عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

خودتان را آماده کنید تا با لیست جدید عجایب هفت گانه دنیا روبه‌رو شوید. دیگر باغ‌های معلق بابل و نیایشگاه آرتیمیس و فانوس اسکندریه آنقدرها هم خیره‌کننده نیستند.

بیشتر عجایب هفت‌گانه قدیمی، دیگر در جهان موجود نیستند و امروزه کاملا از بین رفته‌اند. عجایب هفتگانه جدید در نوع خود کاملا منحصر به فرد بوده و هستند. در سال ۲۰۰۷ پس از یک رای‌گیری در میان ۱۰۰ میلیون نفر، لیست عجایب هفتگانه جدید منتشر شد که از میان ۲۱ بنا که هنوز برپا هستند انتخاب شده‌اند. نگاهی داریم به این هفت اثر خاص و تاریخی معماری.

۱- مجسمه مسیح رهایی بخش در ریو
27c70f463bad302f3a470d7f1f475bc9 عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

این مجسمه که در یکی از بالاترین نقاط شهر ریو، در ارتفاع ۷۰۰ متری با ۳۰ متر بلندی ساخته شده است. ساخت این مجسمه در سال ۱۹۲۱ آغاز شد و تا سال ۱۹۳۱ ادامه داشت، هزینه آن در آن زمان ۲۵۰ هزار دلار بود که معادل ۳٫۵ میلیون دلار امروزی است. این مجسمه که بیش از هزار تن وزن دارد در روز و شب از هر نقطه ای در شهر قابل مشاهده است.

۲- ال کاستیلو در چیچن ایتزا
a7d541acea0261c253be1d5f64435264 عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

در مرکز منطقه یوکاتان در مکزیک، چیچن ایتزا یک ساختمان فوق العاده قدیمی است که در سال های ۶۰۰ قبل از میلاد ساخته شده است. این بنا جمعا ۳۶۵ پله دارد، دقیقا به اندازه تعداد روزهای هر سال. این معبد در زمان حمله اسپانیا به صورت متروک رها شد و تا مدت ها به صورت متروک باقی ماند. چیچن ایتزا این روزها با طرح های باز سازی ظاهری دوباره زیبا به خود گرفته است.

۳- ماچو پیچو در آندس، پرو
6dc06f1ebc42060aa11f1382f4d3305c عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

این مخروبه معروف “اینکا” در سال ۱۹۱۱ توسط یک باستان شناس کشف شد. ماچو پیچو که در میان کوه های متعددی قرار دارد در ارتفاع ۲۴۳۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر شامل ۱۵۰ خانه، معبد، انبار و … است و در اطرافش به اندازه ای زمین کشاورزی دارد که می توان کل جمعیت روستا را به راحتی تامین کرد. هدف از ساخت این مکان ایجاد یک پناهگاه امن برای افراد محلی بوده است اما پس از حمله اسپانیا و تسخیر, مناطق این شهر نیز به صورت کامل رها شد.

۴- شهر تاریخی پترا در اردن
d458178becbbfffe99f486900a407c83 عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

این شهر که در نوع خود بی نظیر است در تپه های قرمز رنگ پترا ساخته شده و به عنوان جواهر اردن محسوب می شود. قدمت پترا در حدود ۲۰۰۰ هزار سال تخمین زده شده است و تا سال ۱۸۱۲ از دید جهان غرب مخفی بود. پترا در حال حاضر پربازدید ترین مکان توریستی اردن است و سازمان یونسکو نیز آن را به عنوان یکی از مهم ترین آثار ساخته شده توسط بشریت معرفی کرده است.

۵- کولوسئوم در رم
0872936e4f86136c423f70929d14958b عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

این بنا که در سال ۷۲ بعد از میلاد ساختش آغاز شد جالب ترین ساختمان بنا شده توسط امپراطوری رم است. کولوسئوم در ابتدا به منظور تماشای مسابقات میان حیوان ها ساخته شد و سپس برای نبرد میان گلادیاتورها استفاده شد. این ساختمان عظیم ظرفیت ۵۰ هزار نفر را دارد و هزینه ساخت آن به پول امروزی در حدود ۱ میلیارد دلار است.

۶- تاج محل در هندوستان
c549f09a8b57fec1f45094631009ac46 عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

تاج محل با ارزش ترین ساختمان ساخته شده در هند است که توسط پنجمین امپراطور مغول به یاد همسر فوت شده اش بنا شد. ساخت این بنا در سال ۱۶۴۲ آغاز شد و ۲۲ سال زمان برد. در عملیات ساخت تاج محل از بیش از ۲۰ هزار کارگر و هزار فیل استفاده شد. گفته شده که امپراطور مغول پس از پایان ساخت این بنا دستور داد تا دست معمار را قطع کنند تا دیگر هیچ وقت بنایی بهتر از این مکان نسازد. هزینه ساخت تاج محل با پول امروزی در حدود ۱ میلیارد دلار است.

۷- دیوار بزرگ چین
79e8f19126ae82bd76f270d48d0b82c0 عجایب هفتگانه جدید جهان را بشناسید

یکی از بهترین بناهای ساخته شده توسط بشریت، در حدود ۲ هزار سال زمان صرف ساخت این مکان شد. جالب است که بدانید هدف از ساخت این دیوار محافظت از چین در برابر حمله مغول ها بود که در نهایت باعث ضعف بیشتر دولت چین شد. گفته شده که اگر قرار باشد چنین بنایی امروزه ساخته شود هزینه آن در حدود ۲۶۰ میلیارد دلار خواهد بود. در ساخت دیوار چین امپراطوران مردم را به اجبار به کار می گرفتند که در نهایت باعث کشته شدن افراد بسیار در زمان ساخت دیوار شدند. دیوار چین از عجایب هفت گانه قدیمی به شمار می رود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *