چگونه در زمستان از پوستمان مراقبت کنیم

چگونه در زمستان از پوستمان مراقبت کنیم

در زمستان, پوست تان خشک می شود, خشکی می زند و پوسته پوسته می شود. این امر می تواند باعث ناراحتی و احساس خارش بشود, اما راههای علمی زیادی برای حفاظت از پوست در زمستان وجود دارد.

۱- کاملا پوست تان را بپوشانید.
امری طبیعی است که در زمستان ها خودمان را بپوشانیم, اما اینکار هم اصولی دارد. اطمینان حاصل کنید که پوست تان را کاملا پوشانده اید. دستکش بپوشید‒ترجیحا ضد آب, اگر در آب و هوای برفی زندگی می کنید. شالگردن بپوشید و از نواحی که یقه کت تان پوشش نمی دهد محافظت کنید. کلاهی که خوب پایین کشیده شده باشد گوش هایتان را گرم نگه خواهد داشت, و بخوبی از سرتان در برابر باد و سرما محافظت می کند.

۲- موهای سرتان را هر روز نشویید.
شاید برایتان غیر قابل درک بنظر برسد, اما از اینکه هر روز موهای سرتان را می شویید باید پرهیز کنید. شامپو زدن سر واقعا باعث می شود پوششی از روغن های طبیعی که بروی سرتان قرار دارد و پوست سرتان را سالم و مرطوب نگه می دارد از بین برود, اگر سرتان را هر روز می شورید, یا تقریبا هر روز, با توقف اینکار ممکن است پوست سرتان بیش از اندازه از این روغن تولید کند, بنابراین ممکن است کمی احساس چربی در سرتان بکنید. بزودی, پوست سرتان متوجه می شود که نباید اینگونه باشد و خودش را با هر چند روز یکبار شسته شدن منطبق می کند.

۳- وقتی سرتان را می شویید از موهایتان محافظت کنید.
مردم به مرطوب نگه داشتن پوست شان در آب و هوای سرد فکر می کنند, اما بندرت کسی در مورد موهایش فکر می کند. در زمستان, موهای شما خشک تر خواهد شد, که آنرا شکننده و در معرض آسیب قرار می دهد. برای این چند ماه, از شامپویی استفاده کنید که رطوبت بیشتری نسبت به شامپوهای قبلی تان داشته باشد, هر چقدر رطوبت شامپو بیشتر باشد برای سلامتی موهایتان بهتر است. همچنین بدنبال شامپو و یا درمان های روغنی که موهایتان را التیام ببخشد بگردید.

۴- روال مراقبت از پوست تان را تغییر بدهید تا مرطوب تر باشد.
در باد سرد ماههای زمستان رطوبت پوستتان به سرعت از بین می رود, و پوست تان تولید روغن طبیعی کمتری نسبت به گذشته می کند. مرطوب کننده بیشتر و سنگین تری را نسبت به فصل های گرم استفاده کنید, هر چقدر مرطوب تر برای پوست تان بهتر. هر گونه تغییر در رژیم مراقبت از پوست تان ممکن است در ابتدا به آن خوب واکنش نشان ندهد اما با گذشت زمان پوست تان عادت می کند, بنابراین آگاه باشید که قبل از اینکه از محصول خاصی استفاده کنید حتما یک دوره سازگاری با پوست تان داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که به محض اینکه دوش می گیرید از این لوسیون جدید برای حفظ رطوبت استفاده کنید, و برای اینکه به پوست تان فرصت تنفس بدهید هر شب قبل از خواب آنرا با آب گرم بشویید.

۵- از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
شاید احمقانه بنظر برسد, اما اینطور نیست؟ چه کسی در زمستان کرم ضد آفتاب مصرف می کند؟ اما شما باید اینکار را بکنید! گرچه ممکن است هوا باندازه تابستان گرم نباشد, اما فکر نکنید که خورشید به همان نسبت تابستان خطرناک نیست. در حقیقت, اشعه خورشید از روی یخ ها منعکس می شود و حتی برف ممکن است که صدمه بدتری به پوست تان وارد کند. نیم ساعت قبل از بیرون رفتن کرم ضد آفتاب مصرف کنید تا فرصتی برای خشک شدن داشته باشد و به لباس هایتان نچسبد, و اگر در معرض خورشید برای مدت طولانی هستید کرم ضد آفتاب را مرتبا تجدید کنید.

۶- از لوسیون دست استفاده کنید.
برای انجام دادن هر کاری از دست هایتان استفاده می کنید, تمام روز, و خیلی راحت است که فراموش کنیم دست هایمان نیاز به مراقبت زیادی دارند. اغلب, تا زمانیکه دست هایتان پوسته پوسته نشوند و ترک نخورند ممکن است متوجه نشوید که نیاز به کمک و مراقبت دارند. صبح ها و عصرها از یک کرم مرطوب کننده سنگین استفاده کنید, اگر احساس کردید بعد از شستن دست هایتان آب و صابون آنها را بیش از حد خشک می کنند از لوسیون استفاده کنید. اگر نمی خواهید بروی صفحه کلید رایانه و یا صفحه نمایش آن لکه ایجاد شود, مطمئن شوید که از لوسیون غیر چرب استفاده می کنید.

۷- از ترک خوردن لب ها جلوگیری کنید.
خودتان متوجه نیستید اما آنقدر لبهایتان را با زبانتان مرطوب می کنید که ترک می خورد! برای جلوگیری از این امر و نرم نگه داشتن لب هایتان از مرطوب کننده لب در طول روز استفاده کنید. اینکار را بعنوان بخشی از برنامه مرطوب کردن بدنتان در طول روز انجام دهید, و این مرطوب کننده را همه جا همراه خودتان داشته باشید تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید. اگر در هوای خیلی سرد بیرون می روید, می توانید یک لایه نازک وازلین روی لبهایتان استفاده کنید تا از ترک و سرما خوردن آن جلوگیری شود.

۸- گرم بمانید, نه داغ.
وقتیکه سردتان است, دوست دارید داغ شوید‒این امری طبیعی است! چه کسی گفته که اینکار برایتان بد است؟ رفتن از سرما به گرما بصورت طبیعی پوست تان را خیلی سریع تر خشک خواهد کرد. اگر گرم بمانید, درجه حرارت مناسبی خواهید داشت, و این برای پوست تان خیلی بهتر خواهد بود. استفاده از دستگاههای تولید رطوبت در فضای اتاق به بالا نگه داشتن رطوبت هوا کمک خواهد کرد. بخاطر داشته باشید این قاعده در مورد حمام کردن هم صادق است, برای شستشو از آب گرم بجای آب داغ استفاده کنید. آب داغ باعث سوزش پوست می شود و رطوبت موهایتان را از بین خواهد برد.

۹- از پوشیدن لباس های مرطوب خودداری کنید.
تا جائیکه می توانید لباس های ضد آب بپوشید, شامل دستکش, چکمه و کت. زمانیکه لباس هایتان مرطوب می شود, آنها را با لباس های گرم و خشک تعویض کنید. پوشیدن لباس های مرطوب پوست تان را تحریک می کند, و می تواند باعث بوجود آمدن خارش و زخم شود.

۱۰- هیدراته بمانید.
شاید بیشتر تمایل داشته باشید که کاکائو و یا قهوه داغ بخورید, اما خیلی مهم است که در هوای سرد بدنتان را هیدراته نگه دارید. از مصرف الکل اجتناب کنید, که باعث می شود بدن انسان با کمبود آب مواجه بشود. اطمینان حاصل کنید که همان مقدار پیشنهاد شده ۸ لیوان آب را در طول روز مصرف کنید, که نه تنها باعث می شود بدنتان هیدراته باقی بماند, همچنین پوست تان را هم مرطوب نگه می دارد. پوستی که هیدراته است سالمتر هم است, و وقتیکه با این برنامه مرطوب سازی همراه می شود, پوست تان خیلی عالی بنظر خواهد رسید, حالا هر چقدر که می خواهد هوای بیرون سرد باشد!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *