چرا سرماخوردگی شما بهبود نمی یابد؟

چرا سرماخوردگی شما بهبود نمی یابد؟

شاید یکی از حقایق مربوط به سلامت انسان این باشد که کسی فصل پاییز و زمستان را بدون سرماخوردگی نمی تواند بگذارند و اقلاً یکی دو باری در این برهه دچار بیماری می شود. سرماخوردگی به خودی خود بیماری خطرناکی نیست اما چرا گاهی این بیماری بهبود نمی یابد؟

خوب اول از همه برویم سراغ ریشه بیماری!

سرماخوردگی معمولی یا همان Common cold یک بیماری ویروسی به شدت همه گیر تنفسی است که از طرق مختلفی به افراد دیگر انتقال می یابد که همگی آنها به پوست و دستگاه تنفسی برمیگردد. عطسه و تماس با دیگران آنها را نیز بیمار میکند. بحث راجع به اینکه چه کنیم که سرما نخوریم بی معنا است و تحت هر شرایطی حتی اگر خود شما هم در معرض بیماری قرار نگیرید دیگران شما را بیمار خواهند کرد!

ریشه سرماخوردگی فقط قرار گرفتن در معرض کوران سرما است و می تواند در فصل گرما هم بیماری ایجاد کند (مثلاً وقتی پس از دوش گرفتن یا با بدن عرق کرده در برابر کولر قرار بگیرید) اما در فصل سرد سال به دلیل بسته بودن محیط انتقال بیماری بهتر صورت می گیرد. خوب چرا سرماخوردگی دیر درمان می شود؟

سرماخوردگی معمولاً باید پس از ۴۸ ساعت طوفانی که ممکن است با تب و آب ریزش بینی هم همراه باشد خود به خود فروکش کند و با سرفه هایی محدود درمان در مرحله نقاهت و بهبودی کامل ادامه یابد. اما معمولاً این اتفاق نمی افتد! مهمترین عوامل به این شرح هستند:

۱-ترکیب باکتری و ویروس: سرماخوردگی معمولی و حتی آنفولانزا ویروسی هستند اما با تضعیف بدن برخی باکتریها عامل تشدید بیماری می شوند. در هر حال اگر خلط رنگی(به خصوص سبز رنگ) مشاهده کردید مطمئن باشید که بیماری شما عفونی از نوع باکتریایی است و حتماً باید با نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید. عفونتهای ناشی از این نوع باکتریها می توانند به کلیه و قلب شما آسیب دایمی برسانند پس آنها را شوخی نگیرید. حتماً به پزشک مراجعه کنید.

۲-مصرف زیاد آنتی بیوتیکها: بیجا مصرف کردن خارج از دوره درمان آنتی بیوتیکها هم موجب طولانی شدن بیماری می شود زیرا ناخواسته سیستم دفاعی به کشتار باکتریهای بی خطر و حتی مفید وادار می شود و چون با خلط لاشه آنها باید دفع شود، همین موضوع موجب می شود شما تصور کنید درمان نشده اید. پس در مصرف آنتی بیوتیکها خودسرانه زیاده روی نکنید.

۳-آلودگی و آلرژی: محیط آلوده و زمینه آلرژی در شما می تواند سیستم تنفسی شما که در اثر سرما خوردگی حساس شده است را تحریک به واکنش مکرر با سرفه و دفع خلط کند. در این موارد با نظر پزشک لازم است داروها کنترل کننده آلرژی مصرف کنید. اگرچنین سابقه ای دارید حتماً به پزشک خود بگویید تا اقدام لازم را انجام دهد.

۴-لوزه، انحراف بینی و سابقه سینوزیت: بخشی از مردم لوزه دارند. اگرچه لوزه با افزایش سن دچار آتروفی و کوچک شدن می شود اما باز هم به دلیل نوع بافت آن محیط رشد عفونت است. این موضوع موجب می شود که با خارش لوزه ها سرفه های مکرر ایجاد شود. اگر چنین است در صورت نیاز باید لوزه ها برداشته شوند و یا با دارو حساسیت کنترل گردد. در کنار این موضوع افراد زیادی دارای انحراف تیغه بینی هستند که موجب ترشح مکرر خلط و واکنش سرفه ای و دفع خلط به داخل دهان می شود. این افراد نیز یا باید جراحی شوند یا با داروهای کمکی آن را تحمل کنند. اگر سابقه سینوزیت دارید نیز در فصل سرما باید بیشتر مراقب باشید چون مستعد عودت بیماری هستید. افرادی که سینوسهای آنها ملتهب است و یا لوزه دارند معمولاً در اثر سرماخوردگی ویروسی دچار عفونت نیز می شوند و حتماً باید تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار بگیرند.

و آخرین نکته:

آب نمک را فراموش نکنید! شستشوی دهان و بینی با “آب نمک” بسیار موثر است. فراموش نکنید تخلیه لاشه باکتریها که به صورت خلط ظاهر می شود، از حفره های بینی و حلق شما بسیار در تسریع درمان موثر است و اگر این تخلیه صورت نگیرد هر قدر هم آنتی بیوتیک مصرف کنید موثر به ثمره مورد نظر شما نخواهد بود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *