قبل از پدر یا مادر شدن این درس ها را بیاموزید

قبل از پدر یا مادر شدن این درس ها را بیاموزید

قبل از اینکه بخواهید صاحب فرزند شوید, در حدود میلیونها چیز برای یادگیری وجود دارد . نیاز دارید چیزهایی را در مورد مراقبت از بچه, پوشک بچه, تغذیه با شیر مادر, قولنج و دیگر موارد بیاموزید. لیست ما اما شامل این موارد نمی شود.

قبل از اینکه بخواهید صاحب فرزند شوید ۶ درس مهم برای یادگیری وجود دارد. از آموزش این دروس منفعت های بیشماری خواهید برد, و تبدیل به والدین بهتری می شوید.

۱- کنترل, توهمی بیش نیست
شاید دوست داشته باشید تصور کنید که شما و همسرتان والدین ایده آلی خواهید بود: فرض را بر این بگذاریم که فقط همین یک انتخاب را دارید! پس قبل از بچه دار شدن, با این واقعیت کنار بیایید که نمی توانید آنها را کنترل نمایید. نمی توانید تصمیم بگیرید که چه موقع بدنیا بیایند, چه موقع دستشویی کنند, یا چه موقع اولین دوچرخه شان را از شما بخواهند.

زندگی از پذیرش پدر و مادر می آید. آنها روزی از پیش تان می روند. ناراحتی و غصه ها پیش می آید. اشک و حسرت ها در راه است. همچنین لحظات سعادت و لذت بردن از کنار هم بودن وجود دارد. اجازه بدهید از اینها لذت ببرند, چون چیز دیگری از این مهم تر برای خانواده تان وجود ندارد.

۲- اهمیت خاطرات
قبل از اینکه صاحب فرزند شوید, زندگی تان مملو از لحظات بیاد ماندنی است. مکالمه های شیرین, روزهای خاطره انگیز, شب های رومانتیک و لحظاتی که بهترین روزهای زندگی تان بوده اند. پس شروع به ایجاد سیستمی برای نگهداری آن لحظات شاد نمایید با نگهداری فیلم, آلبوم عکس, یا نشریه ها و کارت پستال های مسافرت و هر چیزی که برای تان جالب باشد. وقت بگذارید و تمام این لحظات شاد را قبل از اینکه تصمیم به تشکیل خانواده بگیرید ثبت نمایید, وسعی کنید خاطرات بیشتری را در کنار دوستان و خانواده تان ایجاد نمایید. که بعدا حسرت نخورید!

زمانی که بچه دار شدید, برخی اوقات که احساس خوبی نداشتید, شاید لازم باشد با خودتان کمی خلوت نمایید و این خاطرات شاد را ورق بزنید.

۳- بر توهماتتان چیره شوید
پدر یا مادر بودن یک تعهد بسیار طولانی مدت است. زمانیکه شروع کردید, هرگز نمی توانید آنرا متوقف نمایید. پس بیایید با هم مطمئن شویم, وقتی تصمیم به بچه دار شدن گرفتید که در دنیایی واقعی زندگی می کنید نه در توهم! رک و پوست کنده, برخی والدین دچار توهمند, وقتی در این دام بیفتید شما را سالها به عقب بر می گرداند. خطرناک ترینش اینهاست:

“تبدیل شدن به پدر و مادر یک شروع تازه است.” خیر, فقط زندگی است که الان دارید و یک بچه هم تازه به آن اضافه شده است. ساختن زندگی تازه فقط بر عهدۀ خود شماست.
“پدر و مادر شدن وظیفۀ ماست.” خیر, خودتان بودن وظیفۀ شماست. صاحب فرزند شدن به این معنیست که یک نفر دیگر را به این دنیا اضافه نموده اید. می خواهید از خود میراثی به جا بگذارید, که کارهایی را که شما نتوانستید آنها انجام بدهند, امید واهی به این قبیل چیزها نبندید.
۴- خواب هایتان را خوب بکنید!
کودکان هر ۲-۳ ساعت نیاز به تغذیه دارند. در تمام طول روز, در تمام طول شب. تمام فرصت های خواب شما وقتی صاحب فرزند شوید از بین خواهد رفت, حداقل بمدت یکسال, پس اگر هر گونه مشکلی در خوابیدن دارید, هنوز که دیر نشده و امکانش هست برویش کار کنید.

هنگامی که کودک شما متولد شود, مردم به شما پیشنهاد میدهند که “وقتی کودکان خواب است شما هم بخوابید”. اینرا به این خاطر می گویند که نمی گذارند به کارهایتان برسید مگر اینکه خواب باشند. وقتی دارید حمام می کنید, چیزی می خورید, یا به کارهای روزمره تان می رسید تمام فکر و ذهنتان هم در درجۀ اول باید معطوف به فرزندتان باشد.

۵- هیچ چیز طبیعی نیست
مخصوصا, بعد از اینکه بچه دار شدید, بجای اینکه, نگران این قبیل مسائل باشید:

“آیا روابطمان طبیعی است؟”
“آیا وضعیت خودم طبیعی است؟”
“آیا وضعیت کاریم طبیعی است؟”
به این گفته اعتماد نمایید, وقتی وظیفۀ مراقبت از یک انسان کوچک برعهدۀ شماست, و هزاران نفر روش های مراقبت از آن را به هزار روش مختلف به شما می گویند, انتظار می رود بیشتر نگران این مسائل باشید:

“آیا در این سن قلط زدنش طبیعی است”
“آیا رشدش طبیعی است؟”
“آیا وقتی بچه عنکبوت می خورد طبیعی است؟”
سرتان را بالا بگیرید. زندگی به معنای طبیعی بودن نیست, و مردم نیز اینگونه نیستند. در عوض, از خودتان بپرسید, “آیا با این قضیه شاد هستم؟” اگر هستید, پس همه چیز حل است.

۶- کمتر تلاش کنید, بیشتر باشید
پدر و مادر بودن به معنی عالی بودن نیست. بلکه بمعنی حاضر بودن است. هر زمان که بخاطر مسائلی کوچک مانند وعدۀ غذایی یا رخت چرک نگران هستید, شانس خودتان را برای بودن در کنار فرزندتان از دست داده اید.

آرامش داشته باشید, حتی اگر شده اندکی, زندگی تان با اینکار بهبود می یابد. اکثر والدین خودشان را با توقعات بی جا و غیر ممکنشان سرگرم می نمایند, و زمانشان را بیهوده صرف کلنجار رفتن با این مسائل که از قبل محکوم به شکست است می نمایند. منظورم را می فهمید, پس از هر لحظۀ زندگی تان لذت ببرید و رخت های چرک را بعدا بشورید!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *