مصرف کافئین حافظه بلند مدت را تقویت می کند

مصرف کافئین حافظه بلند مدت را تقویت می کند

به حق چیزای نشنیده! در اصل این کافئین موجود در قهوه است که این کار را می‌کند. کافئین علاوه بر قهوه، در چای، کاکائو و کولا نیز یافت می‌شود. تحقیقات بی‌شماری در زمینه‌ی کافئین صورت گرفته است و نتایج نشان می‌دهد که کافئین خاصیت‌های مفیدی برای سلامت انسان دارد. حالا یک تحقیق جدیدتر در مجله Nature Neuroscience بر روی کافئین انجام شده است که نتایجش نشان می‌دهد اگر بعد از یک جلسه آموزشی یا کلاس درسی، مقدار مشخصی کافئین مصرف کنیم، مطالب آموخته شده به حافظه بلند مدت ما راه پیدا می‌کنند.

تحقیقات چه می‌گویند؟

سرپرست تیم تحقیقاتی، دنیل بوروتا از دانشگاه جان هاپکینز بالتیمور عنوان می‌کند که در تحقیقات قبلی خواص هشیاری بخشی کافئین مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است اما تاکنون کسی درباره ارتباط کافئین با حافظه بلند مدت تحقیقات گسترده‌ای انجام نداده است.

محققان از ۱۶۰ نفر داوطلب ۱۸ تا ۳۰ ساله برای همکاری دعوت به عمل آوردند.

در روز اول، تصاویری از اشیاء مختلف به شرکت‌کنندگان نشان داده شد و از آن‌ها خواسته شد که تشخیص بدهند این تصاویر متعلق به “محیط باز” هستند یا “محیط بسته”.

بلافاصله پس از این کار، به تمامی شرکت کنندگان قرص‌هایی داده شد که بعضی از آن‌ها قرص بی‌اثر بودند و بعضی دیگر قرص ۲۰۰ میلی‌گرمی کافئین. توزیع قرص‌ها به صورت تصادفی انجام گرفت.

روز بعد، همان تصاویر دیروز به اضافه یک سری تصاویر جدید به شرکت کنندگان نشان داده شد. محققان از داوطلبان خواستند خواستند تا تعیین کنند آیا این تصاویر “جدید” هستند، “قدیمی” هستند و یا “شبیه تصاویر اصلی” اند.

بر اساس این تحقیق، متخصصین دریافتند که داوطلبانی که قرص کافئینی گیرشان آمده بود تصاویر مشابه را بهتر از گروهی تشخیص داده بودند که قرص بی اثر به خوردشان داده بودند.

با این حال، محققان اعلام کردند که هر دو گروه شرکت کنندگان توانستند به دقت تعیین کنند که آیا تصاویر قدیمی هستند یا جدید.

سپس تیم تحقیقاتی مقادیر ۱۰۰ میلی‌گرم و ۳۰۰ میلی‌گرم را بر روی شرکت کنندگان تست کرد. آن‌ها دریافتند که مصرف ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین تأثیرات قوی‌تری از ۱۰۰ میلی‌گرم دارد، اما با مصرف ۳۰۰ میلی‌گرم هیچ پیشرفتی به نسبت ۲۰۰ میلی‌گرم حاصل نمی‌شود.

چگونه حریف تنبلی خودمان بشویم

۲۵ راه برای بهبود وضعیت شغلی ؛ از هم سن وسال‌های خود پیشی بگیرید

متن تحقیق این چنین است : “بنابراین، نتیجه می‌گیریم که دوز حداقل ۲۰۰ میلی‌گرم برای مشاهده‌ی آثار تقویت حافظه‌ای کافئین ضروری است.”

همچنین، تیم تحقیقاتی دریافتند که اگر یک ساعت قبل از نشان دادن تصاویر به داوطلبان ، کافئین به آن‌ها بدهند، این امر هیچ تأثیر مثبتی بر عملکرد حافظه‌شان نخواهد گذاشت.

تیم تحقیق، درباره این‎که کافئین چطور حافظه بلند مدت را افزایش می‌دهد، چندین احتمال را بررسی می‌کنند. برای مثال، آن‌ها می‌گویند ممکن است کافئین جلوی مولکولی به نام ادنوسین را سد می‌کند. ادنوسین مولکولی است که جلوی عملکرد نُرِپین‌اِفرین (هورمون تقویت حافظه) را می‌گیرد. دانشمندان معتقدند که برای آگاهی از مکانیزم دقیق عملکرد کافئین در تقویت حافظه بلند مدت، کماکان باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

تیم تحقیق اضافه می‌کند: “با درنظر داشتن مصرف گسترده‌ی کافئین در بین مردم و علاقه‌ی روز افزون به کسب دانش در مورد خواص آن، از جمله خاصیت هشیاری بخشی و خاصیت محافظت نورونی (Neuroprotectant ) ، این سؤالات از اهمیت فزاینده‌ای برخوردارند.”
خواص و خطرات مصرف کافئین

برطبق آمار ارائه شده از اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده امریکا، مردم این کشور به صورت میانگین، ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف می‌کنند. نوع مصرف بیشتر به صورت قهوه و چای است.

تحقیقات زیادی نشان داده که قهوه خواص مفیدی برای سلامتی بدن دارد. سال قبل بود که Medical News Today در مورد تحقیقی گزارش داد که تقریباً ثابت کرده بود، استفاده از کافئین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد است. همین‌طور در تحقیقی دیگر، محققان عنوان کرده بودند که مصرف ۲ تا ۴ فنجان قهوه در روز از خطر میل به خودکشی جلوگیری می‎کند. اما خبرهای بدی هم درباره کافئین به گوش می‌رسد. نتایج تحقیقاتی نشان داد که مصرف کافئین باعث می‌شود الگوی خواب انسان تا چند ساعت پس از مصرف آن به هم بخورد. همین‌طور یافته‌های تحقیق دیگری نشان داد که کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا فعالیت‌های قلب را دچار اختلال می‌کند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *