نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین این فن

نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین این فن

این مقاله شما را با راه‌کارها و نکات خواندنی خانه داری از زبان متخصصین آشنا کرده و به شما آموزش می‌دهد چگونه با مشکلات خانه داری مبارزه کنید.

۱– برای پاک کردن ظروفی که شیر به آن چسبیده می‌توان از نمک استفاده کرد. ظرف را باید خیس کرده و داخل آن نمک بپاشید. ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس آن را بشویید. از این طریق می‌توان به راحتی ظرف را شست و بوی بد آن را هم با استفاده از نمک از بین برد.

۲– اگر در منزل یا در مکان سر بسته‌ای هستید و بوی سیگار شما را اذیت می‌کند می‌توانید با روشن کردن شمع بوی سیگار را از بین ببرید.

۳– برای تمیز کردن اتو و زدودن آهار یا نشاسته از اتو می‌توانید زمانی که اتو گرم است با یک قالب صابون روی آن بمالید سپس با پارچه تمیزی آن را پاک کنید. لکه‌های قهوه‌ای یا سوختگی در کف اتو را نیز با مالیدن محلول گرم شده سرکه و نمک می‌توانید از بین ببرید.

۴– برای پاک کردن لکه واکس از روی پارچه ابتدا پنبه معمولی را با آب خیس کرده و روی لکه بمالید و بعد پنبه دیگری را با مقداری مایع ظرف‌شویی خیس کنید و روی لکه بمالید سپس پنبه اول را مجدداً خیس کرده و روی محل بمالید تا لکه محو شود اگر لکه پاک نشد پنبه را با الکل خیس کرده و روی محل بمالید و سپس محل را با آب معمولی شستشو دهید.

۵– برای اتو کردن لباس‌های مخمل باید یک پارچه ظریف روی آن انداخت و یک حوله ضخیم را پس از تا کردن زیر آن بگذارید و موقع اتو کشیدن اتو را روی پارچه بگذارید و بردارید و این عمل را چند بار تکرار کنید. توجه کنید که اتو را روی پارچه نباید حرکت دهید.

۶– برای تمیز کردن مایکرو فر یک برش لیمو را در ظرف آب بیندازید و داخل مایکرو فر قرار دهید تا گرم شود وقتی بخار آب بر روی دیواره‌های داخل فر نشست آن را خاموش کنید و پس از مدت کوتاهی که فر خنک تر شد آن را تمیز کنید.

۷– برای جلوگیری از فاسد شدن میوه‌ها در قسمت جا میوه ای یخچال کافی است یک قطعه کوچک اسفناج داخل جا میوه ای گذاشته که میوه‌ها خراب نشوند.

۸– اگر در تفریحات خود قصد دارید کتری را روی زغال بگذارید برای اینکه از سیاه شدن کتری جلوگیری شود به پشت ظروف خود کمی خمیر ریش‌ تراشی بمالید.

۹– هنگام پخت حبوبات داخل قابلمه چند قطره سرکه یا آب‌ لیمو اضافه کنید با این کار هم ظرف شما سفید می‌شود و هم طعم حبوبات بهتر می‌شود.

۱۰– اگر می‌خواهید شلوار خود را با اتو خط بیندازید با اسفنج آغشته به آب و سرکه سفید محل مورد نظر را مرطوب کنید سپس اتو بزنید.

۱۱– برای اینکه سیب ‌زمینی ‌ها داخل آشپزخانه جوانه نزنند و باعث سرطان نشوند یک سیب کوچولو داخل آن بیندازید.

۱۲– پس از جوشیدن پاستا یا سیب‌ زمینی آب آن ‌ها را دور نریزید بلکه بگذارید خنک شود سپس با آن گیاهان خود را آبیاری کنید چون درون این آب مواد مغذی است که گیاهان عاشق آن هستند.

۱۳– برای اینکه حشرات داخل سبزی‌هایی مانند گل کلم و کلم و نظایر آن را بیرون بیاورید ۱۵ دقیقه آن را در آب سردی که با چند قاشق چای ‌خوری نمک یا سرکه مخلوط کرده‌اید قرار دهید.

۱۴– اگر قوری استیل جرم گرفته‌ای دارید می‌توانید قوری را پر از آب کرده و مقداری آب‌لیمو در آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا بجوشد با این روش قوری کاملاً تمیز می‌شود.

۱۵– اگر می‌خواهید سفره غذا همیشه تمیز باشد و بوی غذا و چربی ندهد، هر بار پس از استفاده با با کمی آب و سرکه و به وسیله یک قطعه ابر سفره را پاک‌ کرده و خشک ‌کنید.

۱۶– وقتی می‌خواهید گوشت را با زدن چکش یا کارد نرم کنید روی آن آرد بپاشید این کار از خارج شدن آب گوشت جلوگیری خواهد کرد.

۱۷– در صورتی که در مناطقی با هوای مرطوب زندگی می‌کنید باید برنج را در کیسه پارچه‌ای کلفت نگهداری کنید تا بخار آب از آن خارج نشود.

۱۸– برای پیشگیری از بد بو شدن ظروف پلاستیکی درب بسته‌ای که هوا وارد آن نمی‌شود می‌توان مقداری نمک درون آن‌ها بریزید.

۱۹– لکه‌های ناشی از جوهر خودکار را با شیر پاک کنید. برای این منظور می‌توان اسفنجی را آغشته به شیر کرد و روی منطقه لکه بریزید تا آن لکه از بین برود.

۲۰– برای از بین بردن لکه‌های چربی بر روی فرش یا قالیچه می‌توانید روی لکه چربی مقداری جوش‌شیرین بریزید سپس بگذارید یک شب بر روی آن بماند و روز بعد آن را جمع کنید.

۲۱– اگر تخم‌ مرغ شکست و کف آشپزخانه ریخت، با مقداری نمک روی سفیده تخم‌مرغ را بپوشانید. حدود بیست دقیقه بعد سفیده تخم‌ مرغ به راحتی جدا می‌شود و می‌توان محل را تمیز کرد.

۲۲– هرگز در کتری یا سماور و یا چای‌ ساز نباید آب داغ ریخت چون ذرات معلق روی آب باقی می مانند و در فنجان آب داغ و زلال نخواهیم داشت.

۲۳– برای روان کردن زیپ می‌توان کمی روغن مایع چرخ خیاطی یا صابون روی لبه دندانه‌های زیپ مالید و چند بار بالا و پایین کرد تا نرم شود.

۲۴– برای تمیز کردن شیشه عینک از چند قطره سرکه و یا الکل استفاده کنید و چند قطره از آن را روی آن بچکانید و با دستمال کاغذی تمیز کنید.

۲۵– در صورتی که ظروف بلوری خراش برداشته باشد می‌توان با استفاده از خمیردندان آن را صیقل داده و خراش را محو نمود.

۲۶– برای پاک کردن آدامس از روی لباس می‌توان به مدت یک ساعت آن را در یخ ‌زن گذاشت.

۲۷- برای پاک کردن کابینت از چه موادی باید استفاده کرد؟
برای پاک کردن کابینت می‌توان مقداری شامپو فرش را در آب حل نموده و با اسفنج بر روی کابینت بکشیم تا به خوبی تمیز شود.

۲۸- برای تمیز کردن شیشه بهتر است از چه موادی استفاده شود؟
اگر داخل ظرف شیشه ‌پاک‌ کن، مقداری آب و سرکه ریخته و یک دستمال مناسب هم داشته باشیم، به راحتی می‌توان شیشه را تمیز و پاک نمود.

۲۹- اگر آدامس به لباس یا فرشی بچسبد چگونه می‌توان آن سطح را از آدامس پاک کرد؟
در مواردی که این اتفاق می‌افتد، با گذاشتن یک تکه یخ بر روی آن، به راحتی می‌توان آدامس را از فرش یا لباس جدا کرد.

۳۰- چگونه می‌توان میوه‌ای مثل خیار را برای مدت بیشتری تازه نگه داشت؟
خیار را پس از شستن باید در ظرف در بسته نگهداری کرد؛ با این روش می‌توان خیار را برای مدت بیشتری تازه نگه داشت.

۳۱- برای اینکه برنج از دسترس حشرات دور بماند چه باید کرد؟
اگر مقدار زیادی برنج داشته باشیم و بخواهیم حشرات داخل آن نفوذ نکنند، می‌توان چند حبه سیر بین برنج‌ها پخش نمود. البته قرص‌های مخصوصی نیز وجود دارند که برای این کار استفاده می‌شوند، ولی بسیار خطرناک بوده و باید کاملاً دور از دسترس کودکان و حیوانات نگهداری شوند.

۳۲- برای ضد عفونی کردن هوای خانه چه باید کرد؟
می‌توان از اسفند برای ضد عفونی کردن هوای محیط خانه استفاده کرد.

۳۳- چگونه می‌توان محیط خانه را خوشبو و معطر نگه داشت؟
این امر نسبتاً سلیقه‌ای است. ولی می‌توان همیشه برای خوشبو و معطر نگه‌ داشتن هوای خانه از عودهای معطری که برای تقویت حافظه نیز مناسب است استفاده کرد.

۳۴- برای زدودن لکه‌ های چربی از روی اجاق ‌گاز و فر چه راهی را پیشنهاد می‌ کنید؟
مخلوط جوش‌ شیرین و نمک با آب، محلولی را ایجاد می‌کند که به راحتی به وسیله آن با یک دستمال نرم می‌توان لکه‌ های چربی را از بین برد.

۳۵- برای جدا کردن روغن و چربی غذای سوخته چسبیده به کف ظروف چه باید کرد؟
می‌توان ظروف را با آب داغ خیس کرد و مقداری جوش‌شیرین در آن ظرف ریخت و اگر ظرف یا قابلمه غیر آلومینیومی باشد، می‌توان آن ظرف را با آب و جوش‌شیرین بر روی حرارت گذاشت تا موادی که به ظرف چسبیده‌اند از ظرف جدا شوند.

۳۶- برای جرم‌ گیری و تمیز کردن رسوبات کاشی و سرامیک چه باید کرد؟
مخلوط سرکه و آب‌ لیمو و نمک را به صورت خمیری درآورده و بر روی کاشی و سرامیک می‌ مالیم و بعد از حدود ۳۰ دقیقه آن را آبکشی می‌ نماییم.

۳۷- برای پاک کردن بقایای چربی و مواد غذایی در لوله ظرف‌ شویی و جلوگیری از گرفتگی آن چه باید کرد؟
هر چند وقت یک‌ بار اگر یک کتری آب جوش را داخل آن بریزیم لکه ‌های چربی زدوده شده و لوله باز می ‌شود.

۳۸- برای پاک کردن رسوبات آهکی به ‌جا مانده در آب داغ در کتری و سماور چه باید کرد؟
سرکه و آب را به نسبت مساوی مخلوط کرده و به مدت ۳۰ دقیقه در داخل کتری بجوشد و سپس با سیم ظرف‌شویی رسوبات نرم شده را به راحتی می‌توان جدا نمود.

۳۹- چگونه می‌توان پوست گوجه ‌فرنگی را به راحتی جدا کرد؟
اگر گوجه ‌ها را برای چند ثانیه در آب جوش انداخته و بعد آن را در آب سرد بیندازیم پوست گوجه به راحتی از آن جدا می‌گردد.

۴۰- چگونه می ‌توان پوست سیر را به راحتی جدا کرد؟
می‌توان سیر را برای چند دقیقه در آب گرم قرارداد در این صورت پوست آن به راحتی جدا می‌شود.

۴۱- چگونه می‌توان تلخی بادمجان را گرفت؟
هم می‌توان پس از شستن و پوست کندن، آن را در آب نمک بگذاریم و بعد آن‌ها را خشک کرده و استفاده کنیم، و هم اینکه به وسیله چاقو ۴ طرف آن را شکافی ایجاد کرده و سپس روی آن نمک زده و مدتی بگذاریم تا تلخی آن خارج شود.

۴۲- چگونه می‌ توان لکه چای یا قهوه را از روی فرش پاک کرد؟
با محلولی از آب نیمه گرم و صابون یا شامپو فرش به وسیله اسفنج به راحتی می‌توان لکه را پاک کرد.

۴۳- لکه روغن یا چربی را چگونه می‌توان از روی فرش پاک کرد؟
ابتدا روغن را با قاشق باید جمع کرد، سپس یک تکه پارچه سفید را روی آن انداخته و اتوی نیمه گرم روی آن می‌کشیم در این صورت روغن موجود در فرش جذب پارچه سفید می‌گردد.

۴۴- یخچال را چگونه باید تمیز کرد؟
طبقات یخچال را درآورده و با آب گرم و صابون می‌شوییم و داخل یخچال را با مخلوطی از جوش‌شیرین و آب با دستمال مناسب از بالا به پایین تمیز می‌کنیم.

۴۵- بهترین راه برای یخ زدایی مواد غذایی و استفاده از مواد یخ زده چیست؟
برای باز کردن یخ مواد غذایی بهترین راه این است که مواد غذایی را در آب با دمای معمولی قرار دهیم و اگر سبزی‌ها یخ زده بود می‌توان آن را در آبی که مقداری نمک به آن اضافه‌ شده روی حرارت کم قرار دهیم تا یخ آن به سرعت باز شود.

۴۶- چگونه می‌ توان لکه‌ های لباس سفید را پاک کرد؟
می‌توان لباس را در ظرفی خیس کرد و چند برش لیمو ترش و یا مقداری آب‌ لیمو به آب اضافه کرد و صبر کرد تا کمی در آب گرم خیس بخورد، سپس آب را خالی کرده و در آبی با پودر لباس‌ شویی خیس کرد و سپس لباس را شسته و در آفتاب پهن کنیم.

۴۷- گاز را وقتی که شیر سر رفته باشد چگونه می‌ توان تمیز کرد؟
بر روی گاز در چنین مواقعی مقدار کمی آب نمک ریخته و بعد از مدتی آنجا را تمیز می‌کنیم.

۴۸- برای از بین بردن بوی فاضلاب در خانه چه راهکاری وجود دارد؟
می‌توانیم مخلوطی از جوش‌شیرین و سرکه را در فاضلاب بریزیم و در فاضلاب را ببندیم. با این روش می‌توان بوی فاضلاب را از بین برد.

۴۹- فلاسک چای را چگونه می‌توان شست؟
در ابتدا باید تفاله‌های چای را بیرون ریخت. بعد فلاسک را با آب گرم پر می‌کنیم و مایع ظرف‌شویی را در آن ریخته و یک اسکاچ نرم داخل آن می‌اندازیم. سپس در آن را بسته و خوب تکان می‌دهیم تا تمیز شود.

۵۰- چطور می‌توانیم سویا را خوش ‌طعم کنیم؟
باید قبل از استفاده، سویا را در آب گرم خیس کنیم و بعد از مدتی آن را در صافی ریخته و وقتی که کاملاً آب آن گرفته شد در ظرفی که در آن پیاز سرخ کرده‌ایم بریزیم و مقداری رب و نمک و ادویه اضافه کرده به همراه دو قاشق آب‌غوره و یک استکان آب بگذاریم تا به مدت ۵ دقیقه بجوشد.

۵۱- در زمان درست کردن کیک، برای اینکه کشمش، آلبالو، گیلاس و … در کیک ته نشین نگردد چه راهی وجود دارد؟
می‌توان کشمش‌ها و سایر مواد نظیر کشمش را در کمی آرد بغلتانیم و بعد آن‌ها را به کیک اضافه کنیم ؛ در این صورت این مواد در کیک ته نشین نمی‌گردد.

۵۲- برای پف کردن سفیده تخم‌ مرغ چه راهی وجود دارد؟
باید سفیده و زرده را از هم جدا کرد و آن را برای مدتی در دمای اتاق قرار دهیم و سپس با هم زن آن را بخوبی هم بزنیم.

۵۳- برای آنکه شیر به کف قابلمه یا شیر جوش نچسبد چه باید کرد؟
اگر یک نعلبکی نشکن را به صورت وارونه کف قابلمه یا شیر جوش بگذاریم و بعد شیر را روی آن بریزیم و بجوشانیم دیگر شیر به کف قابلمه نمی‌چسبد.

۵۴- تلخی کاهو را چگونه می‌توان گرفت؟
هرگاه کاهو تلخ شد می‌توان حدود ۱۵ دقیقه کاهو را داخل آب نمک سرد قرار داد. از این طریق می‌توان تلخی کاهو را گرفت.

۵۵- برای جلوگیری از پلاسیده شدن هویج در داخل یخچال چه باید کرد؟
اگر قبل از اینکه هویج را داخل یخچال بگذاریم سر و ته هویج را ببریم می‌توانیم از پلاسیده شدن آن جلوگیری کنیم چون سر هویج رطوبت را به خود جذب می‌کند.

۵۶- چگونه می‌توان بدون استفاده از مواد شوینده سینک تمیز داشت؟
می‌توان با استفاده از موادی مانند آب‌لیمو و نمک و سرکه سفید بدون اینکه از مواد شیمیایی استفاده کنیم مخلوطی درست نماییم و برای تمیز کردن سینک از آن استفاده نماییم.

۵۷- اگر هنگام شستن لیوان یا کاسه بلور ۲ عدد از آن‌ها درون همدیگر گیر کنند، چه کاری می‌توان کرد؟
در چنین مواردی باید در لیوان بالایی آب سرد و در پایینی آب گرم ریخت انقباض و انبساط باعث می‌گردد تا ظرف‌ها به راحتی از هم جدا شوند.

۵۸- برای تمیز کردن طلا و جواهرات چه باید کرد؟
برای براق شدن طلا و جواهرات می‌توان کمی خمیردندان روی سطح طلا و جواهرات مالید و بعد آن را شست. این کار باعث براق شدن طلا و جواهرات می‌گردد.

۵۹- چگونه می‌ توان خراش‌ های سطحی روی ظرف ‌های بلوری را از بین برد؟
یکی از راه‌هایی که می‌توان با استفاده از آن خراش روی ظرف‌های بلوری را از بین برد آن است که خمیردندان را بر روی خراش مالید و بعد از چند دقیقه ظرف را شست.

۶۰- اگر لباسی در اثر اتو زردرنگ شده باشد چه باید کرد؟
در چنین مواردی می‌توان پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه کتانی مالید. لکه‌های زرد در این صورت برطرف می‌گردند. بعد لباس را داخل آب سرد به مدت چند دقیقه خیس می‌کنیم و سپس آن را می‌شوییم.

۶۱- لکه‌ های سفره را چگونه می‌ توان از بین برد؟
اگر بعد از شستن سفره آن را در آفتاب روی بند لباس پهن کنیم آفتاب لکه‌ های سفره را پاک کرده و از بین می‌برد.

۶۲- لکه واکس بر روی لباس یا فرش را چگونه می‌ توان پاک کرد؟
در چنین مواردی ابتدا پنبه را خیس کرده و بر روی آن گذاشته سپس روی پنبه مقداری مایع ظرف ‌شویی ریخته و به فرش یا لباس می ‌مالیم.

۶۳- چگونه می‌توان لکه آدامس را از روی لباس پاک کرد؟
برای این کار هم می‌توان از چند تکه یخ استفاده کرد و هم اینکه محل آلوده شده را در سرکه سفید خیس کرد و بعد از مدتی شست.

۶۴- برای تمیز کردن ظروف مسی چه باید کرد؟
برای تمیز کردن ظروف مسی و از بین بردن سیاهی آن می‌توان نصف لیمو را که نمک بر روی آن ریخته‌ایم به ظرف مالید و از این طریق سیاهی ظرف را از بین برد.

۶۵- چگونه می‌ توان آجرهای اطراف شومینه را تمیز کرد؟
با استفاده از سرکه سفید می‌توان آجرها را تمیز کرد و با دستمال آن را خشک نمود.

۶۶- اگر بر روی فرش لکی وجود داشته باشد چگونه می ‌توان لک را تمیز کرد؟
می‌توان مقداری ماست بر روی لکه مالید و بعد از چند دقیقه ماست را از روی لکه برداشت و با دستمال تمیز آن را خشک کرد.

۶۷- فرورفتگی فرش در اثر وجود وسایل سنگین را چگونه می ‌توان ترمیم کرد؟
با گذاشتن یخ بر روی آن محل و خشک کردن آن می‌توان فرش را به حالت اول برگرداند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *