قدرت انسان و تصویر ذهنی

قدرت انسان و تصویر ذهنی

۱) شخصی سر کلاس ریاضی خوابش برد. زنگ را زدند بیدار شد و با عجله دو مسئله را که روی تخته سیاه نوشته شده بود یادداشت کرد و با این باور که استاد آنرا به عنوان تکلیف منزل برای هفته بعد داده است به منزل برد و تمام آنروز و آن شب برای حل کردن آنها فکر کرد. هیچیک را نتوانست حل کند. اما طی هفته دست از کوشش برنداشت. سرانجام یکی از آنها را حل کرد و به کلاس آورد. استاد به کلی مبهوت شد زیرا آن دو را به عنوان دو نمونه از مسایل غیر قابل حل ریاضی داده بود.

۲) در یک باشگاه بدنسازی پس از اضافه کردن ۵ کیلوگرم به رکورد قبلی ورزشکاری از وی خواستند که رکورد جدیدی برای خود ثبت کند. اما او موفق به این کار نشد. پس از او خواستند وزنه ای که ۵ کیلوگرم از رکوردش کمتر است را امتحان کند. این دفعه او براحتی وزنه را بلند کرد. این مسئله برای ورزشکار جوان و دوستانش امری کاملا طبیعی به نظر می رسید اما برای طراحان این آزمایش جالب و هیجان انگیز بود چرا که آنها اطلاعات غلط به وزنه بردار داده بودند. او در مرحله اول از عهده بلند کردن وزنه ای برنیامده بود که در واقع ۵ کیلوگرم از رکوردش کمتر بود و در حرکت دوم ناخودآگاه موفق به بهبود رکوردش به میزان ۵ کیلوگرم شده بود. او در حالی و با این باور وزنه را بلند کرده بود که خود را قادر به انجام آن می دانست.

هر فردی خود را ارزیابی می کند و این برآورد مشخص خواهد ساخت که او چه خواهد شد. شما نمی توانید بیش از آن چیزی بشوید که باور دارید هستید. اما بیش از آنچه باور دارید می توانید انجام دهید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. Hamed Rahmati

  سلام .
  انسان ها اگر باور داشته باشن که واقعا میتونن یه کاری رو انجام بدن، بدون هیچ چون و چرایی موفق به انجام اون کار میشن! به شرطی که واقعا ایمان داشته باشن که میتونن …

  پاسخ
 2. abbas

  البته اینم باید گفت که اعتماد به نفس کاذب هم نباید داشته باشی، اینکه فک کنی آره من میتونم این کارو بدون تمرین و تلاش انجام بدم

  پاسخ
 3. سارا

  خیییییییییییییییییییییییییییلی درسته. من رشته ام روانشناسیه و دخترم همیشه تو دیکته دچار خطا هایی میشد با هر تمرینی که میشد سعی کردم کمکش کنم اما جواب نداد. آخر به ذهنم رسید که هر دانش آموزی وقتی دیکته مینویسه بر این باوره که همه ی متن رو درست نوشته! اما من به دخترم یاد دادم که بعد از اتمام دیکته چند بار به خودش بگه : (من انسانم و هر انسانی اشتباه میکنه پس باید بگردم و اشتباهامو پیدا کنم).
  باورتون نمیشه اگه بگم دیگه من اصلا تو خونه باهاش دیکته کار نمیکنم چون دیگه همیشه نمره ی خیلی خوب میگیره بدون اشتباه.!!!

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *