گروه خونی شما چیست؟

گروه خونی شما چیست؟

باورهای جالبی درباره گروه‌های خونی و ویژگی‌های آدم‌ها وجود دارد؛ مثلا مردم چین و ژاپن اعتقاد دارند گروه خونی هر فرد با خصوصیات شخصی او و حتی نوع رژیم غذایی‌اش ارتباط تنگاتنگی دارد. گروه‌های خونی از جنبه‌های دیگری نیز برای پزشکان اهمیت دارند؛ پزشکان می‌گویند دانستن گروه‌های خونی هنگام دریافت پیوند یا پیوند عضو از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

دریافت خون نامتجانس می‌تواند منجر به واکنش شدید ایمنی و تخریب گسترده گلبول‌های قرمز، افت فشار خون، نارسایی کلیوی، شوک، لخته‌شدن خون، حمله قلبی، آمبولی، سکته مغزی و حتی مرگ شود. گروه‌های خونی در جانداران مختلف متفاوت‌اند. سگ‌ها ۴ گروه خونی، گربه‌ها ۱۱ گروه خونی و گاوها ۸۰۰ گروه خونی دارند.
ژن‌ها، فرمانروایان گروه‌های خونی

نخستین مطالعات ژنتیکی در تاریخ علم ژنتیک، روی گروه‌های خونی انسان انجام شده است. گروه‌ه خونی هر انسانی را ژن‌های گروه‌ خونی او مشخص می‌کند. تاکنون ۱۴ گروه خونی در انسان کشف شده که مشهورترین آن‌ها گروه‌های ABO و Rh هستند.
گروه‌های خونی ABO

ژن گروه‌ خونی O، ژنی مغلوب است. گلبول قرمز کسی که گروه خونی O دارد، آنتی ژن ندارد. ژن A و B هر دو ژن‌های غالبی هستند. وقتی هر دو حضور داشته باشند، گلبول قرمز فرد هم آنتی‌ژن A و هم آنتی‌ژن B را دارد. زمانی که شک در واقعی بودن پدر و مادر وجود دارد، گروه‌های خونی تعیین‌کننده هستند و نیز نشان می‌دهند که دوقلوها همسان‌اند یا نه. گروه‌های خونی ABO در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط دانشمند زیست‌شناس اتریشی به نام «لند اشتایز» کشف شد. در سال ۱۹۰۲ هم گروه خونی AB توسط کلاستلو داستورلی کشف شد.
سیستم Rh

سیستم Rh را ۳ ژن D، C و E تعیین می‌کنند. آنتی‌ژن Rh در ابتدای دوران جنینی و حدود روز ۲۸ تولید می‌شود. ثابت شده که آنتی‌ژن Rh فقط روی سطح گلبول قرمز وجود دارد. لازم است Rh خون هر فرد مشخص شود تا از بعضی از بیماری‌ها مثل اریتروبلاتموز جنینی که بیماری کشنده‌ای است، پیشگیری شود. سیستم Rh در سال ۱۹۴۰ شناسایی شد. در ایران ۶۲/۸۹ درصد افراد دارای گروه خونی Rh مثبت و ۳۸/۱۰ درصد افراد دارای Rh منفی هستند.
به آمپول روگام نیاز پیدا نکنید؛ زنان و مشکلی به نام ناسازگاری RH

اگر مردی RH خون‌اش منفی باشد و بر اثر اشتباه به او خون RH مثبت تزریق شود، تنها ناراحتی که پیش می‌آید این است که پروتئینی بر ضد آنتی‌ژن RH در آن‌ها تولید می‌شود و از این پس باید انتقال خون محدود به RH منفی گردد. در مورد زنان در سنین باروری یا جوان‌تر، نباید پروتئین‌های ضد آنتی‌ژن RH ایجاد شود، زیرا بانوان را از به‌دنیا آوردن نوزاد زنده محروم می‌کند. اگر مردی با RH مثبت با زنی RH منفی صاحب فرزند شود، جنین آن‌ها ممکن است RH مثبت یا RH منفی شود. اگر جنین RH مثبت باشد از آن‌جایی که برخی سلول‌های خونی جنین می‌توانند از جفت عبور کرده و وارد خون مادر شوند، در خون مادر پروتئینی بر ضد عامل RH تولید خواهد شد. در زایمان نخست، مشکلی برای نوزاد پیش نخواهد آمد ولی در باردارهای بعدی چنانچه نوزاد RH مثبت باشد آنتی‌بادی‌های ضد عامل RH موجود در خون مادر وارد گردش خون جنین شده و گلبول‌های قرمز جنین را تخریب می‌کند. نوزاد به دنیا آمده در این شرایط دچار نوعی بیماری لیزخونی نوزادان می‌شود. عوارض این بیماری می‌تواند یرقان، کم خونی، عقب‌ماندگی ذهنی، نارسایی قلبی، اشکال در تنفس و حتی مرگ باشد. در چنین شرایطی برای نجات زندگی نوزاد، تعویض خون (تخلیه کامل خون RH مثبت از بدن نوزاد و تزریق خون RH منفی به جای آن) انجام می‌گیرد. با تزریق عضلانی آمپول روگام به مادر یک بار در هفته ۲۸‌اُم حاملگی و علاوه بر آن، چنان‌چه نوزاد RH مثبت باشد، ۷۲ ساعت پس از زایمان می‌توان از بروز این اختلال جلوگیری به عمل آورد.
خال و آکنه برای گروه خونی A مثبت

مطالعات محققان کشورمان نشان می‌دهد، خال و جوش‌های پوستی در افرادی که گروه خونی A مثبت دارند،‌ بیشتر دیده می‌شود. این مطالعه توسط یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز با بررسی ۴۱۳ بیمار، که از نوعی بیماری پوستی رنج می‌بردند، انجام شده است. در مطالعه این محقق، افرادی که گروه خونی A مثبت دارند، بیشتر به جوش‌های پوستی به ویژه در صورت دچار می‌شوند. از طرف دیگر زگیل در گروه خونی O مثبت شایع‌تر است.
زخم معده برای گروه خونی O

زخم معده یکی از بیماری‌های بسیار شایع دستگاه گوارش است و چون بیشتر افراد جوامع گروه خونی O دارند بنابراین این بیماری در گروه خونی O بیشتر دیده می‌شود. به گزارش سایت خبری CNN چنان‌چه افرادی که گروه خونی O دارند از نظر تغذیه، رعایت نکات سلامتی و بهداشتی را نکنند، بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به زخم معده قرار می‌گیرند.

بنابر همین گزارش، محققان از افراد این گروه خونی می‌خواهند سیگار و نوشیدنی‌های کافئین‌دار کمتر مصرف کنند؛ چون ثابت شده که سیگار در تخریب بافت‌های گوارشی نقش فوق‌العاده‌ای دارد و مانع از ترمیم زخم معده می‌شود. فراموش نکنید، گرچه عوامل وراثتی نقش مهم و قابل‌توجهی در ابتلای افراد بد‌زخم معده دارند، استفاده صحیح و مناسب از مواد غذایی می‌تواند شما را از ابتلا به این بیماری محافظت کند؛ هر چند از نظر وراثتی آمادگی و استعداد داشته باشید.
آزمایش‌های جدید گروه‌های خونی

اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا، آزمایش‌های جدید گروه‌های خونی را تأیید کرد. این آزمایش‌ها به آزمایشگرها این امکان را می‌دهد که گزینه‌های بیشتری برای تعیین گروه‌های خونی داشته باشند. با این حساب ۱۵ آزمایش جدید به فهرست آزمایش‌های تعیین گروه‌های خونی افزوده می‌شود. این خبر جدید در پایگاه اینترنتی «هلث دی» منتشر شده است. این آزمایش‌ها «معرف‌های گروه خونی» نام گرفته‌اند که ساخت شرکت «آسیابیوساینس» در دورهام هستند و پیش از این در آمریکا عرضه نمی‌شدند. این معرف‌های گروه خونی که ALBACLONE خوانده می‌شوند (نظیر سایر انواع آزمایش‌های تعیین گروه خونی) نوع گروه خونی افراد اهداکننده را تعیین می‌کنند که در تضمین موفقیت انتقال خون اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر آزمایش‌های معمول ABO و RH، از این معرف‌های خونی برای آزمایش انواع گروه‌های خونی کم‌یاب نیز استفاده می‌شود. اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا اعلام کرده که این معرف‌ها که در تعیین گروه‌های خونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، پادتن‌های تک دودمانی «مونوکلونال» هستند.
شخصیت شما در رگ‌های‌تان: (فال گروه خونی)

نمی‌دانم شما به فال یا طالع‌بینی، فال قهوه، چای و … یا کف‌بینی اعتقاد دارید یا نه. بعضی‌ موافق سرسخت و برخی‌ هم مخالف سرسخت این پیش‌بینی‌ها هستند؛ آیا تابه‌حال شنیده‌اید که خصوصیات شخصیتی افراد را از روی گروه خونی‌شان تعیین کنند؟ اگر گشتی در سایت‌های اینترنتی بزنید، اطلاعات زیادی در این زمینه خواهید یافت. شاید برخی از این پیش‌بینی‌های شخصیتی صحیح باشد، ولی قضاوت کامل درباره شخصیت افراد بر این اساس چنان عاقلانه به نظر نمی‌رسد و فقط می‌تواند جنبه سرگرمی داشته باشد؛ مردم چین و ژاپن در این ارتباط اعتقاد زیادی دارند.
گروه خونی O؛ تیپ شخصیتی گرم و صمیمی

بیشتر مردم این کره خاکی گروه خونی‌شان O است. حدود ۳۸ درصد مردم دنیا گروه خونی O مثبت و ۶ درصد گروه خونی O منفی دارند. بی‌پروا، بااراده، مغرور، بخشنده، اجتماعی، باانرژی، برون‌گرا، رک و صریح، مثبت، مستقل، ریسک‌پذیر، نافرمان، لجوج و خودمحور از خصوصیات افرادی است که این گروه خونی را دارند. این افراد به‌آسانی با دیگران دوست می‌شوند و آمادگی دارند که فرصت‌های به دست آمده در کار و زندگی را بقاپند. در سازمان دادن فعالیت‌های گروهی نیز تبحر زیادی دارند.

درضمن احساسات قوی و زیادی از خودشان نشان می‌دهند. اگر با نظری مخالف باشند، به سرعت مخالفت خودشان را نشان می‌دهند ولی این مخالفت‌شان معمولا پایدار نیست. گاهی بزرگ‌نمایی می‌کنند و لاف می‌زنند. نوعی ظرافت ذاتی و فطری دارند.

از نظر شخصیت اجتماعی، پرزرق و برق هستند و در حوادث و موقعیت‌های چالش‌بر‌انگیز زندگی، سازگاری مناسبی از خودشان نشان می‌دهند. خجالتی نیستند و رک و صریح احساسات‌شان را نشان می‌دهند. جاه‌طلب‌اند. علاقه‌مند به حفظ رابطه با دیگران هستند و خودشان در این زمینه تلاش می‌کنند.
گروه خونی A؛ تیپ شخصیتی سرد

حدودا ۳۸ درصد مرد،م گروه خونی A مثبت و ۶ درصد در گروه خونی A منفی هستند. این افراد مطیع و آرام، دقیق و غم‌خوار،‌ فداکار، مودب، درستکار، احساساتی، درونگرا و کمی دستپاچه‌اند؛ حتی در شرایط آشوب و غضب آرام و خونسرد هستند. به نظرات دیگران حساس‌اند و به آن توجه دارند. اغلب درون‌گرا هستند و در برخورد با دیگران خجالتی و کمرو هستند.

کمی بدبین هستند. برای روابط زناشویی ارزش قایل‌اند و نسبت به دیگران وفا دارند. تغییرات را با شک و تردید می‌پذیرند. دوست دارند وقت خود را در طبیعت بگذارنند و از جمعیت و شلوغی شهرها گریزان‌اند. این افراد معمولا یک مکان برای خلوت خود دارند. شرکت در گروه‌ها و کارگاه‌های گروهی را دوست دارند. علاقه چندانی به برقراری رابطه ندارند و تلاشی در این زمینه نمی‌کنند. سیستم دفاعی‌شان با شرایط محیط زندگی‌شان هماهنگ می‌شود.
گروه خونی B= فعال

حدود ۹ درصد مردم جهان دارای گروه خونی B مثبت و ۲۵ درصد هم دارای گروه خونی B منفی هستند.

این گروه، افرادی بشاش و خونسرد، خوش‌بین، فعال، حساس و مهربان‌اند. گاهی آشفته و درهم و سازمان نیافته‌اند. خودبین و پرانرژی و جدی در راه رسیدن به هدف هستند. معمولا در یک کار گروهی نفر اول و برتر هستند و اغلب تکروی می‌کنند. عادت دارند کارها را با روش ابداعی خودشان انجام دهند. خودکفا و با اعتماد به نفس هستند. ماجراجو و دلیرند و دوست دارند راه زندگی مشخص و مخصوص به خودشان را داشته باشند. میهمانی و میهمان داشتن را دوست دارند. علاقه‌مند به حفظ روابط هستند و خودشان برای حفظ روابط تلاش می‌کنند. این افراد در برابر بسیاری از بیماری‌های شایع مقاوم‌اند. حتی اگر بیماری قلبی و سرطانی هم بگیرند، باز هم عمر بیشتر می‌کنند. بسیاری از میلیونرها و مدیران و اشخاص سطح بالای دنیا گروه خونی B دارند.
گروه خونی AB= فارغ از عواقب و بی‌نیاز از توجه

حدود ۴ درصد مردم گروه خونی AB مثبت و یک درصد گروه خونی AB منفی دارند. این افراد اجتماعی و سخت‌گیر نیستند اما غم‌خوار و دلسوز، اهل گشت و گذار، غیر قابل پیش‌بینی، هنرمند، انعطاف‌پذیر و ترشرو هستند و دوست دارند در خودشان باشند. مخلوطی از تضادها را در شخصیت این افراد خواهید یافت. در مقابل بعضی‌ها خجالتی هستند و در موقعیت‌های دیگر بی‌پاک و گستاخ‌اند. گاهی برون‌گرا و گاهی درون‌گرا هستند. بنابراین غیر قابل پیش‌بینی‌اند.

قدرت تفکر و خلاقیت بالایی دارند. آن‌ها به راحتی می‌توانند مشکلات را بیابند و آن‌ها را دور بزنند و دوست دارند در شهرهای شلوغ زندگی کنند. معمولا اگر برای‌شان کاری انجام دهید کاری برای قدردانی انجام نمی‌دهند. مرموز و اسرارآمیز به نظر می‌رسند. علاقه‌مند به برقراری رابطه نیستند و تلاش چندانی برای این کار نمی‌کنند. دستگاه گوارش حساس و ضعیفی دارند. سیستم دفاعی بدن‌شان مقاومت کمی دارد با استفاده از ورزش به استرس‌ها و ناراحتی‌های محیطی پاسخ می‌دهند.
اعتقاد ژاپنی‌ها به شخصیت و گروه‌های خونی

مدیران فنی کارخانجات ژاپنی اعتقاد دارند که افراد برخی گروه‌های خونی، بهتر از سایر گروه‌ها کار می‌کنند و راندمان (بازده) کاری آن‌ها بیشتر است. کسی که این مساله را در ژاپن باب کرد و این نظر را گسترش داد، پزشکی به نام توشیکاتاتومی بود که در سال ۱۹۸۰ کتاب «گروه‌های خونی شما معرف شماست» را چاپ کرد و بیش از ۶ میلیون نسخه از آن را به فروش رساند.

در این کتاب ذکر شده که شما با گروه خونی‌ای که دارید، چه نوع شخصیتی دارید، برای بهتر و خوشبخت‌تر شدن چه باید بکنید و با چه کسی ازدواج کنید و چه شغلی را بهتر است عهده‌دار شوید…

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *