پاک کردن لکه از روی جین

پاک کردن لکه از روی جین

صرف نظر از قیمت و شدت مراقبت‌مان از شلوار و لباس‌های جین، بالاخره روزی فرا می‌رسد که در اثر یک اتفاق ساده روی لباس‌مان لکه می‌افتد، چه می‌خواهد لکه‌ی بستنی قیفی‌ای باشد که آب شد و چکید، چه آدامسی باشد که بنا به اتفاق بر روی آن بنشینیم و غیره. نگران نباشید و خودتان را سرزنش نکنید، بیایید پیش خودمان تا بهتان بگوییم چکار کنید. در این مقاله تا جایی که به عقل‌مان رسید لکه‌های احتمالی و نحوه‌ی تارومار کردن آنها را لیست کرده‌ایم!

اگر احساس می‌کنید که لیست ناقص است، تورو خدا فحش‌مان ندهید و بهمون بگید تا ما بریم تحقیق کنیم!

لکه‌ی شیر

Youve stopped crying over spilled milk پاک کردن لکه از روی جین

یک روز هم که آمدم ادای خارجی‌های تو فیلم‌ها را در بیاورم و از این بالشتی‌های مغزدار شکلاتی و شیر بخورم، شیر ریخت رو شلوارم! اصلا این چیزا به من نیامده بابا، همون نون سنگک و پنیر تبریز بهتر از این سوسول بازی‌ها است!! حالا با این لکه‌ی سفید چه کار کنم که مردم هم فکر بد نکنند؟ رطوبت اضافی را از لباس‌های‌تان بگیرید و مثل همیشه بشوییدش. اگر دیگر صبح وقت نداشتید و لکه  تا بعد از ظهر روی جین ماند و خشک شد، بازهم نگران نباشید و با خیال راحت به سر کارتان بروید. با لبه‌ی قاشق روی لکه‌ی خشک شده را بتراشید. با مقداری مایع لباسشویی روی لکه را با انگشت بمالید. یک لگن را با آب سرد پر کنید و جین را حدود ۳۰ دقیقه در آن بخیسانید. آب اضافی را بگیرید، و به روش معمولی بشویید.

لکه‌ی چمن

آقا من یکبار رفتم بیرون از شهر گردش، رسیدیم به یک جا که همش چمن و ببعی و تپه و ماهور بود، یک لحظه غافل شدم، دیدم کودک بیش فعال درونم دارد به سمت بالای تپه می‌دود، هر چقدر بهش گفتم که لباس‌های عیدم تنمه، به خرجش نرفت که نرفت، من رو برد بالای تپه، دیگه یادم نیست چه طوری شد که دیدم دارم از بالای تپه قل می‌خورم پایین!! چشمتون روز بد نبینه، وقتی رسیدم پایین جلوی پای یک ببعی رسیدم که جوری با تعجب نگاهم می‌کرد که به کودک درونم گفتم: مگر اینکه نرسیم خونه!

charles the butler grass stains پاک کردن لکه از روی جین

خلاصه اینجوری شد که روی شلوار عید عزیزم لکه‌ی چمن افتاد!! خدا رو شکر برای تمیز کردنش راه‌های ساده ای بود:

سرکه اسید ملایم است که برای پاک کردن لکه‌ی چمن از روی جین بسیار کاربردی است. برای از بین بردن لکه‌ی تازه‌ی چمن، یک ابر را در سرکه‌ی سفید (رقیق نشده) بخیسانید و بسیار ملایم با آن روی لکه ضربه بزنید. روی لکه را با حوله‌ی کاغذی بفشارید تا ببینید که بازهم چیزی از لکه باقی مانده یا خیر، ضربه زدن با ابر و سرکه را تا زمانی که حوله کاغذی لکه‌ای جذب نکند، تکرار کنید. سپس جین‌های‌تان را در ماشین لباسشویی بیندازید و با آب سرد بشویید.

اگر لکه بزرگ است، به جای ضربه زدن با ابر، آن را تا صبح در محلول ۳:۱ سرکه و آب (۳ قسمت سرکه، ۱ قسمت آب) بخیسانید و روز بعد با آب سرد بشویید.

لکه‌ی وکس (موم یا اشک شمع)، آدامس و مداد شمعی

من همیشه نویسنده‌ی مقاله برای بلاگ بامیلو نبودم، قبل از اینجا ۳۰ سال معلم حرفه و فن بودم. یک روز که علی رغم التماس شاگردهام قرار بود ازشون امتحان بگیرم، صبح که به کلاس رفتم و با اخم همیشگی‌ام روی صندلی نشستم و مشغول حضور غیاب شدم. بعد از مدرسه که به خانه برگشتم، مادرم بهم گفت که به شلوارت آدامس چسبیده! فهمیدم که این است انتقام سخت گیران!  فکر کردم که دیگه بدبخت شدم و با حقوق معلمی دیگه تا صد سال هم نمی‌توانم شلوار دیگری بخرم! اما مادرم به کمکم آمد:

0801 پاک کردن لکه از روی جین

از بین بردن لکه‌های شمع، آدامس و مداد شمعی از اعمال شاقه است، چرا که به سرعت می‌بندند و به پارچه نفوذ می‌کنند. اولین کار این است که با چاقوی کره خوری آدامس یا شمعی که به پارچه چسبیده است را جدا کنید. سپس یک تکه یخ را روی لکه مالش دهید تا وقتی که یخ آب شود. یخ باعث محکم شدن لکه شده و تراشیدن آن را راحت‌تر می‌کند.

لکه‌ی جوهر

نوه‌ی عروس عمه‌ام تازه ۴ ساله شده و نقاشی کشیدن یاد گرفته، گذشته از این که بنا به هر دلیلی تو اسباب بازی‌هاش خودکار داره، تصمیم گرفت که اثر هنری جدیدش را روی شلوار جین من پیاده کند. بماند که باهاش قهر کردم و بهش گفتم که دیگر در وایبر براش استیکر نمی‌فرستم، اما وقتی فهمیدم که چه طوری این لکه‌ها را می‌توانم از روی جین پاک کنم، برایش یه استیکر قلب فرستادم!

dsc01084 پاک کردن لکه از روی جین

یک تکه پارچه را به الکل صنعتی آغشته کنید و به آرامی با آن روی ناحیه‌ی لکه دار پارچه ضربه بزنید. وقتی که احساس کردید که لکه از بین رفته است، مقداری مایع لباسشویی را با آب مخلوط کنید و روی محل بمالید. با آب سرد آبکشی کنید و به صورت عادی بشویید.

یا می‌توانید به جای الکل از شیر استفاده کنید.

لکه‌ی خون

یک روز که تازه سارافون جین پوشیده خریده بودم، پوشیدمش و به پارک رفتم. داشتم قدم می‌زدم که به یک بچه گربه برخوردم که یه گوشه دراز کشیده بود و معلوم بود که مریض بود. رفتم طرفش، دیدم پاش زخمه، بغلش کردم و بردمش پیش دامپزشک. خدا رو شکر که خوب شد حالش، اما دکتر که دید لباسم خونی شده، بهم اینها رو گفت:

Remove a Stain from a Pair of Jeans Step 34 پاک کردن لکه از روی جین

هر چه زودتر اقدام به تمیز کردن لکه‌ی خون بکنید، به نفع‌تان است. تنها چیزهایی که برای پاک کردن لکه‌ی خون نیاز دارید، آب سرد و صابون است. حتما مراقب باشید که از آب گرم استفاده نکنید، چرا که باعث تثبیت لکه می‌شود. همینطور استفاده از پودر لباسشویی.

لکه‌ی رنگ مو

بعد از کلی التماس به بابام بالاخره راضی شد که موهام رو رنگ کنم، اونم گفت فقط قهوه‌ای! دیگر با خوشحالی رفتم و یک تیوب رنگ مو خریدم و انقدر ذوق داشتم که با همان لباس‌های تنم رنگ رو گذاشتم روی موهام! وقتی کارم تمام شد، دیدم که یک لکه‌ی کوچک روی پیراهن تنم که از قضا جین هم بود، افتاده! سریع لپتاپم را آوردم، تب‌هایی که سرچ کرده بودم: لباس ست با موی قهوه‌ای، راهنمای رنگ کردن ابرو و … را بستم و سرچ کردم: “چگونه لکه‌ی رنگ مو را از بین ببرم؟” اصلا نتیجه‌ای نداشت، زنگ زدم به جاری دخترخاله‌ام که آرایشگره و از اون پرسیدم، کبری خانم گفت:

o HAIR DYE facebook پاک کردن لکه از روی جین

رنگ مو می‌تواند پارچه را به طور دائمی لکه دار کند، اما اگر در کمتر از ۲۴ ساعت دست بجنبانید، می‌توانید کاری از پیش ببرید. روی محل لکه سرکه سفید بریزید. بگذارید یک دقیق بماند (نه بیشتر)، سپس داخل ماشین لباسشویی بیندازید و مثل همیشه بشوییدش.

لکه‌ی لاک ناخن

وقتی که شاگردهایم به شلوارم آدامس چسباندند، دیگر تصمیم گرفتم که تدریس را ببوسم و بگذارم کنار! در مدتی که طول کشید تا در بلاگ بامیلو استخدام شوم، دستیار ناخن کار شده بودم، جوری که رئیسم ناخن می‌کاشت و من وظیفه‌ام این بود که برای مشتری‌ها لاک بزنم. یک روز که خسته بودم، شلوار مشتری رو لاکی کردم. چشم‌تان روز بد نبیند، مشتری عصبانی شد و گفت که ازم شکایت می‌کند. منم بهش گفتم که نیم ساعت بهم وقت بدهد تا ببینم می‌توانم لاک رو پاک کنم یا نه! حس می‌کردم دارم بمب خنثی می‌کنم! به پدربزرگم که در دوران جوانی‌اش خشکشویی داشت زنگ زدم و راهنمایی گرفت. پدربزرگ گفت:

bigstock Bottles With Spilled Nail Poli 65129137 پاک کردن لکه از روی جین

از بین بردن لکه‌ی بعضی از لاک‌ها غیرممکن است، اما اگر شانس بیاورید و سریع عمل کنید، ممکن است روش زیر در پاک کردن لکه‌ی لاک از روی شلوار جین موثر باشد. لباس‌تان را پشت و رو کنید و داخل آن یک لایه پارچه‌ی حوله‌ای ضخیم قرار دهید. از یک پنبه‌ی آغشته به لاک پاک کن برای مرطوب کردن پشت لکه استفاده کنید. در صورت لزوم پارچه‌ی حوله‌ای (که لکه دار می‌شود) را تعویض کنید. تا وقتی که لکه از بین برود این کار را تکرار کنید. محل لکه را به خوبی با آب سرد آبکشی کنید.

لکه‌ی قهوه

رفتیم فال قهوه بگیریم، فالگیر از اینکه ما قصد ادامه تحصیل داشتیم، عصبانی شد و فنجان قهوه را انداخت روی زمین، خواهرم هم ندانسته روی قهوه‌ای که رو زمین ریخته بود نشست و مانتوی جین اش لکه گرفت. ما هم شلوغ کاری کردیم و سریع با اینترنت ۳G سرچ کردیم که ببینیم چه طور از این خاکی که به سرمان شده نجات پیدا کنیم. نتیجه این بود:

spilled coffee on beige carpet پاک کردن لکه از روی جین

برای از بین بردن لکه‌ی قهوه از روی جین، به سرعت عمل کنید، لباس لکه دار را در آب ولرم بخیسانید. از یک ابر برای مالیدن یک شوینده‌ی قوی (مثلا پودرهای لکه بر قوی) به لکه استفاده کنید و سپس در آب گرم بشویید. از استفاده از صابون و یا پودر رختشویی اجتناب کنید، چرا که باعث تثبیت لکه می‌شود.

لکه‌ی رب و سس گوجه فرنگی

مهمان داشتیم و من تصمیم گرفته بودم که خودی نشان بدهم و آشپزی کنم. غذای ۵ ستاره‌ام، ماکارونی رو بار گذاشتم و پیراهن جین جدیدم رو پوشیدم. دیگه وقت آبکش کردن بود که از ماهیتابه که داشت می‌جوشید به پیراهنم سس پاشید. از این روش برای پاک کردنش استفاده کردم:

150095536 پاک کردن لکه از روی جین

با استفاده از یک قاشق سس اضافی را با دقت از روی جین بردارید. پارچه را در سرکه‌ی سفید رقیق نشده بخیسانید. بگذارید حدود ۵ دقیقه خیس بخورد و سپس در آب سرد بشویید.

لکه‌ی میوه، شکلات و نوشیدنی

نوشابه، نوشابه! وای بلای جون آدمه انگار! هم دندان‌ها رو خراب می‌کنه و هم اینکه وقتی رو لباست بریزه، لکه‌ی سمجی ایجاد می‌کنه! همینطور آب هندوانه و سس شکلات!!

11303 Bittersweet Chocolate Sauce پاک کردن لکه از روی جین

با استفاده از آب ولرم و مایع لباسشویی، محل لکه دار را به آرامی بشویید. با این کار از شر قسمتی از لکه خلاص می‌شوید. قدم دوم شستن محل لکه با محلول ۱:۳ آب و سرکه سفید (یک قسمت سرکه، سه قسمت آب) است. سپس یک بار دیگر از محلول آب و مایع لباسشویی برای شستن لکه استفاده کنید. در نهایت با آب خالی محل لکه را تمیز کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *