چرا احساس گرسنگی می کنیم در صورتیکه اینطور نیست!

چرا احساس گرسنگی می کنیم در صورتیکه اینطور نیست!

آیا شما با وجود اینکه تازه غذا خورده اید باز احساس گرسنگی می کنید؟
بهتر است راهی پیدا کنید که بفهمید چرا احساس گرسنگی می کنید. حتی زمانیکه اینطور نیست- و چکار می توانید بکنید که میل و اشتهایتان را کنترل کنید
همه ما این احساس را می شناسیم. بعد از ظهر است و ما قبلا ناهارمان را خورده ایم. اما هنوز احساس گرسنگی می کنیم. خودتان می دانید که به اندازه کافی غذا خورده اید حتی در طول روز – اما هنوز در مورد بسته شیرینی ای که در کشو میزتان دارید فکر می کنید. می دانید که نباید اینطور باشد اما شما اینگونه هستید :شما هنوز گرسنه اند.این احساس خسته کننده است مخصوصا زمانیکه سعی دارید که وزن تان را کاهش دهید. اما توضیح بیشتری برای این کار در رابطه با تکامل انسان نسبت به کمبود قدرت یا نظم وجود دارد.

کاهش وزن راحت است چرا که بدن ما در مقابلمان هم پیمان می شود. دکتر تونی پلدستون دکتر داروساز و دکتر غدد کالج امپریال لندن که تحقیقات زیادی در مورد چاقی ، اشتها و هورمون های درگیر انجام داده است اعتقاد دارد که چاقی به عنوان یک مسئله اخلاقی یا مشکل ساده عمل می کند که غیر منطقی و غیر معقول است. به کسی بگویید که چاقی به آنها کمک نمی کند ، مخصوصا اکنون که ما در محیطی زندگی می کنیم که همه چیز در علیه کمبود وزن ما قرار دارد- ما با انواعی از غذاهای بی خاصیت احاطه شده ایم. هر زمان بخواهیم وزن کم کنیم بدن مان در مقابل مان می ایستد و نمی گذارد ما وزن بیشتری کم کنیم. گرسنگی نیز یک بازتاب بیولوژیکی و خارج از کنترل ماست.

در گذشته دور ما – زمانیکه انسان های اولیه و بعدها زندگی باستانی – پیدا کردن غذا از رفتن به مغازه دشوار تر بود. آنها برای بقا و بدست آوردن غذا م یجنگیدند. سپس ماشین ها توسعه یافتند – بواسطه پیغام رسان های شیمیای به بدن ما مواد غذایی می رساندند- و رفتا رما را در مورد پیدا کردن غذا سوق می دادند. ما بدنهایی داشتیم که براساس کمیابی ساخته شده بود ما همان امیال و اشتها را برای خوردن داشتیم اما پیدا کردن غذا سخت بود حتی زمانیکه در دوره فراوانی زندگی می کردیم.

هورمونها بعد از گرسنگی

گرسنگی ، که از آن تحلیل رفتن احساسات در امیال و اشتباق حاصل می شود ناشی از یک دلیل است: این راهی است برای بدن شما تا به شما بگوید نیازمند انرژی بیشتری است. اگر هیچوقت احساس گرسنگی نکنید ، نمی توانیم زنده بمانیم. کلید این مشکل این است که هورمون ها به ما دروغ بگویند.

شما قبلا با سروتونین آشنا هستید که هورمونی برای شادی و افسردگی است و استروژن و تستسترون و هورمون های جنسی. در اینجا چیز دیگری هم هست که شما باید در مورد آن بدانید: گرلین ، هورمونی کلیدی که در تنظیم اشتها دخالت دارد. این یک هورمون شیمیایی است که باعث شود شما احساس گرسنگی کنید. اگر به اندازه کافی غذا نخورده باشید شکم شما گرلین آزاد کرده و به سمت مغز شما می رودو شما به غذا فکر می کنید.

اما مسائل پیچیده تر از اینهاست.پلدستون می گوید : بدن ما اگر نیاز بیشتری به کالری داشته باشد نیز گرلین را ترشح می کند مانند زمانیکه برای مدت طولانی غذا نخورده اید یا شب قبل به خوبی نخوابیده اید و نیاز به سطوح بیشتری از انرژی دارید. اگر مردم به اندازه کافی نخوابند یا دوره خواب مفیدشان کم  باشد سطوح بیشتری از گرلین در بدنشان ترشح می شود.کمبود خواب میتواند اشتها را بیشتر کند.سطوح گرلین به خاطر وجود استرس نیز می تواند متغیر باشد. چرا که بسیاری از ما بخاطر استرس های بالایی که در محیط کار داریم دوست داریم میان وعده بیشتری بخوریم در صورتیکه بدن ما نیازمند انرژی جسمی بیشتری نیست.

چگونه بر احساس گرسنگی غلبه کنیم؟
حال برای حل این مشکل چه باید کرد؟حالا که با محدودیت های بیولوژیکی احاطه شده ایم؟دکتر گلدستون و دیگران در رابطه با توسعه داروهایی که اثرات جراحی بای پس معده را تقلید می کند روی کاری مغز انجام میدهند تا به آنهایی که از اشتهای کاذب رنج می برد و می خواهند بدون اینکه زیر تیغ جراحی بروند وزن کم کنند کمک کنند.

به طور مرتب بخورید اما وعده های غذایی تان را فراموش نکنید. صبحانه بخورید تا نیاز به میان وعده سنگینی نداشته باشید دکتر گلدستون می گوید : سعی کنید غذاهایی بخورید که کربوهیدرات بیشتری داشته باشند و از خوردن نوشیدنی های قندی و نان سفید خودداری کنید تا نیاز به انرژی زیادی برای سوزاندن این قندهای اضافه نداشته باشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *