از رفتارهایی که به چشم آسیب می رساند قدرت بینایی تان را بهبود ببخشید.

در ادامه بهترین راهها از سنتی گرفته تا مدرن برای بهبود قدرت بینایی تان گردآوری شده است.
خوب بخورید تا خوب ببینید

آن داستان قدیمی که هویج باعث می شود در تاریکی هم خوب ببینید کاملا بی اساس هم نیست. هویج حاوی مقدار مناسبی از ویتامین A است, که می تواند به درمان شب کوری کمک کند. و اگر شما هویج دوست ندارید, می توانید به همان اندازه ویتامین A از برگ های کلم بروکلی, یا سیب زمینی شیرین بدست آورید. اما این کار فقط زمانی به دردتان می خورد که مشکل بینایی ناشی از کمبود ویتامین A داشته باشید; برای چشم های سالم, هویج اضافی هیچ کمکی نمی کند.

دیگر غذای سالم برای چشم ها سبزیجات سبز برگ و ماهی است. رژیم غذایی فاقد مقدار کافی از این مواد غذایی یکی از دلایل نرخ رشد ابتلا به بیماری macular degeneration می باشد, بیماری که در مرکز میدان دیدتان نقطه کوری ایجاد می کند, که در این دنیای مدرن در حال توسعه است.
برای درمان مشکل تمرکز ورزش چشم کنید

بله, تمرینات چشم می تواند قدرت بینایی تان را بهبود ببخشد, اما فقط در صورتی که از حالت های چشمی مانند دور بینی, حرکات چشم ناهماهنگ, انحراف چشم یا عدم توانایی در انحراف دادن به چشم ها رنج می برید, که همه این موارد باعث عدم تمرکز در بینایی تان می شود.

شواهد علمی نشان می دهد که هیچ مقدار ورزش کره چشم, باعث درمان نزدیک بینی, دور بینی, آستیگماتیسم (astigmatism), یا ابهام تدریجی با تمرکز نزدیک بروی اجسام که با افزایش سن همراه است نخواهد شد.
از فشار و خستگی چشم پرهیز کنید

فشار زیاد بروی چشم در کوتاه مدت و بلند می تواند باعث بروز مشکلات چشمی مربوط به بینایی شود.

هیچ اهمیتی ندارد که چکاری می کنید, هر ۲۰ دقیقه کارتان را متوقف کنید یا اینکه به چیز دیگری نگاه کنید. اگر کارتان بروی چیز نزدیکی است, برای نیم دقیقه بروی یک شی دور تمرکز کنید; اگر به دور دست خیره شده اید, بروی چیز نزدیک تر تمرکز کنید (برای مثال دست تان). تنظیم فاصله برای اجتناب از فشار بروی عضلاتی است که به تنظیم تمرکز چشم تان کمک می کنند. (از این نرم افزار رایگان برای کمک به جلوگیری از اثرات سوء نگاه طولانی مدت به مانیتور بروی چشم هم می توانید استفاده کنید.)

یکی دیگر از منابع فشار بروی چشم نور است. نور ماوراء بنفش به چشمانتان آسیب می رساند, پس بنابراین برای جلوگیری از آسیب به چشم تان از عینک های محافظ-UV کمک بگیرید.

و به یاد داشته باشید که چشم ما برای مشاهده نور ملایم خورشید و یا شعله تکامل یافته است, بطوریکه نور برق چراغ های خیابان, صفحه نمایش رایانه و LED ها می تواند نسبت به نورهای طبیعی آسیب بیشتری وارد کند. بهر حال; مزایای استفاده از وسایل الکتریکی می تواند بر معایب آن بچربد.
بازی های ویدیویی با آدرنالین-بالا بازی کنید

ممکن است فکر کنید که فعالیت های خاصی, مانند تماشای تلویزیون یا بازی های ویدیویی, تقریبا بصورت قطعی بینایی تان را بدتر می کنند. که لزوما اینطور نیست.

برخی بازی های ویدیویی می تواند قدرت بینایی تان را بهبود ببخشد. دانشمندان مغز و بینایی می گویند که بازی های اول شخص تیر اندازی مانند Medal of Honor منجر به بهبود بینایی می شوند, که این بهبود شامل درک جزئیات و قدرت پردازش تصویری می باشد. این بازی ها برای افرادی که با چشم سالم بازی می کنند, به همان اندازه بیمارانی که مشکل “تنبلی چشم” دارند موثر است.
بهترین استفاده را از فناوری ببرید

راههای طبیعی برای بهبود قدرت بینایی برای افرادی که چشم سالم دارند ممکن است جذاب بنظر برسد, اما اگر از نزدیک بینی و یا دور بینی رنج می برید پس پرسش اینکه چطور می توانیم قدرت بینایی مان را بهبود ببخشیم می تواند به طور موثر توسط علم و تکنولوژی پاسخ داده شود. عینک و لنزهای طبی به سرعت قدرت بینایی را بهبود می بخشند, در حالیکه جراحی لیزر چشم که فرآیندی پیچیده تر و با درمان دائمی است هم وجود دارد که قبل از اینکه مزایای آنرا ببینید باید طول درمانش را بگذرانید.

فرق نمی کند چشمانتان در چه شرایطی باشد, خوب از آنها مراقبت کنید و هر چند وقت یکبار استراحتی به آنها بدهید!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *