راهنمای خرید مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری و شیردهی

راهنمای خرید مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی از چه محصولات آرایشی و بهداشتی می توان استفاده کرد و از چه موادی باید پرهیز کرد؟ در مطلب پیش رو به معرفی بیشتر برند هاگینا و نکاتی مهم برای سلامت مادران در دوران بارداری و شیردهی می پردازیم.
بایدها و نبایدهای محصولات آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری و شیردهی

دوران بارداریاکثر زنان باردار فکر می کنند که تنها آنچه وارد بدن آنها می شود می تواند بر سلامت جنین تاثیرگذار باشد، این در حالی است که هر آنچه روی بدن آنها قرار می گیرد نیز بر سلامت خود و جنینشان موثر است. خط قرمزهایی در استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی برای بانوان در دوران بارداری و شیردهی وجود دارد که هنگام خرید باید به آنها دقت نمایند:

خط قرمز شماره یک:
رتینوئیدها -Retinoids
رتینوئید که با نام ترتینوئین نیز شناخته می شود ،نوعی از ویتامین A  می باشد که باعث کاهش تقسیم سلولی و جلوگیری از شکستن کلاژن می گردد.این ماده بیشتر در مرطوب کننده های ضد پیری،کرم ها و لوسیون های درمان آکنه و ضدلک ها وجود دارد.

مطالعات نشان داده است که مصرف این ماده باعث بروز آسیب های برگشت ناپذیر جنین می گردد.

پزشکان توصیه می کنند از مصرف اشکال خوراکی و موضعی رتینوئیدها در دوران بارداری اکیدا اجتناب کنید.

خط قرمز شماره دو:
هیدروکسی اسیدها  -Hydroxy Acids
اسیدهای هیدروکسی مانند آلفا هیدروکسی اسید(AHA) ،بتا هیدروکسی اسید (BHA) و اسید سالیسیک در برخی محصولات آرایشی-بهداشتی از جمله فرآورده های ضدآکنه،ضد التهاب و قرمزی و ضدچروک  استفاده می شود.مطالعات نشان داده است ،استفاده مکرر از این محصولات باعث ایجاد نقایص مادرزادی و عوارض مختلف یارداری می شود.

خط قرمز شماره سه:
پارابن
استفاده از مواد شیمیایی نگهدارنده از جمله پارابن به علت عوارض سقط جنین وایجاد مشکلات تولید مثلی در جنین در دوران بارداری ممنوع می باشد.

خط قرمز شماره چهار:
سویا -SOY
پزشکان استفاده از محصولات و لوسیون های حاوی سویا را به علت داشتن اثرات استروژنی و تشدید لکه های پوستی دوران بارداری(کلوآسما-ملاسما) توصیه نمی کنند.

خط قرمز شماره پنج:
فتالات -PHETHALATES
این ماده شیمیایی در لاک های ناخن جهت افزایش انعطاف پذیری آن استفاده می شود،دانشمندان اخیرا ارتباط هایی بین در معرض این ماده قرارداشتن و تولد جنین غیرطبیعی یافته اند.

خط قرمز شماره شش:
تولوئن -Toluene
این ماده که در لاک های ناخن استفاده می گردد برای جنین به شدت سمی می باشد ،در دوران بارداری از استفاده از محصولات حاوی این ماده اکیدا اجتناب نمایید.
خط قرمز شماره هفت:
فرمالدهید -FORMALDEHYDE
این ماده در صاف کننده های مو،لاک ناخن و چسب مژه یافت می شود و به شدت سرطان زا می باشد.استفاده از این مواد در طول بارداری بسیار پرخطر می باشد.

خط قرمز شماره هشت:
تتراسایکلین ها -TETRACYCLINES
داروهایی مانند تتراسایکلین،داکسی سایکلین و ماینوسایکلین از جمله آنتی بیوتیک هایی هستند که در درمان آکنه استفاده

می شوند.استفاده خوراکی و موضعی این آنتی بیوتیک ها موجب آسیب جدی کبدی در خانم باردار و ممانعت از رشد استخوانی جنین می گردد.

خط قرمز شماره نه:
هیدروکینون -HYDROQUINONE
پزشکان استفاده از فرآورده های آرایشی –بهداشتی حاوی هیدروکینون را به علت جذب بالای پوستی در دوران بارداری توصیه

نمی کنند.این ماده اغلب در فرآورده های پوستی ضد لک استفاده می گردند.

خط قرمز شماره ده:
دی هیدروکسی استون -(DIHYDROXYACETONE(DHA
در هنگام بارداری از اسپری های فاقد ماده شیمیایی DHA  استفاده نمایید.استنشاق این ماده برای مادر و جنین ایمن نمی باشد.

خط قرمز شماره یازده:
اسیدتیوگلیکولک -THIOGLYCOLICACID

این ماده در کرم های موبر استفاده می شود،اگرچه مطالعاتی در مورد اثر این ماده بر رشد کودک وجود ندارد،پزشکان از استفاده آنها را در دوران بارداری توصیه نمی کنند.

خط قرمز شماره دوازده:
آمونیاک AMMONIA
آمونیاک در رنگ موها یافت می شود و به علت تحریک پوست و ریه توصیه می شود در دوران بارداری از رنگ موهای فاقد آمونیاک استفاده شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *