خواب شبانه را از دست ندهید

خواب شبانه را از دست ندهید

یک روانپزشک گفت: افراد دقت داشته باشند که زمان خوابشان از ساعت ۲۳ تا ۲۴ دیر‌تر نشود.

هادی معتمدی اظهار داشت: میزان نیاز افراد به خواب متفاوت است مثلاً نوزادان به ۱۷ تا ۱۸ ساعت خواب شبانه‌روزی احتیاج دارند اما در مقابل افراد معمولی به ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه نیازمند هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: افراد باید خواب شبانه داشته‌باشند چرا که هیچ پزشکی خواب روزانه را تأیید نمی‌کند و افرادی که در طول روز زیاد می‌خوابند با ترشح زیاد هورمون و مواد شیمیایی بدن به افسردگی دچار می‌شوند. این روانپزشک گفت: بهتر است افراد در طول روز فقط یک چرت کوتاه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داشته باشند و صبح‌ها نیز بعد از طلوع آفتاب سعی کنند که دیگر نخوابند.

معتمدی با بیان این مطلب که با تغییراتی که در تکنولوژی و زندگی روزمره پیش آمده‌است، افراد دیرتر می‌خوابند گفت: افراد دقت داشته باشند که زمان خوابشان از ساعت ۲۳ تا ۲۴ دیرتر نشود و گرنه باید منتظر اختلال خواب، اختلال حافظه، تغییرات خلقی همچون عصبانیت، افسردگی و اضطراب باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: کودکان مدرسه‌ای نیز باید شب‌ها زودتر بخوابند و حداکثر ساعت ۲۱ به رختخواب بروند تا بتوانند حدود ۱۰ ساعت خواب شبانه داشته باشند. وی افزود: والدین دقت داشته باشند که کودکان مدرسه‌ای قبل از خوابیدن از خوردن مایعات زیاد بپرهیزند همچنین زود شام بخورند و فیلم‌های ترسناک را نیز تماشا نکنند و صبح‌ هنگام نیز حتماً صبحانه بخورند تا مواد قندی به اندازه کافی به بدنشان برسد تا در طی روز احساس خستگی و خواب آلودگی نکنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: کودکان می‌توانند بعد از ظهر نیز نیم ساعت یا بیشتر بخوابند اما والدین دقت داشته باشند خواب زیاد روزانه می‌تواند کسالت‌بار باشد و ذهن کودک را خسته کند؛ پس بهتر است از خواب روزانه کودک کاسته شود تا خواب کودک به صورت منسجم برای شب هنگام تنظیم شود.

نداشتن خواب راحت در شب منجر به افزایش فشارخون در کودکان و نوجوانان می‌شود. محققان چینی با اشاره به یافته‌های حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه می‌گویند: افراد با داشتن وزن طبیعی فشار خون جزئی دارند، اما کودکان و نوجوانانی که خواب کافی در شب ندارند، ممکن است افزایشی جزئی در فشار خون خود را در روز بعد تجربه کنند حتی اگر اضافه وزن یا چاقی نداشته باشند.
این تحقیق، شامل بررسی بر روی ۱۴۳ کودک ۱۰ تا ۱۸ ساله بود و شرکت کنندگان همه دارای وزن طبیعی بودند. محققان اظهار کردند: کاهش هر یک ساعت خواب شبانه منجر به افزایش ۲ میلی‌متر جیوه در فشار خون و این اختلال در فشارخون منجر به خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در افراد می‌شود. به گزارش بنیاد ملی خواب چین، کودکان ۵ تا ۱۲ ساله روزانه باید ۱۰ تا ۱۱ ساعت بخوابند و نوجوانان نیز نیاز به حدود ۹ ساعت خواب در شبانه روز برای عملکرد بهتر دارند. سلامتی کودکان نه تنها به ورزش منظم و تغذیه مناسب بستگی دارد، بلکه میزان خواب هم در سلامتی آنها موثر است. یافته‌های این تحقیق در مجله Pediatrics منتشر شده است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *