رژیم ضد آکنه

رژیم ضد آکنه

رژیم میوه‌ها، سبزیجات، شیرینیجات و نشاسته‌ی کم می‌تواند وزنتان را کاهش دهد. تحقیق نشان می‌دهد که این عوامل حتی جوش زدن را نیز کاهش می‌دهد. چری لی ابرتینگ متخصص پوست در آلپین، یوتا می‌گوید: با خوردن غذای درست شما می‌توانید تا ۲۰ درصد بهبودی را در چهره‌تان ببینید. این به این معنی است که گاهی رژیم نقش مهمی برای افراد بازی می‌کند.

ابرتینگ می‌گوید که این موارد جایگزین مناسبی برای رژیم مراقبت از پوست یا مراجعه به متخصصانی که می‌تواند علت آکنه‌تان را مشخص کنند و دارو تجویز کنند، نیست.
بنابراین برای درمان، لیست مواد مصرفی‌تان را مجدد اصلاخ کنید: اینجا، غذاهایی هستند که محققان معتقدند شاید به چهره‌تان کمک کند یا اینکه صدمه بزند.

این غذاها را تهیه کنید
ابرتینگ می‌گوید: بلوبری‌های رسیده یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان است که التهاب پوست که یکی از عوارض اصلی آکنه است را کاهش می‌دهد. در حالیکه بیلبری‌ها مثل طلا هستند و آنها را به سختی می‌توان پیدا کرد. ابرتینگ می‌گوید بلوبری‌ها منبع خوب و آسانی برای یافتن آنتی اکسیدان‌ها هستند، اگر چه هر میوه و سبزیجاتی مقداری از آن را دارند.

آجیل
ابرتینگ می‌گوید: آجیل یک منبع سرشار از اسید چرب امگا ۳ است که گفته شده التهاب را کاهش می‌دهد. اگرچه مطالعات انجام شده‌ای وجود ندارد که امگا ۳ و ‌آکنه را به هم مرتبط کند. از نظر تئوری، امگا ۳ تورم اطراف غدد چربی را کاهش می‌دهد که تورم صورتی اطراف جوش را فشرده می‌کند (منقبض می‌کند).

ماهی‌ها
محققان توانایی روغن ماهی را برای مبارزه با تورم، ثابت شده می‌دانند که می‌تواند خطر بیماری انسداد عروق را کاهش دهد. ابرتینگ می‌گوید: قابلیت هر کیولن، جذب اسید چرب امگا ۳ در روغن می‌باشد؛ همچنین به‌منظور کمک به آکنه خوب است. ماهی چرب مثل سالمون و شاه ماهی شامل بیشترین امگا ۳ می‌باشند، اما گرفتن مکمل روغن ماهی نیز کمک می‌کند. فقط مطمئن باشید که این ماهی‌ها فاقد pcbs و دیوکسینز باشند. این ماهی‌ها که در عمق پایین دریا هستند، فاقد این آلودگی می‌باشد.

مصرف این غذاها را محدود کنید

شیر و فرآورده‌های لبنی
از مطالعات مختلف چنین نتیجه گرفته شده که شیر بخاطر هورمون‌هایش در بوجود آمدن آکنه نقش دارد. به گفته سوزان سی تیلر.ام.دی متخصص پوست در فیلادلفیا و نویسنده‌ی مقاله‌ی «راهنمایی مراقبت از پوست» هورمون‌های گفته شده غدد چربی را تحریک می‌کنند که می‌تواند سبب ایجاد جوش شود. خامه‌ی کم چرب و پر چرب، پنیر خانگی و پنیر خامه‌ای نیز جز این موارد هستند. حتی شیرهای فاقد هورمون ممکن است شامل هورمون‌هایی باشند که بطور طبیعی از شیر گاو عبور می‌کند.

کربوهیدرات‌های ساده
ما درباره‌ی مواد غذایی دارای نشاسته مثل نان سفید، سیب زمینی، چیپس سیب زمینی و مواردی که شاخص قند بالایی دارند صحبت می‌کنیم. زیرا آنها سبب می‌شوند گلوکز و سطح انسولین بعد از خوردن غذا بالا رود. این برای پوستتان چه معنی دارد؟ قند، هورمون‌های تولید چربی بنام اندروژن را تحریک می‌کند که منتهی به شکل گرفتن جوش می‌شود. سعی کنید روند کربوهیدراتها را با غذاهای پروتئین دار، نان سبوس‌دار، پاستا و حبوبات که شاخص قند خون کمی دارند و شاید کمتر باعث ایجاد جوش شود، جایگزین کنید.

میان وعده‌های قند دار و نوشیدنی‌ها
بررسی‌های مشابه نشان داده که نوشیدنی‌ها و میان وعده‌ها، مثل شیرینی‌ها، کیک‌ها، آب میوه‌ها و نوشابه‌ها که سبب بالا رفتن گلوکز و سطح انسولین می‌شوند، ممکن است باعث پیشرفت آکنه شوند. ابرتینگ می‌گوید: مقدار زیاد قند همچنین منتهی به شکل گرفتن hyperinsulinemia می‌شود؛ شرایطی که میزان انسولین را در خونتان بیشتر از حد نرمال افزایش می‌دهد و یکی از مواردی است که در خانم‌های که پلیکیستیک سندروم تخمدان دارند شایع است، بی‌نظمی هورمونی که آکنه یکی از علائم آن است.

غذاهای تند (پرادویه)
اگر شما آکنه روزاسه دارید، قرمزی روی گونه‌ها، بینی و برآمدگی‌های رو‌ی پیشانی و جوش دارید. غذاهای خاصی سبب بدتر شدن آن می‌شود. تیلور می‌گوید: غذاهای ادویه‌دار مثل غذاهای هندی که سرشار از کاری هستند یا غذاهای با فلفل یا ادویه تند، عامل روزاسه هستند و باید از آنها دوری کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *