تغذیه و پوسیدگی دندان ها

تغذیه و پوسیدگی دندان ها
خوراکی‌های میان وعده‌ای شیرین بسیار دلچسب هستند، اما برای سلامت دندان‌ها یا بدن شما خوب نیستند. شیرینی، کیک،کلوچه و سایر خواکی‌های شیرین که بچه‌ها دوست دارند به عنوان میان وعده بخورند می‌توانند موجب پوسیدگی دندان‌ها شوند. بسیاری از غذاهای شیرین مقدار قابل توجهی چربی هم دارند. بچه‌هایی که خوراکی‌های شیرین را می‌خورند انواع مختلفی از مواد قندی را مانند شکر و شیرین کننده‌های غلات ( مانند فرکتوز) هر روزه می‌خورند. همینطور مواد غذایی نشاسته‌ای زمانیکه در دهان قرار دارند، میتوانند به مواد قندی ساده‌تر تبدیل شوند.
باکتری‌های غیر قابل مشاهده همواره در محیط دهان زندگی میکنند. برخی از این باکتری‌ها ماده چسبناکی به نام  پلاک بر روی سطح دندان تشکیل می‌دهند. هنگامیکه شما مواد قندی مصرف می‌کنید، باکتری‌ها حریصانه مواد قندی موجود در دهان را مصرف کرده و آن را به مواد اسیدی تبدیل می‌کنند. این مواد اسیدی از قدرت کافی برای حل کردن مینای سخت دندان‌ها برخوردار هستند. بدین ترتیب کم کم در سطح دندان حفره‌هایی ایجاد می‌شود .اگر شما مواد قندی زیادی مصرف نکنید باکتری‌ها قادر نخواهند بود اسید لازم برای از بین بردن مینای دندان را تولید کنند.
چگونه خوراکی میان وعده‌ای مناسبی راکه موجب پوسیدگی دندان نمی‌شود انتخاب کنیم؟
قبل از اینکه شروع به خوردن میان وعده‌ها نمایید از خود بپرسید این خوراکی که انتخاب کرده‌اید از چه موادی تشکیل شده است؟ آیا مملو از مواد قندی است؟ اگر چنین است دوباره فکر کنید و جایگزین بهتری انتخاب کنید و به یاد داشته‌باشید که برخی از مواد شیرین کننده میتوانند آسیب بیشتری به دندان‌ها برسانند. مواد شیرین‌کننده موجود در خوراکی‌های جویدنی و چسبناک (برخلاف غذاها که سریع جویده و بلع میشوند) مدت زمان بیشتری بر روی سطوح دندان‌ها باقی می‌مانند.
همینطور لازم است به زمان وتعداد دفعات میان وعده‌هایی که میخورید توجه نمایید. آیا شما در طول روز به طور مکرر ازخوراکی‌های شیرین استفاده می‌کنید یا فقط بعد از ناهار یک دسر ساده صرف می‌کنید؟ مواد اسیدی بعد از هر بار مصرف خوراکی‌های شیرین در محیط دهان شما تشکیل می‌شوند و حداقل بیست دقیقه طول می‌کشد تا خنثی شوند و در این مدت اثر مخرب خود را بر روی دندان‌های شما اعمال میکنند. بنابراین هر قدر تعداد دفعات میان وعده‌های شما بیشتر باشد مواد قندی بیشتری در اختیار باکتری‌های دهان قرار گرفته و اسید بیشتری تشکیل خواهد شد که خود موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌گردد.
اگر شما می‌خواهید خوراکی‌های شیرین بخورید بهتر است آنرا به عنوا ن دسر بعد از وعده غذای اصلی صرف کنید ( به جای چندین با در طول روز) و بعد از هر بار خوردن غذا یا میان وعده، دندان‌های خود را با یک خمیردندان حاوی فلوراید به خوبی مسواک بزنید.
اگر شما مجبور هستید بین ساعات کلاس، قبل از خواب یا در طول روز چیزی را به عنوان میان وعده بخورید خوراکی‌هایی را انتخاب کنید که عاری از مواد قندی زیاد یا مواد چرب هستند. مواد غذایی کم چرب مانند سبزی‌های خام، میوه‌های تازه و نان سبوس‌دار انتخاب‌های هوشمندانه و مناسبی هستند. فهرست پیشنهادی برای خوراکی‌های میان وعده‌ای که آسیب کمتری به دندان‌ها وارد می‌کنند به صورت زیر است:

 

میوه‌ها و سبزیجات
میوه‌های گوشت‌دار پرتقال نارنگی
سیب گریپ فروت  گلابی
هندوانه کرفس هویج
گل کلم گوجه
آب میوه‌های بدون قند و آب سبزیجات
غلات
نان حبوبات فاقد قند
ذرت بو داده و بدون کره چوب شور‌های کم نمک
شیر و لبنیات
شیر کم چرب یا بدون چربی ماست کم چرب یا بدون چربی پنیر کم چرب یا بدون چربی
مواد گوشتی، آجیل و تخمه‌ها
گوشت مرغ بوقلمون
تخمه کدو تخمه آفتاب گردان
به یاد داشته باشید :
*از خوراکیهای شیرین به ندرت استفاده نمایید.
*از خوردن خوراکی‌های بین وعده‌ای شیرین تا حد ممکن اجتناب کنید.
*مواد غذایی فاقد چربی یا کم چرب از گروه مواد اصلی غذایی بخورید.

*بعد از خوردن غذا یا خوراکی‌های بین وعده‌ای دندان‌های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *