با این راهکارها با همسر خود به تفاهم برسید

با این راهکارها با همسر خود به تفاهم برسید

اساس و رکن اصلی خانواده (به عنوان زیربنای جامعه)، ازدواج است. بدین ترتیب، ازدواج، بزرگ‌ ترین و مهم ‌ترین حادثه زندگی هر انسان است، به طوری که احساس موفقیت و یا شکست هر یک از زوجین می‌تواند سرنوشت ‌ساز باشد. به همین جهت، ازدواج باید بر پایه اصولی صحیح صورت گیرد تا موجبات رشد و شکوفایی افراد و در نتیجه جامعه را فراهم آورد. پس بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر آینده خود اطلاعات کافی کسب کند و سپس اقدام به ازدواج نماید.

تفاهم عبارت است از همدیگر را فهمیدن و علّت رفتارهای همدیگر را درک کردن و به دیگری در سلیقه‌ها و باورها و رفتارهای شخصی‌اش حق دادن. اگر بتوانیم، خود را در نقطه نظر همسرمان قرار دهیم، به گونه‌ای که نحوه تفکّر و بینش او را نسبت به مسایل عیناً درک نموده و از دیدگاه او نسبت به مسایل و دنیا بنگریم، به مرز تفاهم با همسر خود رسیده‌ایم. در چنین موقعیتی، رابطه حسنه به مفهوم عمیق آن بر زندگی‌ مان سایه می‌افکند.
قبل از ازدواج، هر دو نفر باید مستقل و پخته باشند.
هر دو نفر به همان اندازه که دیگری را دوست دارند خودشان را هم دوست داشته باشند. در روابط صمیمانه، داشتن عزّت نفس بسیار مهم است.
هر دو نفر بتوانند همان گونه که از با هم بودن لذّت می‌برند از تنها بودن نیز لذّت ببرند. تعادل بین «باهم بودن» و «باهم نبودن» یا تعادل بین «همراهی» و «دوری» در یک ارتباط صمیمانه، نقش مهمّی دارد.
هر دو نفر در شغل و حرفه خود، ثبات داشته باشند. شغل یا حرفه باثبات و رضایت آور، در عین حال که می‌تواند امنیت مالی به همراه داشته باشد، ایجاد امنیت هیجانی می‌کند.
هر دو نفر، از خود، آگاه باشند و خود را بشناسند. یک ارتباط صمیمانه، نیاز به گشادگی، درستکاری و صداقت بین دو نفر دارد. هر فردی باید بتواند توانمندی ‌های خود را ارزیابی کند و ضعف ‌های خود را به طور واقع‌ بینانه بشناسد و مشکلات را تقصیر دیگران نداند. در ضمن لازم است که هر طرف بداند که از دیگری چه می‌خواهد و انتظاراتش از او چیست و نیز این که در این ارتباط چه می‌ تواند به دیگری ارایه کند و چه انتظاری را می‌تواند برآورده سازد. آشنایی می‌تواند در این راه به افرادی که خواهان ازدواج باهم هستند، کمک زیادی بکند. مبنای تفاهم در خلوت و در حضور یکدیگر، احساس ارزشی است که هر یک برای شخصیّت مقابل، قائل است؛ با این زمینه مناسب، زوجین، فرصت می‌یابند که در حضور دیگران، تفاهم خود را حفظ نموده و حتّی با جدّیت خاصی حریم یکدیگر را مراعات نمایند.
هر دو نفر بتوانند نظرات و خواسته‌های خود را قاطعانه بیان کنند. یکی از کلیدهای رشد صمیمیت، جسارت است. جسارت به این معنی که آنچه را می‌خواهید به طور شفاف، مستقیم و به شیوه درست بیان کنید. افرادی که جسارت ـ با معنی بیان شده ـ ندارند، اغلب در روابط خود، منفعل یا پرخاشگر هستند، یا این که تلاش می‌کنند دیگران را فریب دهند و در برقراری ارتباط، نقش بازی کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *