۷ رازی که زندگی زناشویی تان را موفق می کند

۷ رازی که زندگی زناشویی تان را موفق می کند

اگر تازه عروسید یا اینکه حتی جزو آن گروهی هستید که سالهاست این مسیر را پیموده‌اند، آیا می‌دانید چطور می‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید یا زندگیتان را در مسیر ازدواجهای موفق بیاندازید؟ برای پاسخ به این سوال در یک کلام می‌توان گفت به کارهایی که زوجهای موفق انجام می‌دهند و به رازهایی که انها در روابطشان اعمال می‌کنند توجه کنید. این رازها را در ادامه بخوانید.

۱ – زوجهای موفق انتظاراتشان را از یکدیگر صریحا بیان میکنند
ازدواج با دوران نامزدی متفاوت است. پس از ازدواج شما انتظاراتی از همسر خود دارید که با انتظارات دوران نامزدی تفاوت دارد. به عنوان مثال درطول دوران نامزدی شما از زندگی دانشجویی ودرامد اندک رضایت دارید اما بعد از ان یعنی بعد از ازدواج شما توقع دارید تا همسرتان حقوق ثابتی را دریافت نماید. زوج های موفق قبل از ازدواجشان صریحا در مورد انتظاراتشان از یکدیگر گفتگو می کنند واگر یک اختلاف جدی میان انها وجود داشته باشد به عنوان مثال- مرد فرزند بخواهد ولی زن مخالفت کند-در این زمان انها درباره این مسئله که ایا با یکدیگرازدواج کنند یا نه به طور جدی فکر می کنند. بعد از ازدواج نیز زوج های موفق مداوم با یکدیگر گفتگو میکنند تا انتظاراتشان را از زندگی زناشویی مرورکنند. اگر این انتظارات با یکدیگر در تضاد بود زوجین ارتباطشان را با یکدیگر حفظ میک نند تا به یک توافق ودرک متقابل برسند.

۲ – زوجهای موفق هوییتشان را حفظ می کنند
اگر چه شما قبل از ازدواج مستقل بوده اید اما بعد از ان شما درگیر شخص دیگری می شوید که زوج شما خواهد بود مخصوصا اگر ازدواج فرزندانی در پی داشته باشد، روز به روز زندگیتان به طور چشمگیری به یکدیگر نزدیک تر خواهد شد ونتیجه این است که اغلب هردوی شما به یکدیگر وابسته می شوید، به گونه ای که احساس می کنید شخصی دائما به شما چسبیده است.  زوج های موفق به خوبی به این مطلب اگاهند که ازدواج می تواند احساس در مخمصه افتادن را به انها القا کند، حتی اگر عشق زیادی بین انها وجود داشته باشد. پس انها همدیگر را دائما به با هم بودن تشویق نمی کنند، بلکه همدیگر را ترغیب می کنند تا زمانی را به خود اختصاص دهند، یعنی به تنهایی لحظاتی را با سرگرمی ها ودوستانشان سپری کنند. با این روش هرکدام از زوجین با هوییتشان وارد ازدواج می شوند وان را حفظ می کنند وهمیشه هوییت خود را زنده نگه می دارند.

۳ – زوجهای موفق یکدیگر را در راس امور قرار می دهند
به محض این که ازدواج میکنید این امکان وجود دارد که ادب و احترام در بین شما کمرنگ شود.در دوران نامزدی ویا اوایل ازدواج چیزهای کوچکی از قبیل کمک کرد ن به یکدیگر را به یاد داشتید ومسائل بزرگتری همچون محترمانه به حرف هم گوش کردن را فراموش نمی کردید، اما ازدواج میتواند باعث دنیایی از تغییرات شود.اغلب بعد از ازدواج احترام گذاشتن به یکدیگر را فراموش می کنید واین امکان وجود دارد که اهمیت دادن به زوجتان کمتر شود وتوجه شما بیشتر به مسائل دیگری همچون کار،سرگرمی ها، و یا بچه ها معطوف شود وبه جای همسرتان انها را در اولویت قرار دهید.
زوج های موفق بیش از هرچیز دیگری به یکدیگر اهمیت می دهند، انها به عقاید زوجشان علاقه نشان می دهند وهمسرشان را جدی می گیرند. این زوجین زمانی که با دیگران صحبت می کنند از همسرشان با الفاظ زیبایی یاد می کنند وخلاصه اینکه هرگز وجود یکدیگر را بی اهمیت نمی دانند وقدر یکدیگررا به خوبی می دانند وهمیشه به خاطردارند از اینکه با هم ازدواج کردند، چقدر خوش بختند.

۴ – زوجهای موفق یاد میگیرند تا به خوبی مشکلاتشان را حل کنند
جان گوتمن، روانشناس امریکایی به مدت بیست سال برروی زوج ها تحقیق و بررسی کرد وبه این نتیجه رسید که عامل اصلی موفقیت ویا شکست در ازدواج این است که ایا زوجین می توانند مشکلاتشان را با یکدیگر حل کنند یا نه؟
زمان هایی وجود دارد که شما با یکدیگر توافق ندارید واینجاست که این اختلافات باعث رنجش شما می شود ،مطمئنا نمی بایستی با اضافه کردن خشونت و بد رفتاری این رنجش را زیاد تر کنید. اما اگر همسرتان چیزهایی را برخلاف میلتان می خواهد ویا کارهایی را انجام می دهد که با نظر شما مغایرت دارد، شما می بایستی این اختلافات را با همدیگر حل نمایید.
زوجهای موفق هرچند که احساس بد در بین انها حکمفرما باشد اما درعین حال ارتباطشان را حفظ می کنند.انها در مورد اختلافاتشان با یکدیگرگفتگو می کنند وبنا براین گفتگوی بین انها به یک نتیجه مسالمت امیز منتهی می شود. زوجین به یکدیگر لبخند می زنند وبه جای نق زدن وعیب جویی کردن ازیکدیگر حمایت می کنند. زوج های موفق کاملا به این موضوع واقف هستند که عشق ورزیدن بسیار مهمتر از پیروز بودن در یک بحث وگفتگو است.

۵ – زوجهای موفق به خوبی از یکدیگر لذت می برند
در شروع ازدواج عشق و علاقه زیادی بین زوجین وجود دارد، اما باید به یاد داشته باشید زمانی که ازدواج می کنید سالهایی را در پیش رو خواهید داشت که قرار است این علاقه عمیق تر شود. به علاوه امروزه ازدواج اغلب با فشارهای روانی بسیا ر زیادی همچون تولد اولین فرزند همراه است.
زوجهای موفق میدانند که چگونه از یکدیگر لذت ببرند شما می بایستی با جدیت رابطه عاشقانتان را در اولویت قراردهید وزمان وفضای لازم را برای این کار فراهم کنید.شما نیازمند این هستید تا به صورت مداوم از نیازهای جنسی همسرتان اگاهی داشته باشید وراههای جدید را برای راضی نگه داشتن یکدیگر پیدا کنید.
زوجهای موفق مهربان و با عاطفه هستند.اگر گاهی اوقات بین انها ازنظر عاطفی خلا ایجاد شود انها به واسطه دلبری کردن، در اغوش گرفتن، و رمانتیک بودن از شر این احساس خلاص می شوند.

۶ – زوجهای موفق با یکدیگر رشد می کنند
شخصی که شما با آن ازدواج می کنید بعد از گذشت ده سال از زندگی همان شخص باقی نخواهد ماند، هردوی شما تغییر خواهید کرد، مخصوصا این تغییرات در لحظات سخت و حساس زندگی از قبیل شروع زندگی مشترک، از دست دادن یکی ازوالدین محسوس تر خواهد بود.
زوجهای موفق به خوبی به این مطلب اگاهی دارند که در این لحظات یکی از انها ویا هردو شخصیتشان تغییر خواهد کرد به گونه ایی که می توان این چنین احساس کرد که گویی قوانین تغییر کرده است،واین بدان معناست که به منظورهمراه شدن با رابطه های در حال تغیی، شما نیز می بایستی تغییر کنید.
زوجهای موفق تغییرات را به خوبی پیش بینی می کنند وبرانها مسلط می شوند. انها به جای این که خواهان این باشند که همیشه با یک شخصیت ثابت زندگی کنند بیشتر در طلب تغییردر بهبود یافتن شخصیتشان هستند و به خوبی از تغییرات مثبت شخصیتشان ومشارکتی که به دنبال ان اتفاق می افتد، استقبال می کنند.

۷ – زوجهای موفق به طورکارامد و عملی رابطه خود را حفظ می کنند
زمانی که ازدواج کردید ودر کنار زوج مورد علاقه تان زندگی مشترک را شروع کردید ممکن است به این موفقیتهای به دست امده اکتفا کنید واین چنین احساس کنید که هیچ چیز نمیتواند به پیوندتان اسیبی وارد کند.اما اگاه باشید! گذشت زمان ویک احساس نادرست از امنیت حتی عمیق ترین وقوی ترین عشق ها را میتواند ازبین ببرد.
بنابراین زوجهای موفق این احساس اشتباه را به وقت دیگری موکول میکنند ودر زمانی که ان را برای گفتگو اختصاص داده اند وان را یه عنوان یک قانون پذیرفته اند ،به ان مشکل میپردازند و در باره ان گفتگو میکنند،تا اطمینان حاصل کنند که هردوی انها شاد و از یکدیگر راضی هستند.اگر یکی از شما و یا هردویتان گله مند ویا ناراضی هستید،مشکل خود را بیان کنید واز کمک گرفتن از افراد متبحر و کارشناس اجتناب نکنید. زوج های موفق هرگز قبل از رفتن به نزد مشاوره اجازه نمی دهند تا برگه طلاق امضا شود، انها در اولین فرصت ممکن مشکل خود را حل می کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *