چاکراها (قسمت دوم )

چاکراها (قسمت دوم )

چاکرای چشم سوم

هشتمین چاکرای اصلی در میان دو چشم قرار دارد. اغلب آن راچاکرای چشم سوم می نامیم و دلیل خوبی هم برای این کار داریم. چشمانت را ببند، چند نفس عمیق بکش و تمام توجهت را به نقطه ی بین دو چشم واقعی ات متمرکز کن. می بینی یا حس می کنی که چیزی بیضی شکل در آن جا قرار دارد این چشم سوم توست که مستقیم به تو نگاه می کند. این چشم خود حقیقی توست که بر وجود برتر تو نظر دارد. دلیل این که این چشم به طرف توست این است که هر آنچه هست در درون توست، هیچ چیزی به جز آنچه در ذهن و قلب تو وجود دارد، نیست. این توهمی بیش نیست که جهان مادی بیرون از تو و جدا از تو وجود دارد.

چشم سوم تمام وقایع زندگی تو را ضبط می کند. هرچیزی که می اندیشی، حس می کنی و انجام می دهد، همچنین احساسات و عواطف افرادی که با آنها تماس داری را هم ضبط می کند. وقتی به جهان دیگر پا گذاشتی، در مرور زندگی ات این فیلم را تماشا خواهی کرد.

چشم سوم کمی با چاکراهای دیگر فرق دارد، چون چشمی در مرکز آن قرار دارد اطراف این چشم مرکز انرژی ای هست که شعاع هایی از نور آبی لاجوردی پراکنده می کند که در آن شعاع هایی از نور سفید و ارغوانی هم دیده می شود.

چشم سوم تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به امور زیر است:

*آینده: تمایل یا بی میلی تو به مشاهده ی واضح آنچه برایت مقدر شده است.

* گذشته: اگر بینشی که داشته ای باعث هراس تو بوده یا اگر در این زندگی یا در زندگی های گذشته ات به دلیل داشتن بینش ماورایی در گذشته اغلب به عنوان «جادوگر» محکوم به مرگ می شدند و بچه هایی که دارای توانایی های ماورای طبیعی و غیب بینی بودند «شیطان» نامیده می شدند و اغلب چشم سوم آنها بسته می شده است .

*اعتقادات درباره ارواح: تمایل به دیدن یا ترس از دیدن فرشته ها یا ارواح.

وقتی چاکرای چشم سوم پاک باشد، تو می بینی که چشم خود برترت به روشنی به تو می نگرد مشاهده ی پلک روی چشم سوم نشان دهنده ی بسته بودن آن است این پلک ممکن است کاملاً بسته باشد، کمی باز باشد یا باز و بسته شود. شاید هم پرده ای بر چشم سوم قرار داشته باشد ، که تمام بینش معنوی فرد را کور کند.

چاکرای تاجی

نهمین چاکرای اصلی از درون نزدیک بالای سر است و مانند پنکه ی سقفی ای به رنگ شفاف ارغوانی مایل به قرمز سیر است. چاکرای تاجی بر بالای تمام چاکراهای درون بدن ما قرار دارد. لازم است فراشناخت داشته باشی یا «شناخت روشن»که توانایی دریافت افکار، اطلاعات و باورهای خود الهی یا ناخودآگاه جمعی است. کسانی که نیروی فراشناختی بالایی دارند، می توانند به موهبت خلاقیت و نوآوری هایی در عرصه ی معنوی دست یابند.

چاکرای تاجی با افکار و احساسات زیر مربوط است:

·خدا: این که ما چقدر با خدا احساس نزدیکی کنیم ، چه قدر از خالق خود بیگانه باشیم یا نسبت به او خشمگین باشیم.

·دین و معنویت: آیا تجربه های  منفی در مورد دین داریم، خشم و کینه و عدم بخشش ما گره هایی در چاکرای تاجی ایجاد می کند.

·راهنمای الهی: احساس ما را در مورد دریافت راهنمایی یا نظراتی از منبع الهی بعضی از افراد تصور این که دیگری به آنها بگوید چه کنند احساس تهدید می کنند ، حتی اگر این دیگری خداوند یا ناخودآگاه جمعی باشد.

·اعتماد: تمایل یا عدم تمایل ما به دریافت اطلاعات و حقایقی از سطح اتری ، بدون آن که بدانیم چگونه به آنها دست می یابیم.

چاکرای تاجی پاک با نور شفاف و زیبای ارغوانی می درخشد و جرقه هایی از نور سفید الماس گون در آن به چشم می خورد.

چاکرای تاجی با عواطف شفانیافته و افکار تلخ درباره ی راهنمایی الهی ، خدا یا تجربه های دینی منفی بسته و مانند شب تیره می شود.

خوشبختانه این چاکرا به سرعت در برابر روش های پاکسازی که بعداً به آنها خواهیم پرداخت جواب می دهد.

در این جدول خلاصه ای از نام، محل ، کارکرد و رنگ چاکراهای اصلی را آورده ایم:

چاکرا

محل

 

موضوعات مربوط

رنگ

تاجی

قسمت درونی بالای سر

الهامات و هدایت الهی

ارغوانی سیر

چشم سوم

بین دو چشم

غیب بینی

آبی تیره

گوش

بالای گوش ها درون سر

الهام

سرخابی

گلو

ناحیه ی سیب آدم

ارتباط ، بیان حقایق خویشتن

آبی روشن

قلب

سینه

عشق ، حساسیت به امور معنوی

سبز روشن

شبکه ی خورشیدی

ناحیه شکم

قدرت و کنترل

زرد

خاجی

۱۰سانتی متر زیر شبکه خورشیدی

تمایلات جسمانی و امیال، عادت ها

نارنجی

ریشه

انتهای ستون فقرات

زندگی و بقا، علائق و توجهات ، مانند پول ، سرپناه و نیازهای اولیه زندگی

قرمز


بخش دوم

مراقبه هایی برای پاکسازی چاکراها

تقریباً هر روز با افکار نگران کننده ای مواجهه می شویم ما اغلب با افراد و موقعیت هایی مواجه می شویم که به نوعی در ما احساس ترس و نگرانی ایجاد می کند در نتیجه ما انرژی ترس را به درون چاکرای مان جذب می کنیم. به همین دلیل فکر خوبی است که هر روز چاکراهایت را پاک کنی. درست همان طور که هر روز صبح صورت مان را می شوییم، بگذار انرژی وجودت هم از این پاکسازی مداوم بهره مند شود. شفاف سازی چاکراها دو مرحله دارد:

۱-پاکسازی: رها کردن چاکراها از افکار منفی و وابستگی ها و گره های اتری و…

۲- تعادل چاکراها: بزرگ کردن چاکراها به طوری که همه ی آنها به یک اندازه باشند.

وقتی افکار نگران کننده ای را که باعث کوچک و جمع شدن چاکراهاست در زهن می پروریم، چاکراهایمان کوچک می شوند. وقتی درباره ی موضوع مربوط به هر کدام از چاکراها دچار وسواس فکری شویم به طور نامناسبی بزرگ می شوند برای مثال، نگرانی در مورد امور مالی باعث کوچک شدن چاکرای ریشه می شود وسواس فکری و افکار نگران کننده در مورد به دست آوردن پول هم باعث بزرگ شدن نامتناسب این چاکرا خواهد شد.

چاکرای بزرگ به خودی خود اشکالی ندارد درواقع نشانه ی سلامت است. اما باید اندازه ی همه چاکراها را با هم متناسب نگه داریم تا جریان انرژی در بدن مان به خوبی انجام گیرد. چاکرای آلوده یا نامتعادل منجر به احساس افسردگی، خستگی شدید و موانع آشکار در مسیر خلاقیت و جریان فروانی می شود. چاکراهای پاک و متعادل باعث جریان آزاد انرژی و ایده های نو و هماهنگی در وجود ما می شوند.

چندین روش برای پاکسازی چاکراها وجود دارد و خوشحالم که باید بگویم ما امکان انتخاب های متعددی داریم. این بسیار لذت بخش است که بتوانیم هر روز از روشهای پاکسازی چاکرای مختلف استفاده کنیم. اگر عجله داشته باشیم از روش های کوتاه تری استفاده می کنیم و روش های کلی تر و طولانی تر را برای زمان هایی که وقت آزادی دارم می گذارم.

در این کتاب، من چند روش مورد علاقه ام را توضیح می دهم. من توصیه می کنم که هر یک از آنها را امتحان کنی تا در مجموعه روش هایت تجربه ای از آن داشته باشی و پس از آن، همان روشی را انتخاب کنی که برایت مناسب تر و با روحیه تو سازگار است.

شاید مرسوم ترین روش برای پاکسازی چاکراها مراقبه باشد، من این روش مراقبه را خودم همیشه انجام می دهم و به شاگردان و مراجعانم توصیه می کنم.

این مراقبه ها هر کدام ۱۲تا۱۵ دقیقه طول می کشد. من فکر می کنم همه ی ما می توانیم در برنامه ی روزانه ی پر مشغله ی خود چنین زمانی پیدا کنیم، مراقبه ی صبحگاهی که صبح را با اشارات روشنی به نیات هایی مثبت و توان آفرین آغاز می کنیم و مراقبه ی شامگاهی که همه ی انرژی های منفی را که در طول روز جذب کرده ایم از وجودمان پاک می کند و فرشتگان رابه رویاهایمان دعوت می کند.

راهنمای اساسی مراقبه

اگر قبلاً مراقبه نکرده ای، در این جا چند بند راهنمایی مفید برای تو آورده ام. البته مهمترین آموزگار تو در مراقبه یا انجام هر کار دیگری در این زمینه راهنمای درونی خودت است. بگذار همه چیز جریان طبیعی خود را داشته باشد مطمئن باش که به همین صورت با نهایت مهارت و خبرگی عمل خواهی کرد.

ابتدا محل آرامی را پیدا کن که بتوانی تنها باشی یا کسی مزاحم افکار تو نشود. این مکان می تواند گوشه ای از اتاق خواب،  حمام، باغچه، پارک یا حتی خودرو باشد . سپس راحت بنشین، نیازی نیست که پاهایت را در وضعیت ناراحتی قرار دهی یا چهار زانو بنشینی، آرامش درونی کاری طاقت فرسا نیست.

در حالتی طبیعی که راحت هستی بنشین یا چشم هایت را ببند یا نگاهت را به زیر بینداز تا مسائل بیرونی حواست را پرت نکنند.

سپس، دو سه نفس عمیق بکش. از دهان نفس بکش و از بینی بیرون بده وقتی نفست را فرو می دهی آن را چند ثانیه نگه دار و سپس آن را به طول کامل بیرون بده.

در حال مراقبه، نفس یا خود درونی ممکن است تلاش کند حواس تو را پرت کند. او این کار را می کند چون می ترسد تو به آرامش فکری برسی. اگر به آرامش برسی و دیگر نترسی، نفس تمام نیروی خود را در مهار وجود تو با ترس و هراس از دست خواهد داد. از این رو نفس ذهن تو را زیر ضرب افکاری در مورد چیزهای کم اهمیت، صورت حساب ها، ترافیک و درگیری ها و جسم می کند. بسیار مهم است که با نفس خود نجنگی و از دست آن عصبانی نشوی. خشم و عصبانیت به نفس حقانیت و قدرت می دهد. در حقیقت این چیزی جز توهمی کابوس وار نیست.

پس اگر در حالت مراقبه افکاری نگران کننده به سراغت آمدند، به آنها توجه کن و از آنها بگذر. با تصور این افکار مانند حبابهای صابون می توانی از آنها رها شوی و خود را ببینی که این حباب ها را به فرشته ی نگهبان می سپارد، یا می توانی تصور کنی که نور الهی درخشان درونی بر این افکار افتاده است و آنها را ناپایدار کرده است. همچنین می توانی افکار منفی و نگران کننده را با بازدم خود بیرون دهی و به جای آن افکاری از عشق و نیروی حقیقی را فرو دهی.

در طی مراقبه هایی که خواهیم آورد، جمله های تاکیدی متعددی داریم که مربوط به رهاسازی خویشتن است. اگر توجه کنی نکته ی اصلی در تمام این جمله های تاکیدی «من می خواهم رها سازم است …» است. این جمله های تاکیدی بسیار موثر هستند.

اگر بخواهی از افکار تضعیف کننده رها شوی واگر با نیتی قوی در پی نیرویی آرامش بخش باشی، موفقیت حتمی است. فرشته ها مدام به من می گویند: «نیت های توست که تجربه های تو را می سازد»، اگر ما بخواهیم که از دست افکار منفی رها شویم، همه ی چیزهای منفی به سرعت و به آسانی به پایان می رسد و فقط باید بخواهیم که شفا یابیم ، آنگاه می بینیم که شفا یافته ایم.

پس از این که در وضعیت راحتی قرار گرفتی و ذهنت آرام بود، مراقبه ی صبحگاهی یا شامگاهی برای پاکسازی چاکراها را بخوان.

 

مراقبه ی صبحگاهی برای پاکسازی چاکراها

با آغاز گشایش به سوی انرژی شفابخش نور الهی، نفس عمیقی بکش و آن را بیرون بده. تا کامل هستی بی نقص و عالی، نیازی نداری چیزی به وجودت  دست یابی. فقط باید از موانع و وابستگی هایی که مانع تجربه ی کامل وجود حقیقت الهی تو و لذت بردن از آن می شود رها شوی. نیروی معنوی خود را بیدار کن تا خودت،کسانی را که دوست داری و هر موقعیتی که در آن قرار داری، شفا یابد. به موهبت ها و بینش های فراوانی ات آگاه شو، چرا که تو فرزند مقدس آگاهی نامتناهی هستی.

بگذار با تمرکز آگاهی ات بر نور درخشان سفید رنگی که در ناحیه ی وسط شکم می درخشد شروع کنیم. این نور سفید را ببین یا حس کن. ببین که مانند شعله ای نورانی در وجود تو می درخشد. این شعله جوهره ی حقیقی توست، شعله ی نور الهی در درون تو، با تصمیم ها و نیت هایت می توانی این شعله ی الهی را نوراتی تر کنی. حس کن یا ببین که نور الهی همین حالا در درون تو نورانی تر می شود و تمام بدن و هاله ی اطراف وجود تو را نور درخشان الهی در بر می گیرد. گرمایی را در درونت حس کن، که تمام وجود تو را سرشار از عشق و انرژی آرامش بخش می کند.

حالا تو جهت را به ناحیه ای در انتهای ستون فقرات متمرکز کن. حلقه ی درخشان سرخ رنگی را ببین یا حس کن که در جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخد. این حلقه مانند پروانه ی گردانی است که پره های آن همدیگر را می پوشانند. به رنگ قرمز یاقوتی زیبایی می درخشد. این چاکرای ریشه ی توست مرکز انرژی مربوط به افکار و باورهای تو در مورد پول و امنیت مادی.

در ذهن خود چاکرای ریشه را ببین یا حس کن ببین در آن یا در اطراف آن هیچ لکه یا ناحیه تیره ای بر اثر نگرانی ها و ترس ها می بینی.

طبیعی است که همه ی ما چنین احساساتی داشته باشیم. نیازی نیست که در مورد آنها قضاوت کنی، فقط باید آنها را به نور مقدس درونی بسپاری و رها شوی تا آنها را پاک، تصفیه و دگرگون کند. همچنان که دم و بازدم عمیق می زنی، از نور درونی خود وجود مقدس بخواه این تیرگی ها را از چاکرای ریشه ات پاک کند، بگو: «من می پذیرم که نور تمام ترس ها، نگرانی ها، و افکار مربوط به پول و نگرانی و امنیت و سلامت را ازوجود من پاک کند».

چاکرای ریشه ی خود را کاملاً پاک ببین یا حس کن، که با نور درخشان الهی می درخشد و کاملاً بزرگ و گسترده است. نفس خیلی عمیق و پاک سازنده ای بکش و تاکید کن: «من می دانم که از هر جهت محافظت می شوم و تمام نیازها و خواسته های من در هر لحظه براورده می شود ».

پس از آن که نفس عمیق دیگری کشیدی، توجه خود را به ناحیه ای حدود ده سانتی متر بالاتر از چاکرای ریشه متمرکز کن دایره ی نارنجی رنگی که مانند پروانه نارنجی رنگ درخشانی می درخشد را از بین یا حس کن. حالا در حال مشاهده ی چاکرای خارجی خود هستی. مرکز انرژی مربوط به افکار و باورهای مربوط به امیال و خواسته ها ببین آیا در چاکرای خاجی یا اطراف آن هیچ نشانی از تیرگی می بینی که نشانه ی جذب افکار منفی باشد.

با گفتن این جمله تمام ترس ها و تیرگی های ناشی از نگرانی را با روح مقدس نور الهی وجودت پاک کن: «من می خواهم تمایلات و خواسته هایم را به نور واگذار و می خواهم که به طور کامل با خواست و تمایل زیبای خود برتر وجودم و خدا همراه باشند». نفس عمیقی بکش و این جمله ی تاکیدی را بگو:«من با هماهنگی کامل همراه با جریان بی پایان منبع عشقی هستم که از چشمه ی طلایی نور در درون وجودم می جوشد، همه ی تمایلات و خواسته های من همین حالا، در نهایت تعادل هستند ».

پس از نفس دیگری، به ناحیه ی شکم توجه کن. در ا ین ناحیه تو دایره ی گردان زرد زیبایی را می بینی که مانند خورشید کوچک قشنگی است این چاکرای خورشیدی توست، مرکز انرژی مربوط به افکار و احساسات تو در مورد نیرو و قدرت است. هر گونه تیرگی و لکه ای بر اثر ترس را در این حلقه ی زرد رنگ ببین یا حس کن. همچنان که نفس عمیق پاک کننده ای می کشی، همه ی تیرگی ها و ترس ها را به روح مقدس خود و نور الهی بسپار و بگو:«من تمام ترس ها و کشمکش های درونی مربوط به قدرت و سلطه جویی را به نور شفابخش درونی ام می سپارم، من همین حالا، نیرو و تسلطی کامل و بی نقص دارم».

ببین یا حس کن که چاکرای شبکه ی خورشیدی به طور کامل پاک و متعادل شده است و این جمله ی تاکیدی را ادا کن:«من در نهایت محبت و بدون هیچ هراسی تمام توان و نیروی خود را همین حالا می پذیرم، این نیرو که نیروی یگانگی با خداوند و تمام خلقت است، انگیزه ی ناب عشق دارد ودر خدمت همه ی هستی است. من امروز با این نیروی عشق، روزی دوست داشتنی و هماهنگ برای خویش و تمام افرادی که با من تماس دارند می سازم ».

پس از نفس عمیق دیگری، توجه خود را روی چاکرای قلب متمرکز کن. در این قسمت تو حلقه ای درخشان با نور سبز روشن می بینی یا حس می کنی، که با پره هایی از یشم درخشان نور می افشاند و می گردد. این چاکرای قلب توست، مرکز انرژی مربوط به افکار و باورهای تو در مورد عشق و روابط بادیگران. چاکرای خود را با دید درونی ات یا با احساسات مشاهده کن. ببین آیا در آن هیچ تیرگی ناشی از ترس و نگرانی می بینی، اگر با تیرگی مواجه شدی، بدون هیچ داوری به آن توجه کن و فقط آن را به روح مقدس و نور الهی خود واگذار  و بگو:«من می خواهم همین حالا تمام ترس هایی که در مورد دریافت یا بخشیدن عشق دارم رها شوم. من از روح مقدس و نور ابدی خود می خواهم تا تمام این تیرگی ها و گرفتگی ها را که مانعی در برابر لذت بردن من از عشق حقیقی است پاک کنم از شنیدن حرف های من سود خواهد برد ».

نفس عمیق دیگری بکشید، حالا بر منطقه ای درست بالای گوش ها و درون سرت تمرکز کن  در این ناحیه دو حلقه ی سرخابی در حال چرخش می بینی یا حس می کنی. به طوری که پره های آنها همدیگر را می پوشانند، و با زاویه ای حدود سی درجه در درون سر قرار گرفته اند، درست در بالای گوش راست و چپ اینها چاکراهای گوش هستند، مناطقی که توانایی شنیدن روشن صدای خداوند و جهان معنوی را به ما می دهند اگر موفق به شنیدن صدای ملایم و بی صدا درونت نمی شوی، احتمالاً متوجه خواهی شد که چاکراهای گوشت رنگ پریده و تیره هستند.

بگذار با نفسی عمیق و تمرکز بر نور الهی درونی درخشندگی را به آنها بازگردانیم با تصمیم و نیت درونی می توانی نور روشن را به چاکراهای گوش چپ و راستت بر گردانی، ببین که چگونه نور ترس های کهنه ی مربوط به شنیدن های معنوی را در خود حل می کند. همچنان که نفس عمیق می کشی،جمله ی زیر را ادا کن:«من آگاهانه از تمام ترس هایی که در مورد شنیدن صدای خداوند، خود برترم، فرشتگان و دنیای معنوی الهی دارم همین حالا رها می شوم، من آگاهانه هر کسی را که به من چیزی گفته است و آن جمله آزاردهنده را گفته ام خواهم بخشید ».

سپس نفس عمیقی بکش و با بازدم این جمله را ادا کن: «من اکنون به روشنی می شنوم و از هدایتی که از نیکی برتر و بهتر به سوی من جاری می شود پیروی می کنم. من با صدای کامل روحم همراه هستم، اکنون و همیشه ».

پس از نفس عمیق دیگری، تمرکز خود را به سوی ناحیه ی میان دو چشم ببر، با بینش درونی ات دایره ی چرخانی به رنگ آبی تیره را ببین، که گاهی جرقه هایی از نور سفید و ارغوانی هم  می زند. وقتی به این دایره نگاه می کنی، شکلی بیضی در برابر خود می بینی که در حالت افقی قرار گرفته است، این چشم سوم وجود توست، دریچه ای به سوی غیب بینی و بینش معنوی. بخواه که چشم سومت به طور کامل باز باشد، تا کاملاً حقیقت و روشنی را دریابی. نفس عمیقی بکش و از تمام موانع مشاهده ی معنوی رها شو و بگو:«من آگاهانه می خواهم که آینده را ببینم. من می خواهم از تمام ترس ها در راه مشاهده ی حقیقت رها شوم».

و با نفس عمیق دیگری، بینش جدید معنوی خود را تصریح کن و بگو: « من ایمن هستم و می خواهم خود برتر من حقیقت را ببیند، بینش من به طور کامل و بی نقصی از عشق پیروی می کند و از آن نور می گیرد ».

نفس عمیق دیگری بکش و توجه خود را به درون و بالای سرت متمرکز کن این چاکرای تاجی توست. مرکز انرژی که با خود برتر و ذهن آگاه جهانی تو مربوط است. حلقه ی شکوهمند ارغوانی را که مانند پروانه ی شگفت انگیزی به زیبایی فراز بدن تو می چرخد ببین یا حس کن. اگر لکه هایی از ترس و نگرانی در چاکرای تاجی خود حس کردی، همین حالا با گفتن این جمله آنها را پاک کن:«من هم اکنون می خواهم که نور روح مقدس وجودم تمام موانع را در راه آگاهی و هدایت الهی را از پیش  پای من بردارد. من از تمام موانع در راه گوش کردن به خود برتر، خدا و فرشتگان رها می شوم».

نفس عمیق دیگری بکش و این جمله ی تاکیدی را ادا کن:«من می دانم که با پیروی از راهنمای معنوی درونی ام به طور کامل در امان و ایمن هستم من می خواهم که این راهنما مرا به سوی فرصت های زیبایی که من در آنها سرشت حقیقی خود را به صورت وجودی نیرومند و عاشقانه و سرشار از معنویت آشکار کنم، هدایت کند. من می شنوم، من اعتماد می کنم و همان طور که هدایت شده ام عمل می کنم. من می شنوم، من اعتماد می کنم، من همان طور که هدایت شده ام عمل می کنم. من اعتماد می کنم».

حالا به طور کامل نورانی شده ای و آماده ی روزی پرهیجان هستی که درآن آگاهی معنوی تو به طور کامل بیدار و فعال باشد. همان طور که در طول روز نفس های عمیق می کشی، انرژی وجودی تو مدام سرشار می شود و چاکراهایت به طور مداوم متعادل و پاک می شوند.

خدا، فرشتگان و روح مقدست را برای نیروی بیداری معنوی سپاس گوی و تصریح کن که این حق توست که در زیبایی گرم و درخشان خود حقیقی ات فرو روی. تو کامل هستی، بی نقص و عالی وتو خیلی خیلی دوست داشتی هستی!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *