چطـــور دعـــوا زندگی زناشویی شما را تقــویت مــی‌کند!

چطـــور دعـــوا زندگی زناشویی شما را تقــویت مــی‌کند!

آیا شما و همسرتان دچار جر و بحث‌های بی‌پایان هستید ؟ هر چند روز یا چند هفته یک‌بار، موضوع‌های قدیمی و همیشگی را زنده می‌کنید؟ اختلاف‌نظر در زندگی مشترک اجتناب‌ناپذیر است، فقط باید یاد بگیرید چگونه اختلافات‌تان را مدیریت و با آن‌ها برخورد کنید.

حتی بهترین زوج‌ها از بحث و درگیری مصون نیستند و جایی در زندگی مشترک، ناگزیر وارد میدان جنگ می‌شوند. مسائل اقتصادی، بچه‌ها، مسئولیت‌های خانه، کار و… همه می‌تواند بهانه ساده یک دعوا شود، اما مشکل اینجاست که دعوا برسر این موضوع‌ها به ابعاد دیگر زندگی هم کشیده می‌شود. حالا سوال اینجاست: زوج‌ها چطور می‌توانند اختلاف‌نظرهای‌شان را در شیوه‌ای سازنده به چالش بکشند تا زلزله به جان روابط‌شان نیندازد؟ به چنین شیوه‌ای می‌گویند دعوای منصفانه ! برای داشتن دعوای منصفانه این اصول را رعایت کنید.
در حال زندگی کنید

تکرار دوباره و دوباره موضوع‌هایی که قبلا سر آن‌ها بحث کرده‌اید و به نتیجه هم نرسیده‌اید، کار بیشتری جز منحرف کردن دعوای تازه‌تان نمی‌کند. وقتی دوباره همان پرونده‌های قدیمی را باز می‌کنید باید منتظر باشید همسرتان همان رفتاری را که شما بدتان می‌آید و قبلا به او تذکر داده‌اید، تکرار کند؛ رفتاری که فکر می‌کردید، دیگر تکرار نخواهد شد. دعوای شما روی هر موضوعی است، فقط روی همان مسئله تمرکز کنید و موضوع‌های هفته پیش و هفته‌های پیش‌تر را وسط نکشید. درباره هر مشکلی فقط یک‌بار بحث کنید و همه دلخوری‌های‌تان از همسرتان?را ناگهان مثل آوار روی سر او نریزید. اگر چیزی امروز شما را ناراحت کرده، حرف زدن درباره آن را به فردا واگذار نکنید. همین امروز با همسرتان درباره آن صحبت کنید، چون وقتی یک دلخوری در وجودتان می‌ماند و به آن فکر می‌کنید، با مسائل دیگر در هم پیچیده می‌شود. اگر در میانه بحث احساس کردید، قدرت تمرکز و استدلال خودتان را از دست داده‌اید و دیگر بر بحث مسلط نیستید، به‌خودتان و همسرتان زنگ تفریح دهید؛ ادامه چنین بحثی بی‌نتیجه خواهد بود.
این گونه صحبت کنید

با شروع دعوا زبان پر مهر و محبتی که تا چند دقیقه پیش میان شما و همسرتان بود، محو می‌شود و جای خودش را به یک ادبیات تلخ و زننده می‌دهد. برای برخی زوج‌ها زمان دعوا زمانی است که حق دارند، چشم‌های‌شان را ببندند و دهانش را باز کنند، اما اگر یک طرف رابطه به‌خودش حق بدهد هر حرفی را که دوست دارد با هر ادبیاتی که دلش می‌خواهد در طول دعوا مطرح کند، بی‌شک بحث میان آن‌ها بی‌نتیجه خواهد بود. اختلاف‌نظر داشتن به این معنی نیست که شما حق دارید، همسرتان را با زبان تند و زننده آزار دهید. در طول دعوا کلماتی که انتخاب می‌کنی?، می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری به رابطه شما و همسرتان بزند؛ پس دقت کنید و حواس‌تان باشد: هیچ وقت به ویژگی‌های فردی و شخصی طرف مقابل‌تان حمله نکنید و به خاطر این خصوصیات، او را سرزنش نکنید. چنین برخوردی طرف مقابل شما را در حالت تدافعی قرار می‌دهد و دیگر راهی برای به نتیجه رسیدن باقی نخواهد ماند. کلماتی مثل «هیچ وقت»، «هرگز»، «همیشه» یا عبارات‌هایی مثل «تو هیچ وقت به من گوش ندادی» و «تو همیشه زیادی پول خرج می‌کنی»را از دایره لغات‌تان به‌ویژه در موقعیت بحث حذف کنید و سراغ جمله‌های تازه‌ای بروید: «من بیشتر دو?ت دارم»، «می‌خوام درباره هزینه‌های زندگی‌مون باهات صحبت کنم» و…. با این حرف‌ها احتمال حل شدن مشکلات و رسیدن به نتیجه بیش از آن چیزی است که فکر می‌کنید.
این حریم را حفظ کنید

حتی ساده‌ترین و ناچیزترین بحث‌ها را جلوی فرزندان‌تان انجام ندهید، چون هرچند بی‌اهمیت، این دعواها روان فرزندان شما را آزار می‌دهد. مقابل دوستان یا خانواده‌های‌تان نیز با هم بحث نکنید. وقتی مقابل دیگران بحث می‌کنید، فقط نگران رساندن منظورتان به همسرتان نیستید، به شنونده‌ها و برداشت آن‌ها از حرف‌های خودتان هم فکر می‌کنید و به همین سادگی بحث شما به بی‌راهه کشیده می‌شود. این را هم بدانید که مادرتان و حتی نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوست‌تان از ظرایف رابطه شما و همسرتان بی‌خبرند و از طرف دیگر زوج‌ها حریم خصوصی میان خود و همسرشان را دوست دارند و وقتی بفهمند دیگران در جریان فراز و نشیب‌های این حریم قرار گرفته‌اند، حس خوبی نخواهند داشت. در این میان، رابطه شما با مادر یا دوست‌تان آسیب نمی‌بیند، ولی شاید همسر شما بیش از آنچه فکر کنید، برنجد و پایه‌های رابطه شما با همسرتان سست شود.
از او معذرت می‌خواهم

مهم‌ترین بخش ماجرا شیوه‌ای است که بحث را خاتمه می‌دهید. شما این بحث را با هدف حل مشکلی که آزارتان می‌دهد، شروع کرده‌اید و حالا زمان رسیدن به هدف است؛ پس نگرانی برنده یا بازنده بودن را از ذهن‌تان دور و روی مشکل اصلی تمرکز کنید تا به راه‌حل برسید. در اغلب مواقع مصالحه‌کردن و ایستادن روی مرز میانه، تنها راه رسیدن به نتیجه است. بعضی‌اوقات بحث کردن فقط برای یک پوزش و عذرخواهی از سوی هردوطرف یا یک طرف است. شاید در این مورد شما اشتباه کرده‌اید و وقتی سرسختانه روی موضع خودتان می‌ایستید، همسرتان را عصبانی و عصبانی‌تر می‌کنید. گاهی یک جمله «معذرت می‌خوام» به سادگی می‌تواند رابطه شما را از آستانه یک جنگ به آرامش برساند و در آرامش به نتیجه دلخواه‌تان برسید. در پایان یک دعوای منصفانه هر دو طرف باید بر سر موضوع مورد بحث به توافق برسند و نتیجه و تصمیم نهایی را قبول داشته باشند. رابطه خودتان را با رها کردن اختلاف‌نظرها به خطر نیندارید. همه زوج‌ها دعوا می‌کنند؛ فقط مهم این است که منصفانه دعوا کنید، چون جدال منصفانه بیشتر از تخریب، رابطه شما را حفظ می‌کند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *