تابستان خود را اینگونه شاد کنید

تابستان خود را اینگونه شاد کنید

زندگی بدون تفریح و بازی نه تنها خسته کننده است بلکه بی شک ناسالم هم هست. دکتر کارین یارنال، دانشیار تفریح و وسایل سرگرمی و دانشیار مدیریت توریست در دانشگاه پن استیت، می گوید: ” تحقیقاتمان نشان داده است هنگامی که زنان از منزل بیرون می روند و به سرگرمی هایی می پردازند، فواید شگفت انگیزی نصیبشان می شود. از جمله اینکه با استرس بهتر مقابله می کنند و با این کار، ساز و کار حفاظتی بدن را بالا برده و در نتیجه، سطح سلامتی و تندرستی شان بالا می رود. و اگر به صورت دسته جمعی به تفریح و بازی بپردازند پیوندهایی میانشان به وجود می آید و از حمایت های اجتماعی نیز بهره مند می شوند. همانطور که می دانیم بازی کردن برای سلامتی کودکان بسیار مفید است، چرا که حین بازی فریاد می زنند و استرس خود را به این طریق تخلیه می کنند، در کنار آن، مسائل تازه ای یاد میگیرند، چیزهای جدیدی تجربه می کنند و دوستان جدیدی پیدا می کنند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که همین تاثیرات در زنان بالغ نیز صادق است. تاثیر بازی و تفریح بر روی استرس مانند پوشیدن زره در برابر تیر است.

علاوه براین، پرداختن به تفریحات و سرگرمی ها، عادتی خوب برای سالم ماندن است: بررسی اخیر ژاپنی ها نشان داد اگر انسان در طول یک ماه به مدت حداقل دو ساعت بخندد یا به موسیقی مورد علاقه اش گوش دهد وضعیت فشار خونش به حدی خوب می شود که انگار خوردن غذاهای شور را از رژیم غذایی اش حذف کرده است یا حتی ممکن است حدود ده پوند وزن کم کند!

متاسفانه بسیاری از ما، خود را از مفهوم حقیقی زندگی دور کرده ایم. کارشناسان بسیاری معتقدند میانسالی دوره ای است که در آن میزان تفریح کردن به پایین ترین سطح خود و تقریبا به صفر می رسد. استوارت براون، استاد بازنشسته ی روانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا و رئیس انیستیتوی ملی بازی و سرگرمی، معتقد است: ” زندگی ما آنقدر درگیر نظم و جدیت شده است که دیگر زمانی برای خودانگیختگی نداریم. شما احتمالا مسئولیتی دارید، زحمتکش هستید، فرد شرافتمند و با وجدانی هستید و بسیار درگیر کودکانتان، والدینتان و سایرین هستید اما بدانید اگر لحظات شاد و سرگرم کننده ای برای خود فراهم نکنید درحقیقت برای نیاز نامحدود شاد بودن خود، هیچ گونه ارزشی قائل نیستید.”

آیا لازم است معنای خوشی و تفریح را بدانید؟ ” هر چیزی که ما را به انرژی و شادی بچگانه متصل کند خوشی و تفریح کردن محسوب می شود”

آیا مایل هستید این تعریف را عملی کنید؟ اگر مدت زمان طولانی ای است که هیچ گونه تفریح و شادی را تجربه نکرده اید، نگاهی به این دوازده راهکار ساده بیاندازید و روزانه زمانی را به آن ها اختصاص دهید.

۱- سرگرمی های کوچک را وارد زندگی خود کنید
دکتر بیالی می گوید: ” اینکه فردی خودش را مجبور کند تا عادت جدیدی را وارد زندگیش کند تا به واسطه آن به شادی دست بیابد ممکن است خودش تنش زا باشد” در عوض وی پیشنهاد می کند کارهای روزانه ی خود را تفریح وار انجام دهید. مثلا به هنگام آشپزی، به موسیقی گوش دهید، زمانی را به تلفن زدن اختصاص دهید و در همان زمان به بیرون از منزل و به تماشای طبیعت بروید تا در کنار تلفنی صحبت کردن از تماشای طبیعت هم لذت ببرید، یا همزمان با خواندن ایمیل هایتان گربه خانگیتان را به آغوش بگیرید و نوازشش کنید.

۲- سرگرمی که شما را در خود غرق میکند بیابید
آیا تا به حال برایتان پیش آمده است آنقدر مجذوب چیز سرگرم کننده و دلپذیری شوید که متوجه گذشت زمان نشوید؟ روانشناسان به این وضعیت Flow (شناوری) می گویند، تجربه ای آنقدر عالی که انگار در آن لحظات هیچ چیز دیگری در زندگیتان وجود ندارد. این وضعیت می تواند ناشی از هر چیزی باشد که شما را به خود جذب می کند از دوچرخه سواری گرفته تا بافندگی و خواندن کتاب های هیجان انگیز. چنین تفریحات مجذوب کننده ای راز جوانی در سنین بالاتر است.

اخیرا تحقیقی بر روی بیش از ۳۵۰۰ فرد میانسال ژاپنی صورت گرفت و نتایج آن نشان داد افرادی که در زندگی خود سرگرمی هایی دارند با توجه به سنشان کمتر دچار کهولت و سستی هستند و این درحالی است که تحقیقی دیگر نشان داد افرادی که به سرگرمی و تفریح می پردازند نسبت به دیگران تشخیص بهتری دارند. هنوز نمی دانید چه چیزی شما را سرگرم می کند؟ اگر نمی توانید آخرین باری را که جذب سرگرمی ای شدید به خاطر بیاورید پس زمان آن رسیده که فکری به حال خود کنید، به لیست فعالیت های خود نگاهی بیاندازید و به سراغ آن دسته از کارهایی بروید که همواره مایل به انجامشان بودید اما به دلیل پرداختن به مسائل مهم همیشه نادیده شان گرفته اید.

۳- گاهی از زیر کارهای خانه در بروید!
داربی ساکسبی، پروفسور روانشناس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، بر روی تعدادی از افراد که از محل کار به منزل برمی گشتند و مشغول انجام کارها می شدند مطالعه ای انجام داد. وی می گوید کارهای خانه آرامش فرد را مختل می کند. وی میزان کلسترول (کلسترول نشان دهنده میزان استرس است) شرکت کنندگان در این تحقیق را در حین انجام فعالیت هایی از قبیل تماشای تلویزیون، پیاده روی و… اندازه گیری کرد و نتیجه را اینطور بیان کرد:” کارهای درون منزل سلامتی را به خطر می اندازد. هرچقدر زنان، زمان بیشتری را صرف فعالیت هایی از قبیل تا کردن و مرتب کردن لباس های شسته شده و یا تمیز کردن منزل کنند، بهبود کمتری در میزان سطح کلسترولشان مشاهده می شود.” بنابراین به غیر از زمانی که انجام کارهای خانه موجب خوشحالیتان می شود، در سایر موارد دست از انجام کارها بردارید و کمی خود را سرگرم کارهایی کنید که موجب شادی تان می شود.

۴- هنرمند کوچک درونتان را پیدا کنید
اکثر مان از دوران دبیرستان به این طرف، رنگ آمیزی و هرگونه فعالیت خلاقانه ای را رها کرده ایم. دکتر ساکسبی می گوید نقاشی، نویسندگی، عکاسی، درست کردن کاردستی، آشپزی یا باغبانی تا حدودی شبیه به بازی های دوران کودکیمان هستند. محققان دانشگاه گلاسکو تعدادی از زنانی را که روتختی می دوختند، مورد مطالعه قرار دادند و گزارش کردند علاوه براین که این افراد به دلیل بروز خلاقیت در کارهایشان احساس خوبی داشتند، حالت روحیشان به دلیل استفاده از پارچه های رنگی بهتر می شد.

۵- از بازی های کامپیوتری لذت ببرید
این باور را که مالکین دنیای بازی های کامپیوتری پسران نوجوان هستند، فراموش کنید!! با بچه ها و اعضای خانواده رقابت کنید، تازه بازی های آنلاین هم هستند که بسیار جذاب هستند. بیش از نیمی از افرادی که به صورت آنلاین و از طریق شبکه های اجتماعی ای چون فیس بوک بازی می کنند زنان هستند. انجام چنین بازی هایی نه تنها روش خوبی است تا با دوستان قدیمی تان در ارتباط باشید و دوستان جدیدی بیابید، بلکه براساس تحقیقی که هریس اینتراکتیو صورت داد زنانی که بازی های رایانه ای انجام می دهند در روابطشان شادتر و در زندگی روزانه خود اجتماعی تر هستند.

۶- جک های جدید یاد بگیرید
با اینکه تحقیقات بسیاری بر روی تاثیرات خنده بر روی انسان انجام شده بود، ملیسا وانظر، پروفسور ارتباطات در دانشگاه کانیسیوس، مایل بود تا اطلاعات بیشتری راجع به فوائدی که شخصیتی شاد و بامزه بر روی سلامت می گذارد به دست بیاورد. بنابراین وی به دنبال شناسایی صفاتی که که آن را ” humor orientation /جهت گیری شوخ طبعی ” یا HO می نامید رفت. وی می گوید:” ما افراد را به HO بالا، HO متوسط، HO کم یا بدون HO تقسیم بندی می کنیم.”

اما توانایی خنداندن مردم چیزی فراتر از جک گفتن است، وی می گوید: ” مردمی که در روابط خود از شوخ طبعی بیشتری استفاده می کنند، حتی اگر برای این شادی از متلک نیز استفاده کنند، بهتر از سایرین با استرس خود مقابله می کنند، با دیگران بهتر ارتباط برقرار می کنند و کمتر احساس تنهایی می کنند.” چنین افرادی از حمایت اجتماعی بالاتری نیز برخوردارند. وی می گوید: ” مردم دوست دارند بیشتر با افراد شاد و سرگرم کننده در ارتباط باشند و این حمایت می تواند فوائد روانی بیشتری برای فرد داشته باشد، مثل اعتماد به نفس بیشتر.

آیا می توان کسی را تبدیل به کمدین کرد؟ قطعا نه. ولی شوخ طبعی را می توان آموزش داد. تقریبا همه افراد می توانند جک گفتن را یاد بگیرند یا به سادگی داستانی کوتاه و با مزه را که شنیده اند تعریف کنند. حتی ارسال ایمیل های خنده دار باعث می شود تا از دریافت کننده جک به تولید کننده آن مبدل شوید.

۷- موسیقی را فراموش نکنید
شنیدن موسیقی یکی از سریع ترین راه ها برای تغییر حالت از وضعیت جدی به وضعیت شاد و سرگرم کننده است. اینکه به چه نوع موسیقی و خواننده ای گوش می دهیم، چندان فرقی ندارد چرا که واکنش ما به همه آن ها به صورت فیزیکی نمایان می شود. شنیدن موسیقی سریع ترین راه است تا از افکار خود دور شده و به جسم برسیم. می توان موسیقی را به همه جا برد: درون ماشین، بر روی آی پاد و حتی آهنگ زنگ تماس گوشی همراه.

برای سرگرمی هم که شده برای افرادی که می شناسید یک آهنگ موسیقی درنظر بگیرید و هر زمان که به آن فرد فکر می کنید آن آهنگ را با خود زمزمه کنید. حتی در مورد افرادی که به آن ها علاقه ای ندارید چنین کاری بکنید.

۸- به همراه همسرتان بازی کنید
اگرچه ممکن است افراد همسرشان را به عنوان هم بازی دائمی محسوب نکنند ولی قطعا زمانی که آن ها را به عنوان شریک زندگی انتخاب کردند چنین نقشی را داشتند. تحقیقات نشان داده است در دوران نامزدی افراد به میزان شوخ طبعی و سرگرم کنندگی نامزدشان امتیاز بسیار بالایی می دهند. یکی از بازی های کودکتان را قرض بگیرید و همراه همسرتان مشغول بازی شوید،در کنار هم کارت و یا تخته نرد بازی کنید و منتظر تاثیرات شگرف آن بمانید.

۹- از نو کودک شوید
دو سال پیش، هنگامی که جنیفر ریبان ۳۶ ساله خود را دوباره تنها دید تصمیم گرفت تا سرگرمی و تفریح بیشتری را وارد زندگی خود کند. وی هرگز نمی تواند خاطرات کمپ تابستانی اش در کودکی را فراموش کند. این زن لس آنجلسی می گوید:” سرگرم کننده ترین و شادترین خاطرات زندگیم متعلق به آن دوره از زندگیم بود. پس تصمیم گرفتم دوباره آن را تکرار کنم.” وی برنامه ای با نام ‘رنگ بازی بزرگسالان’ را دایر کرد. افراد زیادی در این برنامه شرکت می کنند، صورت خود را نقاشی می کنند، طناب بازی می کنند، و با بالون آبی بازی می کنند.

شما نیز می توانید تفریحات دوران کودکی خود را در کنار اقوام و خانواده مجددا تکرار کنید و از آنها لذت ببرید مثلا بازی های گروهی مثل وسطی، زو و حتی لی لی !! نترسید این کار شما را کوچک نمی کند، تنها مقدار متنابهی شادی در درونتان زنده می شود simple smile تابستان خود را اینگونه شاد کنید

۱۰- شادی را منتشر کنید
دکتر پاملا راتلج، مدیر مرکز تحقیقاتی روانشناسی رسانه، معتقد است اینترنت هیچ نوع سرگرمی تازه ای را به افراد ارائه نمی دهد، چرا که تا پیش از ظهور اینترنت نیز، مردم صفحات سرگرم کننده می خواندند یا به برنامه های کمدی ضبط شده گوش می دادند، اینترنت تنها سرعت دسترسی به این سرگرمی ها را بسیار افزایش داده است. برای انتشار شادی بر روی فیس بوک یا توییتر دوستانتان پست های شاد و خنده دار، عکس های مفرح و مطالب جالب بگذارید. دکتر راتلج معتقد است به اشتراک گذاشتن چیزی که موجب لبخند و شادی شما شده است موجب می شود تاثیر مثبتش برای شما بیشتر شود.

۱۱- ماجراجویی خانوادگی خلق کنید
شاید فکر کنید چطور؟ راه های زیادی وجود دارد فقط کافیست کمی خلاقیت داشته باشید، اگر نظر بچه ها را هم بپرسید یک عالمه ایده جالب برای ماجراجویی دارند، مثل بازی های یافتن گنج و یا باز های سرخپوستی و… می توانید جایی که تا حالا نرفته اید را کشف کنید، با قایق وارد دریا شوید، شب را در جنگل چادر بزنید و یا حتی با موتور و یا دوچرخه به گردش بروید. ایده شما برای ماجراجویی چیست؟

۱۲- با بچه ها وقت بگذرانید
بچه ها سرشار از شادی بی پایانی هستند که ما آن را گم کرده ایم، بودن در کنار آنها انرژی و عشق و شادی آنها را در درونمان جاری می کند، آنها ما را به یاد خود واقعی شادمان می اندازند، بدون هیچ قضاوت، ترس، نگرانی و تردیدی تنها خودشان هستند و زندگی را زندگی می کنند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *