فقیرترین کشور های دنیا

فقیرترین کشور های دنیا

ثروت در بین کشور های دنیا برابر نیست. بعضی از کشور ها بسیار فقیر هستند و بعضی از کشور ها بسیار ثروتمند. براساس آمار سازمان ملل متحد، روزانه ۲۵۰۰۰ نفر از گرسنگی می میرند که متاسفانه تعدا زیادی از آن ها را کودکان تشکیل می دهند. کشوری که تولید ناخالص داخلی اش برای هر نفر ۷۶۵ دلار یا کمتر باشد جزو کشور های فقیر به حساب می آید. ممکن است بپرسید چرا کشور های فقیر با گذشت زمان باز هم فقیر می مانند؟ عوامل زیادی از جمله جغرافیا، منابع طبیعی، تحصیل، استعمار، عدم پیشرفت صنعتی، بدهی حکومت و … باعث می شود که کشور های فقیر، فقیر باقی بمانند. در ادامه با چهار فقیرترین کشور های دنیا آشنا می شوید.

 

جمهوری دموکراتیک کنگو

2175697047 db93632364 فقیرترین کشور های دنیا

جمهوری دموکراتیک کنگو، کشوری در آفریقای مرکزی است. پایتخت آن کینشازا است و ۶۲ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دومین کشور بزرگ آفریقا است. این کشور تا سال ۱۹۶۰ مستعمره ی بلژیک بود. معادن منابع طبیعی زیادی از جمله الماس، طلا، کبالات، اورانیوم و … در این کشور وجود دارند.

کنگو فقیر ترین کشور جهان است. کم ارزشی یکای پول در منطقه، تورم بسیار بالا در سال ۱۹۹۴، شدت گیری جنگ داخلی، درگیری های مسلحانه و رکود قیمت نفت در سال ۱۹۹۴ جامعه و اقتصاد این کشور را در هم شکستند.

لیبریا

liberia فقیرترین کشور های دنیا

لیبریا کشوری در غرب آفریقا با جمعیت ۳,۷۰۰,۰۰۰ نفر است. پایتخت آن مایروویا و زبان رسمی آن انگلیسی است. لیبریا یکی از عمده ترین صادر کننده های سنگ آهن است ولی نظام اجتماعی داخلی و نظام اقتصادی آن به دلیل جنگ داخلی به هم خورده است. همچنین لیبریا دارای معادن الماس بسیار زیادی است. این کشور در بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ درگیر جنگ های داخلی بوده است که به اقتصاد آن ضرر زیادی وارد کرده اند.

لیبریا یکی از ۱۰ فقیرترین کشور های دنیا است. صادر نکردن درست منابع طبیعی، فرار سرمایه گذاران از این کشور در طول جنگ های داخلی، استثمار ناعادلانه ی منابع الماس این کشور، غارت و سودجویی در زمان جنگ داخلی، این کشور را به زانو درآورده است.

زیمبابوه

97236977 1a1d0e21ed فقیرترین کشور های دنیا

جمهوری زیمبابوه کشوری در جنوب آفریقا با پایتخت هراره است. آمار نشان می دهد که جمعیت آن ۱۳ میلیون نفر است. این کشور تا سال ۱۹۷۰ مستعمره ی بریتانیا بود. از سال ۱۹۶۵ تلاش ها برای استقلال آغاز شد و در سال ۱۹۷۰ رسما اعلام موجودیت کرد. محصولات صادراتی این کشور، پنبه، طلا پلاتینیوم، تنباکو، طلا و آلیاژ هایی از آهن هستند.

اقتصاد این کشور به دلایل، کمبود منابع طبیعی، اوج گرفتن تورم، نابسامان بودن رابطه با کشور های خارجی و … رو به رکود است. درصد بی کاری در این کشور بیش از ۸۰ درصد است.

سومالی

2896428092 31b9f9153a فقیرترین کشور های دنیا

سومالی کشوری در شرق آفریقا با جمعیت ۹,۵۰۰,۰۰۰ نفر است. پایتخت آن موگادیشو، زبان رسمی عربی و واحد پول آن شیلینگ است. این کشور تا سال ۱۹۶۰ تحت قیومت بریتانیا بوده است. سومالی از سال ۱۹۹۱ تا کنون درگیر جنگ داخلی است. دام، موز، شکر، ذرت و ماهی از جمله موارد صادراتی این کشور هستند. همچنین این کشور یکی از بالاترین درصد های مرگ و میر کودکان را دارد.

کشاورزی پایه ی اصلی اقتصاد جمهوری سومالی است. بیشتر جمعیت این کشور را چادرنشینان تشکیل می دهند. آن ها بیشتر درآمد خود را از راه کشاورزی و دامداری به دست می آورند. قحطی و خشکسالی اخیر وضع اقتصادی این کشور رو بدتر کرده است. این قحطی شدیدترین قحطی در ۶۰ سال گذشته است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. مهر+رای

  از عوامل خطر فرو رفتن کشورهای مثل ایران در دور باطل فقر و عقب ماندگی، میزان دستمزد ناعادلانه و نامتناسب است.

  متاسفانه حرص و طمع کارفرمایان ایرانی به قدری زیاد است که در بخش خصوصی و غیر دولتی، حداقل دستمزد کار، حداکثر در نظر میگیرند و حاضر نیستند بیشتر از آن حقوق و دستمزد بدهند!

  پاسخ
 2. ونن

  اتفاقا علت اصلی حکومتهای استبدادی هستند که نگارنده مقاله هیچ اشاره ای بهش نکرده.نمونه بارزش کشور زیمباوه هست.این کشور در سال ۱۹۸۰ غنی ترین کشور افریقا بود که با امدن موگابه این کشور امروز یکی از بدبخت ترینهای دنیاست.مثالهای روشن ترش رو با کمی دقت میتونید دریابید.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *