راهنمای مراقبت از منافذ پوست صورت

راهنمای مراقبت از منافذ پوست صورت

اگر فکر می‌کنید که منافذ پوست‌تان به اندازه‌ی سوراخ لایه‌ی اوزون شده است، نترسید. برنامه‌ی حمله را در این مقاله بخوانید.

هنرپیشه‌ها و مدل‌ها همیشه پوست زیبا و بی‌نقص دارند، که باعث حسودی و حسرت همه ی ما می شود. می دانید رمز زیبایی فوق العاده شان چیست؟ فتوشاپ..
بله، صورت آن‌ها هم مانند ما فقرا منافذ مزاحم دارد. و مطمئنا هم از آن‌ها بیزارند و جلوی آینه حس خودکشی بهشان دست می‌دهد. اما داشتن منافذ پوستی لازمه ی داشتن پوست است و تنها راه رهایی از آنها این است که قلفتی پوست تان را بکنید! باید این منافذ را داشته باشید، چرا که برای پوست ضروری است.

خدایا چرا آخه؟

منافذ متصل کننده‌ی غدد سباسه و فولیکول‌های مو، به سطح پوست است؛ بدون این حفره ها، مو جایی برای رشد و بیرون آمدن از پوست نداشت. حالا دو دو تا چهارتا کنید ببینید دوست داشتید کچل بودید ولی پوست‌تان صاف بود؟!

وظیفه‌ی دیگر این حفره‌ها، اجازه دادن به خروج چربی طبیعی نرم و مرطوب کننده ی پوست است. از قدیم می‌گویند “فلفل نبین چه ریزه…”! پس این حفره‌های کوچک روی پوست خیلی به درد بخور و مفید هستند.

بخشی از اندازه ی این حفره ها به وراثت بستگی دارد (الآن وقت غر زدن به مامان باباهاست!!) و بخش دیگرش به دلیل چیزهایی است که احتمالا در آنها گیر افتاده اند. اگر کلی چربی و سلول مرده در منافذ پوست تان جا خوش کرده باشند، می توانند این منافذ را بزرگ کنند. این جا است که می فهمیم کیسه و روشور چه نعمت های بزرگی هستند!
منافذ گل و گشاد

بله! مانند اکثر مشکلات پوستی، ظاهر این منافذ در معرض نور خورشید و افزایش سن بدتر می شود. پس یا تنبلی را کنار بگذارید و پوست تان را مرتب تمیز کنید و یا خون آشام شوید و فقط شبها بیرون بروید. هم نور خورشید و هم افزایش سن دارای تاثیر منفی بر کلاژن و الاستین (دو عنصر سیستم حمایت ساختاری پوست) دارند. قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش، مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد تولید می کند که کلاژن و الاستین فعلی تان را از بین می برد. و یکی از تاثیرات طبیعی افزایش سن، کاهش نرخ تولید کلاژن جدید است.

این تاثیر مشترک به این معنی است که چیزی که هر روز توسط نور خورشید از بین می رود، با سرعت کافی ترمیم نمی شود. هنگامی که حمایت اطراف منافذ را به دلیل کمبود کلاژن و الاستین، از دست می دهید، منافذ کش می آیند و بزرگتر به نظر می رسند.
آب-سرد-منافذ-پوستی-را-از-بین-می-برد؟
چه کنم، چاره کنم؟

حالا که فهمیدید قضیه از چه قرار است و احتمالا یک مقدار هم چندش تان شده است، این راه حل ها را بخوانید تا خوشگل شوید.
۱-پوست تان را با صابون ملایم و طبیعی بشویید

منظور ما از طبیعی جانوری نیست! پس توجه کنید که ما نمی گوییم از صابون های خرچنگ و شترمرغ و حلزون و مگس نر استفاده کنید! صابون هایی که با پایه ی شیر و یا خیار هستند برای تمیز کردن منافذ پوست توصیه می شود.
۲-با اسکراب طبیعی لایه برداری کنید

چه خودتان اسکراب درست کنید و چه از بیرون بخرید، چندتا از بهترین لایه بردارها شکر، تخم توت فرنگی و جو هستند.
۳-بخور بدهید

گرما به نرم کردن چیزهایی که در این منافذ گیر کرده اند، کمک می کند و بیرون آوردن شان راحت تر می شود.
۴-هر روز کلی آب بنوشید

پوست مرطوب و آبرسانی شده نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه سریع تر خود را ترمیم می کند.
۵-سیگار نکشید

دود سیگار میزان اکسیژن، خون و مواد معدنی جاری به سمت پوست را کاهش می دهد. که توانایی ترمیم پوست را کاهش می دهد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *