چرا بعضی ها در نقاشی مهارت دارند و بعضی ها ندارند؟

چرا بعضی ها در نقاشی مهارت دارند و بعضی ها ندارند؟

از زمان پیدایش هنر در بین تمدن های انسانی تا کنون، همیشه یک چیز ثابت و یکسان بوده است: افرادی وجود دارند که می توانند به راحتی تصویر خوبی از یک شی بکشند و افرادی هم وجود دارند که ساعت ها تلاش می کنند تا چند زاویه و خط را به درستی به تصویر بکشند. چه چیزی نقاش ها و هنرمندان را از بقیه ی افراد جدا می کند؟

پژوهشی که هم اکنون هم در حال انجام است، جواب هایی به این سوال اساسی می دهد. به نظر می رسد که توانایی نقاشی شخص به سه عامل اساسی بستگی دارد: اول این که فرد چگونه واقعیت را می بیند و درک می کند. دوم این که فرد چه مقدار از تصاویر دریافت شده را از لحظه ای تا لحظه ی دیگر به یاد می آورد و سوم این که فرد تصمیم دارد چه چیزی و چه بخشی از آن شی را به تصویر بکشد. خبر خوب این است که انسان با تلاش و تمرین می تواند مهارت خود در همه ی این سه عامل را افزایش دهد.

کسانی که نمی توانند خوب نقاشی کنند، دنیا را آن طور که واقعا هست نمی بینند. وقتی به یک شی نگاه می کنیم، سیستم بینایی ما، خود به خود اطلاعات غلطی درباره ی ویژگی های آن شی مانند شکل، اندازه، رنگ و… به مغز می فرستد. تحقیقاتی که در طی سه سال گذشته انجام شده اند نشان می دهند که حداقل بخشی از این اطلاعات غلط روی مهارت نقاشی تاثیر می گذارند.

برعکس، در زندگی روزانه این اطلاعات غلط به ما کمک می کنند تا دنیای اطراف خود را بهتر درک کنیم. برای مثال با این که مغز ما می داند اشیا در هر فاصله ای که قرار داشته باشند، به یک اندازه هستند، ولی وقتی چیزی به ما نزدیک تر باشد، بزرگ تر به نظر می رسد. کسانی که مشکل بیشتری برای درک این اندازه ها، رنگ ها و شکل های غیر واقعی دارند، مهارت کمتری در نقاشی دارند.

با این حال اطلاعات غلط سیستم بینایی تنها بخشی از این ماجرا است. اخیرا ربکا چمبرلین، روانشناسی در دانشگاه لندن و همکارانش آزمایش هایی برای بررسی تاثیر حافظه تصویری روی مهارت نقاشی انجام داده اند. ان ها معتقد هستند که بخشی از مهارت در نقاشی تحت تاثیر به یاد آوردن رابطه های میان یک شکل است. میزان فراموشی از زمان دیدن تا زمان به تصویر کشیدن تاثیر زیادی روی مهارت فرد دارد.

چمبرلین گفت: به نظر می رسد که طراحی هم شامل به یاد آوردن کلیات یک شی می شود و هم شامل به یاد آوردن جزئیات آن. احتمالا کسی که هم جزئیات را خوب به یاد می آورد، هم کلیات را، در نقاشی مهارت بیشتری دارد.

در ادامه پژوهشات، محققان متوجه شدند که نقاشان حرفه ای در تشخیص قسمت های کلیدی تصویر مهارت بیشتری دارند. این قسمت ها، بخش هایی از تصویر هستند که در شکل بندی آن نقش مهمی دارند. وقتی که نقاشان این بخش ها را تشخیص دادند، می توانند بیشتر روی این بخش ها تمرکز کنند و از پرداختن به جزئیات اضافی پرهیز کنند.

پژوهشگران هنوز هم مشغول بررسی رابطه ی بین این سه عامل اساسی در مهارت نقاشی هستند. با این حال یک چیز کاملا مشخص است. تمرین نقش اساسی و مهمی در مهارت نقاشی دارد.ممکن است کسانی استعداد خدادادی داشته باشند، ولی مهارت های کمی وجود دارند که با تمرین و تلاش بهتر نشوند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *