معنی قهر کردن همسرتان چیست؟

معنی قهر کردن همسرتان چیست؟

یک قانون کلی درباره شکل گیری و ادامه رفتارهای منفی وجود دارد : رفتارهای منفی با وجود آسیب زایی شان در صورتی ادامه پیدا می کنند که پاداش دریافت کنند و تقویت شوند. مثال زیر به روشن تر شدن این موضوع کمک می کند:

کودکی را در نظر بگیرید که در خیابان از والدینش تقاضای خرید یک خوراکی را دارد که برای او مضر است. والدین با خواسته او مخالفت می کنند. کودک که دوست دارد به خواسته اش برسد شروع می کند به گریه کردن و جیغ و داد کشیدن. والدین هم به خاطر جلوگیری از گریه او خواسته اش را برآورده می کنند. به دست آوردن خوراکی نقش پاداش برای رفتار گریه کردن و جیغ زدن را دارد. اگر این ماجرا باز هم تکرار شود، کودک یاد می گیرد که در صورت گریه کردن و جیغ زدن به خواسته اش می رسد و این رفتار با وجود آزار دهنده بودنش ادامه پیدا می کند.

درباره رفتار قهر کردن همسرتان نیز باید بررسی کرد که چه پاداش هایی برای این رفتار دریافت می کند. چندین احتمال وجود دارد:

_ ممکن است قهر کردن همسرتان باعث شود شما خواسته‌هایش را سریع تر و بهتر اجابت کنید.

_ ممکن است همسرتان به طور معمول از جانب شما توجه و محبت کافی را دریافت نمی کند و از این طریق می تواند توجه و محبت بیشتری دریافت کند.

اگر این نکات درباره شما و همسرتان صدق می کند باید به برطرف کردن آن کمک کنید
خاموش شدن یک رفتار منفی در صورتی اتفاق می افتد که ارتباط آن رفتار با پاداش هایی که دریافت می کند قطع شود. درباره مثال کودک، اگر والدین بخواهند رفتار جیغ زدن و گریه کردن کودکشان از بین برود، باید برای مدتی گریه های او را تحمل کنند و خواسته های همراه با گریه و جیغ وی را اجابت نکنند. از طرف دیگر در صورت بروز رفتارهای مثبت، تشویق و توجه ویژه نشان دهند. بعد از مدتی این عادت بد، کم کم به سمت خاموشی خواهد رفت.

محبت فراموش نشود!
شما نیز می توانید با حذف پاداش هایی که در پاسخ به قهر همسرتان می دهید به کم شدن رفتار منفی وی کمک کنید.البته این به تنهایی کافی نیست. در مواقع عادی سعی کنید توجه و محبت کافی نسبت به او ابراز کنید تا دیگر دلیلی برای استفاده از روش های منفی باقی نماند.

دلخوری های کوچک
احتمال دیگری هم که می تواند باعث قهر همسرتان این است که شاید در رابطه شما مسائل و دلخوری های جزئی زیادی از گذشته به طور حل نشده باقی مانده و کوچک ترین موردی دوباره یادآور مسائل گذشته و دلخوری می شود. اگر فکر می کنید این مسئله درباره شما صدق می کند با همسرتان در شرایط عادی و آرام گفت وگو کنید و مسائل گذشته را بیان و البته حل و فصل کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. م. ع

    یکی از مواردش دیدن گردن بند طلا، در طلا فروشی است. که همسر دعوا و آبرو ریزی راه میاندازد ایکاش یاد آوری کنه که طلا میخواد . ولی بهترین راه همان دعوا و آبرو ریزی است، و وقتی که با خرید طلا از طرف شوهر مواجه شد . آشتی و سه روز بعد گردن بند رو با اون گردن بندی که دوست داره تعویض میکنه .
    ولی این خانم دقت نمیکنه که شوهرش تا وقتی گردن بند جدید رو میبینه . یاد آبروی از دست رفته اش است و اونم در وقت مناسب، همسر قدیم رو با معشوقه جدید عوض میکند.
    بیش از صد تا نمونه اش رو دیدم و حتی خانمها همدیگر رو به دعوا کردن تشویق میکنند برای این کارها .

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *