پیر امیدیار؛ یک مدیر موفق

پیر امیدیار؛ یک مدیر موفق

پیر امیدیار (Pierre Omidyar) (زاده ۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ در پاریس) بنیانگذار و رییس ایرانی-آمریکایی سایت حراج ای‌بی (e-bay) است. امیدیار از پدر و مادری ایرانی در پاریس به‌دنیا آمد. ۶ ساله بود که با خانواده اش به مریلند آمریکا رفت و در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت. وی دانش آموخته دانشگاه تافتز است.

پیر امیدیار رئیس و موسس سایت ای‌بی (e-bay) اولین و معروفترین وب‌گاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی که تا آخر سال ۱۹۹۸ ۱/۲ میلیون عضو ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود کسب کرده بود به طوری که بیش از ۶۰۰۰ کارمند ۴۶ میلیون مشتری ثبت شده و ۴۴۱ میلیون دلار سود خالص در سال ۲۰۰۵ داشته‌است. در حال حاضر این سایت ۱۲۴ میلیون کاربر فعال دارد و تا کنون ۵۰۰ میلیون کالا در این سایت ثبت شده است.

بر پایهٔ اطلاعات فوربز، در حال حاضر (March 2013) پیر امیدیار ۱۲۳امین شخص ثروتمند در جهان و ۴۷امین در ایالات متحده آمریکا است. او صاحب ۸ و نیم میلیارد دلار آمریکا است و به عنوان دومین ثروتمند ایرانی شناخته می شود.

ایده طراحی سایت ebay در واقع از سوی همسر امیدیار مطرح شد؛ پیش از راه‌اندازی سایت، همسر وی بازاریاب یک کارخانه شکلات‌سازی بود. او از همسرش خواست تا برای فروش بهتر محصولات سایتی طراحی کند که به صورت آنلاین محصولات، این کارخانه را به فروش برساند. در زمان طراحی سایت برای فروش اینترنتی، ایده دیگری نیز از سوی خود طراح سایت مطرح شد. امیدیار با این اندیشه که ممکن است بین خریداران رقابت به وجود آید، فروش اینترنتی را به حراج آنلاین تبدیل کرد.

این بازار اینترنتی به سرعت رشد می‌کرد و طراح جوان این سایت با دریافت حق مبادله کسب درآمد می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به صورت یک کار پاره‌وقت برخورد می‌کرد اما زمانی که چک اول حقوقش به مبلغ ۱۰ هزار دلار در ماه رسید، کار اصلیش را رها کرد و تمام وقتش را روی ebay گذاشت.

رشد این بازار آنلاین به حدى بالاست که امروز دیگر هیچ فروشگاهى را چه در میان سایت‌هاى حراج اینترنتى و چه در میان لیست بزرگ‌ترین فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌هاى جهان نمى‌توان با آن مقایسه کرد. در حال حاضر به طور متوسط روزانه ۱۲ میلیون عدد کالا در سایت ebay به فروش مى‌رود. تعداد مشتریان ثبت شده ebay هم به ۱۴۴ میلیون نفر رسیده است.

سال۱۹۹۷، سالی بود که این فروشگاه اینترنتی بیشترین رشد خود را تجربه می‌کرد. در آن سال همچنین اولین مدیران شرکت منصوب شدند. امیدیار در تاسیس شرکت یک شریک زیرک هم داشت؛ جف اسکول. این دو مدیرى را به ریاست شرکت خویش برگزیدند که هنوز هم ریاست ebay را برعهده دارد. وى که مگ ویتمن نام دارد اندکى پس از آغاز ریاست خود، توانست در سال ۱۹۹۸ ebay را با موفقیت وارد بورس کند. ویتمن، مدرک فوق‌لیسانس MBA از هاروارد دارد و به عنوان رهبری در کسب و کار الکترونیکی غیرموازی شناخته می‌شود که با ایده‌های موثر و فراگیرش، زمینه‌های باروری فعالیت‌های ebay را در چند سال اخیر فراهم کرده است. وی در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲، به عنوان قائم‌مقام امور بازاریابی جهانی و فروش شرکت والت‌دیسنی فعالیت کرده است و به دلیل عمق رفتار سازمانی اثر بخشش در دنیای کسب و کار دیجیتالی، از سوی مجله فورچون ۲۰۰۵، به عنوان قدرتمندترین زن جهان در اقتصاد معرفی شده است.

امیدیار که در حال حاضر یکی از ثروتمندترین مردان ایرانی است، ثروت خود را از طریق سرمایه‌گذاری در سایت‌های اینترنتی افزایش می‌دهد. به عنوان نمونه، وی بخشى از ثروت خود را در سایت گوگل که بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوى دنیاست سرمایه‌گذارى کرد و ورود موفق گوگل به بورس باعث شد تا مبلغ کلان دیگرى نیز نصیبش شده و باز هم بر ثروتش افزوده شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *