بهترین توصیه های والدین به فرزندان

بهترین توصیه های والدین به فرزندان

حتما تا به حال خیلی به این موضوع فکر کرده اید زمانیکه فرزندانتان بزرگ شده و به جامعه را ه مییابند بیشتر از همه چه چیزهایی را باید بدانند. بهترین چیزی که میتوانید به آنها یاد دهید تا برای زندگی آینده شان آماده باشند چیست؟

موارد زیر از جمله چیزهایی است که باید بدانید  و میتوانید آنها را به فرزندانتان توصیه کنید.
شما به اندازه کافی توانایی دارید .

بیشتر مردم میترسند کاری را شروع کنند، زیرا فکر میکنند توانایی آن را ندارند، میترسند شکست بخورند. ولی شما به اندازه لازم  توانا هستید – اگر این را بدانید ، دیگر از چیزهای جدید نمی ترسید، از شکست خوردن نمیترسید، نیازی به تایید دیگران ندارید. خودتان از پیش کارهای خودتان را تایید میکنید.

همه آنچه که برای شاد بودن نیاز داریم در درون خود ماست.

بسیاری از مردم شادی را  در غذا، مواد مخدر، الکل، خرید، مهمانی ها، و … جستجو می کنند چراکه به دنبال شادی های بیرونی هستند و نمیدانند آنچه برای شادبودن نیاز دارند در بیرون از خودآنها وجود ندارد. آگاهی، سپاسگذاری، همدلی، توجه و تفکر، توانایی ایجاد و انجام کاری هر چند کوچک ولی معنادار و ارزشمند اینها مواردی است که برای شادبودن باید در درون خودتان به دنبالش باشید . برای شاد بودن و تایید شدن به هیچکس احتیاج ندارید. نیاز ندارید رئیس تان بگوید که در کارتان عالی هستید. نیاز ندارید که کسی از شما تعریف کند تا بدانید دوست داشتنی هستید. به تایید دوستانتان نیاز ندارید. داشتن دوستان زیاد و کسی که شما را دوست بدارد خیلی خوب است ، ولی اول خودتان را بشناسید.
میتوانید کسب و کار خودتان را داشته باشید .

اغلب مردم فکر میکنند لازم است حتما به دانشگاه بروند و سپس استخدام شوند و اینکه به راه انداختن  یک کسب و کار برای افراد ثروتمند است. همه اینها اشتباه است. تقریبا برای همه مقدور است تا کار خودشان را شروع کنند . اگر هم در ابتدا نتوانید درکارتان خیلی خوب باشید، سریع یاد میگیرید. یادگیری این مورد بهتر از تحصیل در دانشگاه است.

امکان یادگیری چیزهای مفید فقط در دانشگاه وجود ندارد … بلکه از کار کردن میتوانید تجربه های مفید بیشتری بدست آورید

معلم های عجیبی در دنیا وجود دارند، معلم ها همیشه در مدرسه نیستند ، آنها همه جا هستند. دوستی که در کار با او آشنا میشوید. دوست مجازی تان در اینترنت ،مادر، پدر،خواهر و برادرانتان، پدر بزرگ و مادربزرگ تان، عمه ها عمو ها خاله ها و دایی ها. همسر، فرزندان، شکست هایتان. اگر بخواهید یاد بگیرید، معلم ها همه جا هستند.
کمتر از درآمدتان خرج کنید.

زندگی تان را طوری مدیریت کنید که ۳۰ درصد کمتر از درآمدتان خرج کنید. اغلب افراد وقتی شغلی بدست می آورند سریع درآمدشان را برای خرید ماشین، اجاره یا رهن بالا، خرید لوازم، و بیرون غذا خوردن صرف می کنند و هزینه هایشان را با کارت اعتباریشان می پردازند. هیچکدام از این کارها ضروری نیست. اگر به اندازه کافی پول ندارید ؛ خرج نکنید. یادبگیرید که بدون این خرج ها هم میتوان به زندگی ادامه داد و با کمتر خرج کردن هم شاد بود.

مقداری از درآمدتان را پس انداز کنید تا پا به پای درآمدهای دیگرتان جمع شود . درآینده به خاطر این کار از خودتان تشکر خواهید کرد.
یاد بگیرید خوردن غذاهای سالم را دوست داشته باشید

این یعنی عادت دادن آرام ذائقه تان به این غذاها. یاد بگیرید خودتان غذا بپزید. پخت چند دستور غذای سالم و خوشمزه را امتحان کنید.
همدردی را یاد بگیرید

ما زندگی را با دیدگاهی خودخواهانه آغاز میکنیم – آنچه را که میخواهیم ، میخواهیم .ولی همدردی یعنی ما مهمتر از دیگران نیستیم، و در مرکز دنیا قرار نداریم. کسی شما را رنجانده ؟ از لاک خود بیرون بیایید ، سعی کنید ببینید زندگی او چگونه می گذرد. چطور میتوانید کمکش کنید کمتر عصبی باشد؟ و رنج کمتری بکشد؟
هیچوقت از یادگیری دست برندارید

اگر هرروز چیز کوچکی یاد بگیرید ، در طول زمان بی اندازه چیزهای مختلف یاد میگیرد.
 فعالیت بدنی را برای خود به تفریح تبدیل کنید

مطمئنا گشت و گذار در اینترنت، خوردن شیرینی و غذاهای سرخ شده و تماشای تلوزیون و فیلم و بازی های ویدئویی لذت بخش است. ولی بیرون رفتن و بازی با دوستان ، وسطی کردن، شنا، کوهنوردی ، مسابقه دادن با یکدیگر … لذت بیشتری دارد و زندگی سالم، قلبی سالم و تمرکز و توان ذهنی بالاتری را به شما هدیه میکند.
با ناراحتی ها کنار بیایید

اغلب همه میخواهند  از ناراحتی ها دوری کنند، ولی این اشتباهی بزرگ است. یاد بگیرید که با ناراحتی ها کنار بیایید ، برخی از آنها میتوانند زندگی تان را تغییر دهند.

به چیزهایی که ناراحتتان میکند و به شما استرس میدهد اهمیت ندهید. دیدگاه وسیع تری را در نظر بگیرید، از خود بپرسید :این مساله در پنج سال آینده هم برای من اهمیت خواهد داشت؟ اغلب مواقع پاسخ منفی است. ولی اگر پاسخ مثبت است ، به آن مساله توجه داشته باشید.
زندگی را دوست داشته باشید

منظور خوشی های معمول زندگی نیست  ، بلکه همه چیز و همه کس را دوست داشته باشید. غریبه ای که در اتوبوس میبینید. نور خورشیدی که در هنگام راه رفتن صورتتان  را گرم میکند. سکوت و آرامش سپیده دم. زمانهایی که با همسرتان هستید ، زمان هایی که تنها هستید. تنفس تان را هنگام تفکر و عبادت.
از اشتباه کردن نترسید

برخی از اشتباهات بهترین معلم ها هستند. در عوض، با اشتباهاتتان کنار بیایید، و یادبگیرید که از آنها درس بگیرید و نسبت به اشتباهات بی اعتنا باشید تا اشتباهاتتان بر اعتماد به نفستان تاثیر نگذارد.
یاد بگیرید خود را با تغییرات تطبیق دهید

تغییر در زندگی همیشگی است. اگر بخواهید همه چیز را ثابت و بدون تغییر نگاه دارید عذاب میکشید. اجازه دهید تغییرات اتفاق بیفتد ( مدیتیشن میتواند در این کار به شما کمک کند) ، یاد بگیرید ذهنی انعطاف پذیر داشته باشید. به چیزهایی که با آنها راحت هستید خیلی وابسته نباشید و از چیزهای جدید و نامانوس فرار نکیند.
مهربانی خود را نشان دهید

اگر چشم هایتان را به روی زندگی نبندید زندگی شگفت آور است. مهربانی کنید ، به رنج های دیگران اهمیت دهید، آنگاه بهترین چیزهای زندگی را تجربه خواهید کرد.

اجازه دهید عشق قانون زندگی تان باشد. به خانواده ، دوستان، غریبه ها، خواهر ها و برادرانتان عشق بورزید. حتی کسانی را که فکر میکنید دشمنتان هستند را نیز دوست بدارید. به حیواناتی که با انها به عنوان غذا و اشیا برخورد میکنید نیز عشق بورزید. بیشتر از همه ، خودتان را دوست بدارید.

و بدانید هیچ مشکلی به وجود نمی آید اگر به کسی بگویید: من تو را با تمام وجودم دوست دارم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *