اشکانیان از باتری استفاده می کردند!

اشکانیان از باتری استفاده می کردند!
«باتری اشکانی» نگاشته پروفسور ناصر کنعانی استاد دانشگاه فنی برلین آلمان با برگردان دکتر محمد شاهمیری استاد دانشگاه مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه علم و صنعت ایران توسط انتشارات کتاب سبز منتشر شده است.
باطری اشکانی الکتریسیته دو هزار سال قبل در ایران را بررسی می‌کند.
کاربرد واقعی تعدادی از اشیای باستانی کشف شده از دوران اشکانیان که با قدمت ۲۰۰۰ ساله، به شکل یک معمای مهندسی و چالش برانگیزترین گفت وگوهای روز دنیا در سال های ۱۹۳۸تا ۲۰۰۴ درآمده بود، سرانجام با تلاش دانشمند ایرانی، پرفسور ناصر کنعانی ـ نگارندۀ کتاب حاضر ـ در آلمان رمزگشایی شد.
نگارنده، در این کتاب برای نخستین بار و با تکیه بر پایه های تحلیلی و تجربی دانش مهندسی قرن ۲۱ میلادی و به مدد تجربیات گستردۀ خود در این زمینه اثبات می کند که: «توانایی مهندسان ایرانی در دورۀ اشکانیان بدان پایه بود که از اختلاف پتانسیل موجود میان فلز مس و آهن و جداکننده هایی از جنس قیر در ظروف سفالین، برخوردار از یک محلول الکترولیت، برق تولید کنند.
از کاربردهای مهم این باتری، پوشش دهی طلا و نقره بر اشیای ساخته شده از سایر مواد فلزی بوده است. از دیگر کاربردهای اعجاب انگیز این باتری، دادن شوک الکتریکی به بیماران، به ویژه بیماران روانی گزارش شده است». این کتاب تاکنون توسط دانشمندان علوم مهندسی به زبان های روسی، آلمانی، فرانسه، ژاپنی، اسپانیایی و… ترجمه شده است.
یکی از بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین امپراتوری‌های تمام دوران که به ایران قدیم و کشورهای همسایه سلطنت کردند، توسط اشکانیان در ۲۵۰ سال قبل از میلاد تا ۲۵۰ سال بعد از میلاد بنیان‌گذاری گردید. آن‌ها خود را دارای تمدّنی با فرهنگ غنی و ثروت عظیم در این امپراتوری وسیع می دانسته‌اند.
شواهد و مستندات بی‌شماری مانند: مسکوکات، ظروف نوشیدنی شاخ‌گونه و ظروف سفالی که تاکنون کشف شده‌اند دلالت بر تمدن عظیم اشکانیان دارد. اکتشافات باستانی توسط گروه‌های مختلف در شهر تیسفون در سال‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۳۶ منجر به کشف اشیای شگفت‌ا‌نگیزی مانند ظروف گلی (سفالی)، استوانه‌ای مسی و میله‌های آهنی گردید تا سال ۲۰۰۳ موسوم به جنگ خلیج فارس در عراق در تملک موزه ملی عراق در بغداد بود. در سال ۱۹۳۶، تعدادی اشیای خاص مانند یکی ظرف سفالی، با ارتفاع ۱۴ و عرض ۸ سانتی‌متر، یک استوانه مسی و یک میله آهنی باریک در منطقه خیوت ربوعه (Khujut Rabboua) در نزدیکی شهر تیسفون کشف گردید. از آنجایی که این محدوده، یک منطقه مسکونی اشکانی محسوب می‌گردید، یافته‌های باستانی را متعلّق به دوران امپراتوری اشکانیان می‌دانستند.
این کتاب شامل ۶ فصل با عنوانهای زیر است:
مقدمه
اشکانیان
کشف بزرگ
فرضیه‌های کونیگ
منبع انرژی الکتریکی
آب‌کاری طلا
کاربردهای پزشکی
موافقین و مخالفین
نتیجه‌گیری

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *