راه های عملی برای مبارزه با گرمایش زمین

راه های عملی برای مبارزه با گرمایش زمین

اینکه «کربن» چطور می‌تواند به تنهایی باعث تغییرات آب و هوایی عظیم و غیرقابل کنترل باشد، کمی عجیب، هیجان‌انگیز و البته تأسف‌آور است.

درست است تأثیر صنایع بر گرمایش زمین بیش از رفتاری است که انسان‌ها به عنوان شهروند از خود نشان می‌دهند اما اگر به این فکر کنید، که تمام ساکنان کره‌ی زمین به حفظ محیط زیست خود و کاهش تولید گازهای گلخانه‌یی پایبند باشند، روند گرمایش زمین به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

بامیلو هفت راهکار عملی را برای جلوگیری از گرمایش زمین فهرست کرده است. اگر آنها را فراموش می‌کنید می‌توانید بر روی دیوار اتاق کار خود نصب کنید و یا با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. با این کار نقش کوچکی در حفاظت از زمین برای نسل بعدی خواهید داشت.
مقالات پیشنهادی برای ماجراجویان و کسانی که می‌خواهند سفر دلپذیری داشته باشند.
راهنمای جامع خرید چمدان، ساک، و کیف : با دنیای چمدان و ساک آشنا شوید
۹ مورد از وسایل ضروری پیک‌نیک و طبیعت‌گردی
کمتر پرواز کنید

خیر؛ منظور پر و بال داشتن نیست! سفرهای هوایی‌تان را کمتر کنید. هواپیماها یکی از پرمصرف‌ترین‌ها در سوزاندن سوخت‌های فسیلی هستند. تنها در کشوری مانند کانادا، که قوانین زیست‌محیطی مستحکمی دارد، ۲۵درصد از گازهای گلخانه‌یی از حمل‌و‌نقل تولید می‌شود. درست است که پول پس‌انداز می‌کنید و دوست دارید از آن در سفرها به بهترین شکل استفاده کنید، اما باید لذت پول خرج کردن را برای فرزندان خود نیز باقی بگذارید. به قطار و یا اتوبوس فکر کنید و در سفرهای مشترک از تعداد اتومبیل کمتری استفاده کنید، این کار استفاده از سوخت‌های فسیلی را به دشت کاهش می‌دهد.

airplane_harmfull
حواس‌تان به وسایل الکترونیکی باشد

این بخش دستورالعمل‌های ساده‌ای دارد؛ چراغ‌های اضافه را خاموش کنید، تحت هر شرایطی از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید، هر زمانی که از کامپیوترها، تلویزیون‌ها و یا هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری استفاده نمی‌کنید، آنها را از برق بکشید، ماشین لباس‌شویی را به جای آب داغ با آب سرد و یا ولرم روشن کنید و در نهایت وقتی یک وسیله‌ی برقی جدید برای آشپرخانه می‌خرید و یا به دنبال لوازم الکترونیکی به‌روز هستید، برچسب انرژی آن را چک کنید.

unplug-(1)
این مقاله‌ها را نیز دوست خواهید داشت
تغییر اقلیم چیست؟
۱۰ راه ساده برای سفر سازگار با محیط زیست
۱۰ حقیقت درباره‌ی قطب شمال که نمی‌دانستید
۱۰ مقصد کوهنوردی دنیا به پیشنهاد نشنال جئوگرافیک
بهترین هدفون برای هر کاربرد ؛ راهنمای خرید هدفون
عاقلانه بخورید!

عاقلانه خوردن یعنی گوشت کمتر خوردن! در کل دنیا ۱۸ درصد گازهای گلخانه‌یی به دلیل تولید گوشت و مواد لبنی، منتشر می‌شوند. افزون بر این غذاهای محلی و ارگانیک بخورید، غذاهای فرآوری شده نیز ممنوع هستند!

eat-healthy-09
تولید زباله نکنید

زباله‌های دفن شده در محل دفن زباله‌ها متان تولید می‌کنند، یکی از قوی‌ترین گازهای گلخانه‌یی. یکی از بهترین راهکارهای دولت‌ها می‌تواند این باشد که زباله‌های طبیعی را تبدیل به کمپوست کنند و بازیافتی‌ها را نیز به کارخانه‌های بازیافت بفرستند. اگر در شهر شما نیز شهرداری چنین کاری را آغاز کرده است، حتماً به تفیکیک زباله از مبدأ توجه کنید.
درخت بکارید

نگذارید باغچه‌ی حیات و یا روبه‌روی پارکینگ شما خالی بماند، درخت و درختچه بکارید تا کمی از پوشش گیاهی از بین رفته‌ی کره‌ی زمین را جبران کرده باشید. گیاه ریه‌ی زمین است و تفاوتی ندارد که با یک گروه داوطلب برای جلوگیری از بیابان‌زایی به حاشیه‌ی کویر لوت بروید و یا حواس‌تان را برای حفظ درخت‌های محله‌ی خود جمع کنید.

Cropped-New-Tree-Planting
از آب گرم کمتر استفاده کنید

همیشه نیازی به حمام کردن نیست گاهی یک دوش گرفتن ساده پاسخگوی نیاز شماست. وسواس به خرج ندهید آن هم وقتی که تعداد زیادی از مردم کره‌ی زمین به آب سالم دسترسی ندارند، چه برسد به آب گرم. به این هم فکر کنید که با کوتاه کردن زمان حمام خود چقدر در مصرف برق و گاز صرفه‌جویی کرده‌اید.

take a shower54
به کیسه‌های پلاستیکی نه بگویید

تمام کره‌ی زمین از پلاستیک پُر شده است! تحقیقات نشان می‌دهد که پلاستیک‌هایی که در آب‌های سواحل رها شده و تبدیل به خُرده‌ پلاستیک‌هایی غیرقابل دیدن می‌شوند، در سواحل قطب‌های شمال و جنوب نیز جود دارند! یک سبد مناسب بخرید داشته باشید و هر وقت به فروشگاه می‌روید آن را به همراه داشته باشید. برای زباله‌های خود نیز به دنبال کیسه‌های قابل تجزیه باشید که هم‌اکنون در بازار ایران نیز به وفور یافت می‌شوند.

plastic-bag-noooo
Print Friendly

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *